ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութեան 2016 Թուականի «Մեր Մեծերը» Ծրագիրը Նուիրուած Է ՀՀ Անկախութեան 25-Ամեակին
ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան պետական քաղաքականութեան ծիրէն ներս 2009 թուականէն կ’իրականացնէ «Մեր մեծերը» ծրագիրը, որուն գլխաւոր նպատակը մեր հռչակաւոր մեծերու հայրենանուէր գործունէութիւնը սերունդներուն ներկայացնելն ու անոնց մէջ հայրենասիրութեան զգացում ձեւաւորելն ու զարգացնելն է:
2016 թուականի «Մեր մեծերը» ծրագիրին մէջ ընդգրկուած են Սրբուհի Տիւսաբի, Վահէ Հայկի, Աւետիս Ահարոնեանի, Գրիգոր Խանջեանի եւ Գրիգոր Զոհրապի անունները:
Ծրագիրի ծիրէն ներս Սփիւռքի կրթամշակութային օճախներուն մէջ, ինչպէս նաեւ ՀՀ դպրոցներուն մէջ կը կազմակերպուին մեծարման ձեռնարկներ, բանաստեղծութեան տօներ, շարադրութիւններու մրցոյթներ, կը հրատարակուի գրքոյկներ, կը պատրաստուին խտասալիկներ եւ այլն:
Իրականացուող ձեռնարկներուն մասին տեղեկատուութիւնը տարուան ընթացքին պարբերաբար կը տրամադրուի նախարարութեան, նիւթերը կը տեղադրուին «Հայերն այսօր» պարբերականին մէջ :
Դարձէ՛ք ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Մեր մեծերը» ծրագիրի մասնակիցը, ձեր ձեռնարկներուն մէջ անդրադարձէ՛ք ծրագիրին մէջ ընդգրկուած անուններուն, տարուան ընթացքին կազմակերպէ՛ք ձեռնարկներ` նուիրելով ատոնք ՀՀ անկախութեան 25-ամեայ յոբելեանին:
Նիւթերը կրնաք ուղարկել mshakuyt.diaspora@mail.ru ելեկտրոնային հասցէին:
Լրացուցիչ տեղեկութիւններու համար կրնաք այցելել ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւն` Վազգէն Սարգսեան 3 հասցէով, կամ զանգահարել ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան համահայկական ծրագիրներու վարչութիւն` 010 585601 (700) հեռախօսահամարով:

Программа «Наши великие» 2016г. Министерства диаспоры РА посвящена 25-летию независимости Армении
Министерство диаспоры РА в рамках государственной политики в области партнерства Армения- Диаспора с 2009 года осуществляет программу «Наши великие», главная цель которой представить поколениям патриотическую деятельность наших выдаюшихся великих, сформировать и развить в них чувство патриотизма.
В программу “Наши Великие” 2016г. включены  имена Србуи Тюсаби, Ваге Айка, Аветиса Агароняна, Григора Ханджяна и Григора Зохраба.
В рамках программы в культурно-образовательных центрах Диаспоры, а также в школах РА проводятся вечера памяти, поэтические фестивали, конкурсы сочинений, издаются брошюры, выпускаются диски и т.д.
Министерству регулярно предоставляется информация об осуществляемых программах, а материалы размещаются в журнале «Армяне сегодня».
Станьте участниками программы «Наши великие» министерства РА, включите в ваши программы имена наших великих деятелей, в течение года организуйте мероприятия, посвящая их 25-ой годовщине независимости Армении.