«ԱՐԻ ՏՈՒՆ-2014»-ը մեկնարկում է
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը վերսկսում է Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության 2014 թվականի «Արի տուն» ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին ճանաչելի դարձնել Հայաստան-հայրենիքը, նրանց մեջ սերմանել ազգային ինքնության գիտակցություն, ծանոթացնել իր ժողովրդի ավանդույթներին ու սովորույթներին, հայ ընտանիքին, հայ մարդու հոգեկերտվածքին, աջակցել Հայաստան-Սփյուռք բարոյահոգեբանական, կրթամշակութային մերձեցմանը:
Ծրագիրը մեկնարկում է 2014թ. հունիսի 15-ին և շարունակվելու է մինչև օգոստոսի 30-ը, որի ընթացքում սփյուռքահայ 13-18 տարեկան երիտասարդները երկշաբաթյա փուլերով կհյուրընկալվեն հայաստանաբնակ ընտանիքներում, կմասնակցեն ծրագրի ճամբարային փուլին:
Հյուրընկալող ընտանիքների ընտրությունը կատարվում է Երևան քաղաքի վարչական շրջանների, ՀՀ մարզպետարանների և ՀՀ սփյուռքի նախարարության միջոցով. երիտասարդներն ընտանիքներում հյուրընկալվում են անհատույց: Սփյուռքահայ երիտասարդների` Հայաստան այցելությունները կազմակերպվում են Սփյուռքի համայնքային կառույցների, կրթօջախների, հայկական կազմակերպությունների կողմից` տվյալ երկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աջակցությամբ: Հայաստան այցելող երիտասարդներն իրենց ճանապարհածախսը հոգում են սեփական կամ հովանավորների միջոցներով:
«Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ապահովում է երիտասարդների դիմավորումը և ճանապարհումը, կազմակերպում է այցելություններ թանգարաններ, շրջայցեր Հայաստանի տեսարժան վայրերով: Ծրագրի ճամբարային փուլում կկազմակերպվեն նաև ուսուցողական ծրագրեր` հայոց լեզու, հայրենագիտություն, ազգային երգ, պար և այլն: Կկազմակերպվեն հանդիպումներ Հայաստանի պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների հետ:
Համոզված ենք, որ «Արի տուն» ծրագիրը մեծապես կնպաստի հայապահպանությանը և հայադարձությանը, երիտասարդների միջև հաղորդակցության միասնական ցանցի ստեղծմանը:

Стартует «Ари тун-2014»
Министерство Диаспоры РА возобновляет программу ознакомления молодежи Диаспоры с Родиной «Ари тун» 2014 года.
Цель программы – познакомить разбросанную по всему миру армянскую молодежь с Родиной-Арменией, привить им осознание национальной идентичности, познакомить с традициями и обычаями своего народа, армянской семьей, духовным обликом армянина, содействовать морально-психологическому, образовательно-культурному сближению Армения-Диаспора.
Программа стартует с 15 июня 2014 года и продлится до 30 августа, в течение которых 13-18-летние армяне Диаспоры двухнедельными этапами будут гостить в армянских семьях, проживающих в Армении, примут участие в лагерном этапе программы.
Отбор принимающих семей осуществляется посредством административных районов города Ереван, областных администраций РА и Министерства Диаспоры РА: молодые люди гостят в семьях безвозмездно. Приезд армянской молодежи Диаспоры в Армению организуется общинными структурами Диаспоры, очагами образования, армянскими организациями при содействии дипломатических представительств РА в данной стране. Приезжающие в Армению молодые люди оплачивают проезд сами или при поддержке спонсоров.
В рамках программы «Ари тун» Министерство Диаспоры РА обеспечивает встречу и проводы молодых людей, организует посещения музеев, экскурсии по достопримечательностям Армении. В лагерный этап программы будут организованы также обучающие программы – армянский язык, страноведение, национальные песни, танцы и др. Будут организованы встречи с государственными, общественными, культурными деятелями Армении.
Убеждены, что программа «Ари тун» в большой мере поспособствует сохранению армянства и возвращению в армянство, созданию единой сети общения между молодежью.