ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2016 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագիրը նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության պետական քաղաքականության շրջանակում 2009 թվականից իրականացնում է «Մեր մեծերը» ծրագիրը, որի գլխավոր նպատակը մեր հռչակավոր մեծերի հայրենանվեր գործունեությունը սերունդներին ներկայացնելն ու նրանցում հայրենասիրության զգացում ձևավորելն ու զարգացնելն է:
2016 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկվել են Սրբուհի Տյուսաբի, Վահե Հայկի, Ավետիս Ահարոնյանի, Գրիգոր Խանջյանի և Գրիգոր Զոհրապի անունները:
Ծրագրի շրջանակներում Սփյուռքի կրթամշակութային օջախներում, ինչպես նաև ՀՀ դպրոցներում կազմակերպվում են մեծարման միջոցառումներ, պոեզիայի տոներ, շարադրությունների մրցույթներ, հրատարակվում են գրքույկներ, պատրաստվում խտասալիկներ և այլն:
Իրականացվող միջոցառումների մասին տեղեկատվությունը տարվա ընթացքում պարբերաբար տրամադրվում է նախարարությանը, նյութերը տեղադրվում են «Հայերն այսօր» պարբերականում:
Դարձե´ք ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի մասնակիցը, ձեր ձեռնարկներում անդրադարձե՛ք ծրագրում ընդգրկված անուններին, տարվա ընթացքում կազմակերպե՛ք միջոցառումներ` նվիրելով դրանք ՀՀ անկախության 25-ամյա հոբելյանին:
Նյութերը կարող եք ուղարկել mshakuyt.diaspora@mail.ru էլեկտրոնային հասցեին:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել ՀՀ սփյուռքի նախարարություն՝ Վազգեն Սարգսյան 3 հասցեով, կամ զանգահարել ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչություն՝ 010 585601 (700) հեռախոսահամարով:

The 2016 “Our Greats” Program of the RA Ministry of Diaspora is dedicated to the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia
Since 2009, within the scope of the state policy on the Armenia-Diaspora partnership, the RA Ministry of Diaspora has been carrying out the “Our Greats” Program aimed at presenting the patriotic acts of distinguished Armenians to the generations, to give them a sense of patriotism and develop that within them.
Events devoted to Srpouhi Dussap, Vahe Hayk, Avetis Aharonyan, Grigor Khanjyan and Grigor Zohrab are included in the 2016 “Our Greats” Program.
Within the scope of the program, schools of the Republic of Armenia, as well as schools and cultural centers of the Diaspora host events of paying homage, poetry evenings, essay contests, as well as publish booklets, prepare DVDs and more.
The schools and cultural centers provide the RA Ministry of Diaspora with information about the events on a regular basis, and articles devoted to those events are posted on the “Hayern Aysor” (“Armenians Today”) electronic website of the RA Ministry of Diaspora.
We welcome all of you to become a participant of the “Our Greats” Program of the RA Ministry of Diaspora, to include the distinguished names of our greats in your programs, organize events during the year and dedicate all those initiatives to the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia!
All the relevant materials can be sent to mshakuyt.diaspora@mail.ru.
For more information, please visit the RA Ministry of Diaspora (3 Vazgen Sargsyan St.) or call us at 010 58 56 01 (700).