«Կառավարության ծրագրերի հիﬓական առանցքը ներդրուﬓերին աջակցությունն է».Հրանուշ Հակոբյան
Նախարարությունները համատեղ գործունեության նոր մշակույթ են որդեգրել՝ ի կատարումն ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի: Առաջիկայում Սփյուռքի նախարարությունը Մշակույթի և Առողջապահության նախարարությունների հետ համատեղ իրականացնելու է մի շարք ծրագրեր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ով օրերս վերոնշյալ նախարարությունների ղեկավարների հետ ստորագրել էր համատեղ հրամաններ: Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակում որոշվել է ստեղծել 2 նախարարությունների աշխատակիցներից կազմված աշխատանքային խմբեր, որոնք էլ պատասխանատու են դառնալու ծրագրերի իրականացման գործընթացի համար: «ՀՀ կառավարության ծրագրերի հիմնական առանցքն այսօր ներդրումային ծրագրերին աջակցության քաղաքականությունն է, այսինքն՝ թե ինչքանով կկարողանանք ներդրումներ բերել հայրենիք: Մեր նախարարությունը համապատասխան առաջարկներով է հանդես եկել և ներկայացրել Սփյուռքի ներուժի օգտագործման իր տեսակետը: Այսօր մենք աշխատանքներ ենք տանում օգտագործելու Սփյուռքի ներուժը, հնարավորությունները Հայաստանի զարգացման համար բոլոր բնագավառներում: Գրեթե բոլոր նախարարների հետ քննարկում ենք ունեցել, դիտարկել ենք այն ոլորտները, որոնց հետ համատեղ աշխատանքի հնարավորություն կա, և սկսել ենք մշակել որոշակի միջոցառումների ցանկ, որոնք պետք է համատեղ իրականացնենք թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում»,-ասաց նախարարը: Նա տեղեկացրեց, որ բացի վերոնշյալ նախարարություններից, նաեւ աշխատանքներ են տարվում ՀՀ կրթության եւ գիտության, ինչպես նաեւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունների հետ համագործակցությունն ընդլայնելու և համապատասխան հրամաններ ստորագրելու ուղղությամբ: «Մեզ համար անչափ կարեւոր է մշակութային քաղաքականությունը Սփյուռքում տարածելը, հանրահռչակելը, սփյուռքյան մշակութային գործիչների վերապատրաստելը, մշակութային նորություններին նրանց ծանոթացնելը, որպեսզի հայ մշակույթի միջոցով նաև մեր երիտասարդությանը մոտեցնենք իր ինքնությանը, օժանդակենք հայապահպանության խնդիրների լուծմանը:
Ինչ վերաբերում է առողջապահությանը, պետք է ասեմ, որ մեր հայրենակիցները մեծ ներդրում ունեն տարբեր երկրների առողջապահության զարգացման գործում. մենք տասնյակ հազարավոր բժիշկներ ունենք, ովքեր իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները կարողանում են շատ ակտիվորեն ծառայեցնել բնակության երկրների մարդկանց առողջության պահպանման գործում: Հատկապես երկրաշարժից հետո մենք ականատես եղանք, թե ինչպես հայ բժիշկները մեծ ներդրում ունեցան Հայաստանի առողջապահության խնդիրների կարգավորման հարցում. նրանք ոչ միայն եկան աղետյալներին օգնելու, եղան Արցախում, աջակցեցին զինվորներին, այլեւ հարյուրավոր հայ բժիշկների կարողացան վերապատրաստել, արտերկրում նրանց աջակցությամբ Հայաստան տեղափոխվեցին միլիոնավոր դոլարների բժշկական սարքավորումներ:
Այսօր եւս այդ կապերը շարունակվում են: Նրանք իրենց արձակուրդն անցկացնում են Հայաստանում, դասախոսում են ու բժշկում, վիրահատում են և զբաղվում խորհրդատվությամբ: Ինչպես նշեցի, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ հրամանի ստորագրումը ընթացքի մեջ է. ուշադրության կենտրոնում են Սփյուռքի դպրոցների դասագրքերի, ուսուցիչների վերապատրաստման, հայոց լեզվի ուսուցման հարցերը»,-ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարն անդրադարձավ առաջիկա ամիսներին կազմակերպվող մի շարք միջոցառումների, որոնցից կարելի է առանձնացնել. Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք, որը ներառելու է ցուցահանդեսների,համերգների կազմակերպում, գիտական համաժողովների անցկացում ինչպես Լեհաստանում, այդպես էլ Հայաստանում: Հետաքրքիր ծրագիր է լինելու «Աշխարհը գյուղում» ամենամյա միջազգային փառատոնը, Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում հայկական փառատոնի կազմակերպումը, Արգենտինայի հայ համայնքի օրերը Հայաստանում, Հայ մշակույթի օրերը Ստավրոպոլում, Հայաստանի անկախության 26-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը, Ատրպատականի հայության օրերը Հայաստանում, Հայության օրերը Իրանում և այլն: Նախատեսվում է նաեւ բժշկական ընկերակցությունների ստեղծում այն երկրներում, որտեղ դրանք դեռեւս չկան, համատեղ նախապատրաստում Արգենտինայում կայանալիք հայ բժիշկների համաժողովին եւ այլն:

«Основная ось программ правительства – поддержка инвестиций»: Грануш Акопян
Министерства разработали новую культуру совместной деятельности – во исполнение поручений премьер-министра. В ближайшее время Министерство диаспоры вместе с Министерствами культуры и здравоохранения осуществят ряд совместных программ. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала министр диаспоры Армении Грануш Акопян, на днях подписавшая с главами указанных ведомств совместные приказы. По ее словам, в рамках проекта решено создать 2 рабочие группы в смешанном составе, которые и будут отвечать за реализацию программ.
«Основная ось программ правительства – поддержка инвестиций, а именно, в каком объеме мы сможем привлечь из Диаспоры инвестиции. Наше министерство выступило с соответствующими предложениями и представило свою точку зрения на использование потенциала Диаспоры. Сегодня мы ведем работу по его использованию по всем сферам развития Армении. Проконсультировались почти со всеми министрами, рассматривали возможные отрасли, по которым можно будет совместно работать и начали разрабатывать перечень мероприятий, которые мы будем осуществлять как в Диаспоре, так и в Армении»,- сказала министр.
Как сообщила Грануш Акопян, помимо вышеуказанных, работа по расширению сотрудничества и подписанию соответствующих приказов ведется также с министерствами образования и науки, спорта и по вопросам молодежи.
«Для нас чрезвычайно важно распространять, пропагандировать культурную политику в Диаспоре, организовать переподготовку деятелей культуры диаспоры, знакомить их с новостями культуры, чтобы через национальную культуру приблизить нашу молодежь к армянской идентичности, содействовать решению проблем сохранения армянства.
Что касается здравоохранения, надо сказать, что наши соотечественники имеют вклад в развитие этой сферы во многих странах: у нас есть десятки тысяч врачей, способных весьма активно поставить свои знания и опыт на службу сохранения здоровья граждан стран проживания. Особенно после землетрясения мы стали очевидцами того, как армянские врачи внесли огромный вклад в дело урегулирования вопросов здравоохранения Армении: они помогали не только пострадавшим, побывали в Арцахе, поддержали воинов, но и сумели организовать переподготовку за рубежом сотен армянских специалистов, при их содействии в Армению доставлено медицинское оборудование стоимостью в миллионы долларов. Сегодня связи эти также продолжаются: они проводят в Армении свои отпуска, читают лекции, и лечат, оперируют и проводят консультации.
Как отметила выше, в процессе подготовки к подписанию совместный приказ с Министерством образования и науки. В центре внимания – вопросы обеспечения школ Диаспоры учебниками, переподготовки учителей, обучения армянскому языку»,- подчеркнула Грануш Акопян.
Министр коснулась ряда организуемых в ближайшие месяцы мероприятий, среди которых можно выделить цикл мероприятий, посвященных 650-летию формирования армянской общины Польши, который включает организацию выставок, концертов, проведение научных симпозиумов как в Польше, так и в Армении. �?нтересен проект проведения ежегодного фестиваля «Мир в селе»,организации армянского фестиваля в австралийском городе Сидней, Дней армянской общины Аргентины в Армении, Дней армянской культуры на Ставрополье, цикл мероприятий, посвященных 26-летию независимости Армении, Дней армянства Атрпатакана в Армении, Дней армянства в �?ране и т. д. Планируется также создание Медицинских ассоциаций в странах, где таковых пока нет, совместная подготовка к проведению в Аргентине форума армянских врачей и др.