Շուշիում կնշվի Ասմունքի համահայկական 5-րդ փառատոնը
2016թ. օգոստոսի 1-5 «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատոնի շրջանակներում Շուշիում կիրականացվի Ասմունքի ամենամյա հինգերորդ փառատոնը, որը կազմակերպում է «Ավան Շուշի Պլազա» հյուրանոցը և ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարությունը: Բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա օգոստոսի 2-ին, հայտնում է «Հայերն այսօրը»:
2015թ. փառատոնին մասնակցել են 90 աշակերտներ 8 երկրից` Հայաստանից, Արցախից, Իրանից, Վրաստանից (Ջավախքից ), Լիբանանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից և ԱՄՆ-ից:
Առաջնորդվելով փառատոնի հաջողությամբ` այս տարի կազմկոմիտեն ընդլայնել է փառատոնի շրջանակները` հրավիրելով մասնակիցներ նաև Կանադայից և Ռուսաստանից:
Յուրաքանչյուր երկրից կարող են մասնակցել 6-18 աշակերտներ` 3 տարիքային խմբի (նախնական պայմանավորվածության համաձայն): Մրցույթի մասնակիցների ընտրությունը թողնվում է երկրների հայեցողությանը:
Տարիքային խմբեր`
- 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ դասարանցիներ (9,10,11,12 տարեկաններ)
- 8-րդ և 9-րդ դասարանցիներ (13,14 տարեկաններ)
- 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարանցիներ (15+ տարեկաններ)
Մասնակից երկրներ` Հայաստան, Արցախ, Վրաստան, (Ջավախք), Լիբանան, Իրան, ԱՄՆ, Ռուսաստան, Բելառուս, Ուկրաինա, Կանադա:
Կազմակերպիչներ`
- ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարություն
- Գուրգեն Մելիքյան, Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, ԵՊՀ
- Արծրուն Ավագյան, Բանասիրության ֆակուլտետի դեկան, ԵՊՀ, Կազմկոմիտեի նախագահ
- Սամվել Մուրադյան, Հայ գրականության ամբիոնի վարիչ, ԵՊՀ
Փառատոնի շրջանակներում կկազմակերպվեն նաև այցելություններ Արցախի տեսարժան վայրեր, Զոհված Ազատամարտիկների թանգարան, Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցի, Գանձասար և Կանաչ ժամ եկեղեցի, Տիգրանակերտ, Հունոտի կիրճ, Տաթևի վանք, Քարահունջ: Կիրականացվեն նաև երեկոյան տոնակատարություններ:
Փառատոնին վերաբերող հարցերով կարող եք զանգահարել (+374) 477 3-15-99 հեռախոսահամարով կամ գրել avanshushi@hotmail.com էլեկտրոնային հասցեին (համակարգող՝ Սարգիս Գալստյան):

В Шуши состоится 5-й Общеармянский фестиваль декламации
В рамках Третьего общеармянского фестиваля «Моя Армения» 1-5 августа 2016 года в Шуши состоится 5-й ежегодный фестиваль декламации, который организует гостиница «Аван Шуши Плаза» и Министерство образования, науки и спорта НКР. Торжественная церемония открытия состоится 2 августа, сообщает «Армяне сегодня».
В 2015г. в фестивале участвовали 90 школьников из 8 стран – Армении, Арцаха, �?рана, Грузии (Джавахка), Ливана, Украины, Беларуси и США.
Руководствуясь успехами фестиваля, в этом году оргкомитет расширил рамки фестиваля, пригласив участников также из Канады и России.
�?з каждой страны могут участвовать 6-18школьников 3 возрастных групп (согласно предварительной договоренности). Отбор участников конкурса остается на усмотрение стран.
Возрастные группы:
- 4-й, 5-й, 6-й, 7-й классы (9-12 летние)
- 8-й и 9-й классы (13-14 летние)
- 10-й, 11-й и 12-й классы (15+ летние).
Страны участницы – Армения, Арцах, Грузия (Джавахк), Ливан, �?ран, США, Россия, Беларусь, Украина, Канада.
Организаторы:
- Министерство образования, науки и спорта НКР;
- Гурген Меликян, декан факультета востоковедения ЕГУ;
- Арцрун Авагян, декан филологического факультета ЕГУ, председатель оргкомитета:
- Самвел Мурадян, заведующий кафедрой армянской литературы ЕГУ.
В рамках фестиваля будут также организованы экскурсии по достопримечательным местам Арцаха, музей погибших ополченцев, церковь Св.Казанчецоц, Гандзасар и церковь Канач жам, Тигранакерт, ущелье Хуноти, Татевский монастырь, Караунч. Будут также организованы вечерние мероприятия.
По вопросам, касающимся фестиваля, можно звонить по телефону (+374) 477 3-15-99, либо написать на электронный адрес avanshushi@hotmail.com (координатор Саркис Галстян).