Աշխատանքները սկսեց «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովը
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը աշխատանքները սկսեց «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովը, որին մասնակցում էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամներ, տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչներ, պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, գիտական և ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի օրակարգի առաջին մասում ընդգրկված էին ՀՀ արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարությունների, տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներկայացուցիչների, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կատարած և առաջիկայում կատարելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցումներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Վ. Սարգսյանն ընդհանուր գծերով ամփոփեց Ցեղասպանութան 100-րդ տարելիցին նվիրված ակնառու աշխատանքները՝ նշելով, որ այն արդյունքը, որը ձեռք բերվեց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին իրականացված միջոցառումների շնորհիվ, նախանշելու և կողմնորոշելու է մեր ազգային կյանքի հետագա ընթացքը:
«Գործնական հարթությունում, 100-րդ տարելիցի միջոցառումները հանգեցրին Հայաստանի և Սփյուռքի միջև փոխգործակցության նոր մոդելների ձևավորմանը: 100-րդ տարելիցի միջոցառումների հաջողությունն ապացուցում են փոխգործակցության այդ հսկայական ու բացառիկ ուժը, ազգային խնդիրներին պետական միջոցներով տեր կանգնելու մոտեցումը»,- նշեց Վիգեն Սարգսյանը:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ վաղը՝ պետական հանձնաժողովի նիստում, կընդունվեն մի շարք կարևոր որոշումներ: Մասնավորապես, կքննարկվի ՀՀ նախագահի կողմից Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի ընթացքում հնչեցված գաղափարը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հենքի վրա Համահայկական խորհուրդ ձևավորելու մասին: Խորհուրդը պետք է մշտական հարթակ դառնա Հայաստան-Սփյուռք երկխոսության և ազգային խնդիրների կանոնակարգված քննարկման համար:
Իրենց կառույցների կողմից իրականացված աշխատանքներն ամփոփեցին ԱԳՆ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության իրականացրած ծավալուն աշխատանքները ներկայացրեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով սփյուռքյան հանձնախմբերին, համայանքային, հոգևոր, բարեգործական, մշակութային կառույցներին, մտավորականներին ու արվեստագետներին փայլուն գործակցության համար՝ նախարարը նշեց այն 7 հիմնական ուղղությունները. որոնք եղել են իրենց աշխատանքների առանցքում. քաղաքական, քարոզչական, գիտահետազոտական-հրատարակչական աշխատանքներ, գիտաժողովներ-համաժողովներ, համայնքային ձեռնարկներ, հոգևոր-եկեղեցական արարողություններ:
Համառոտ անդրադառնալով իրականացված աշխատանքներին՝ նախարարն ընդգծեց, որ այդ ամենի շնորհիվ տեսանելի և շոշափելի արդյունքներ գրանցվեցին: Սփյուռքը համախմբվեց, ավելի վստահություն ձեռք բերեց իր ուժերի հանդեպ, ավելի Հայաստանակենտրոն դարձավ: Բազմաթիվ ժողովուրդներ իրազեկվեցին տեղի ունեցածի մասին և ավելացան այն երկրների, կառույցների, անհատների թիվը, ովքեր դարձան «Այլևս երբեք»-ի գաղափարակիր: Հազարավոր ծպտյալ հայերի մոտ արթնացավ ազգային ինքնագիտակցությունը, Հայաստանի և հայերենի հանդեպ հետաքրքրությունը:
Խոսելով ապագա անելիքների մասին՝ Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ կուտակված փորձի, ունեցած ռեսուրսների շնորհիվ ավելի նպտակային, ավելի ակտիվորեն և ուղղորդված կպատրաստվեն 100+1-ին, 100+2-ին և հետագա տարելիցներին:
Ավարտելով խոսքը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շեշտեց վերազարթոնքի ապրեցնող հսկայական ներուժի մասին, որը կուտակվեց այս ամենի արդյունքում և որի ճիշտ ուղղորդման խնդիրները կարող է լուծել համահայկական այն կառուցը, որը առաջիկայում ՀՀ Նախագահի առաջարկով կստեղծվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հենքի վրա:
Այնուհետև, նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նախագահեց «Տարածաշրջանային հանձնախմբերի աշխատանքների ընթացքը և առաջիկա անելիքները» թեմայով նիստը, որի ընթաքում ելույթ ունեցան Եգիպտոսի, Իսրայելի, Իրանի, Լիբանանի, Հորդանանի, Սիրիայի, Ավստրիայի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կիպրոսի, Հունաստանի, Շվեդիայի, Ռումինիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Կանադայի, Ավստրալիայի տարածաշրջանային հանձնախմբերի ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:

Началась работа экспертного форума «Помню и требую»
В Доме приемов правительства РА 25 сентября начал работу экспертный форум «Помню и требую», в котором участвуют члены Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, представители региональных комиссий, государственные, политические, общественные деятели, представители научных и учебных заведений.
В первую часть повестки форума включены отчеты министерств иностранных дел и Диаспоры РА, представителей региональных комиссий, Музея-института Геноцида армян о проделанной работе и планах на ближайшую перспективу.
Со вступительной речью выступил руководитель аппарата Президента РА, координатор мероприятий 100-летия Геноцида армян Виген Саркисян.
Приветствовав присутствующих, В.Саркисян в общих чертах обобщил работу, посвященную 100-летию Геноцида армян, отметив, что результат, достигнутый благодаря мероприятиям, осуществленным к 100-летию Геноцида армян, наметит и сориентирует дальнейший ход нашей национальной жизни.
«В практической плоскости мероприятия 100-летия Геноцида армян привели к формированию новых моделей взаимодействия Армении и Диаспоры. Успехи мероприятий 100-летия  доказывают огромную и исключительную силу взаимодействия, подход участия государственными средствами в национальных задачах», – отметил Виген Саркисян.
Он сообщил также, что завтра на заседании Государственной комиссии будет принят ряд важных решений. В частности, будет обсуждена идея формирования на основе Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян Общеармянского совета, озвученная Президентом РА в ходе форума Армения-Диаспора. Совет должен стать постоянной трибуной диалога Армения-Диаспор для систематизированного обсуждения  национальных проблем.
Работу, проделанную их структурами, обобщили заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян, президент НАН РА Радик Мартиросян.
Масштабную работу, проделанную Министерством Диаспоры РА, представила министр Грануш Акопян.
Выразив благодарность комиссиям Диаспоры, общинным, духовным, благотворительным, культурным структурам, представителям интеллигенции и деятелям искусства за блестящее сотрудничество, министр отметила 7 основных направлений, которые были стержнем их работы: политическая, пропагандистская, научно-исследовательская и издательская деятельность, симпозиумы-форумы, общинные мероприятия, духовные-религиозные  церемонии.
Вкратце коснувшись проделанной работы, министр подчеркнула, что благодаря всему этому были зарегистрированы зримые и ощутимые результаты. Диаспора сплотилась, обрела большую веру в собственные силы, стала более Армяностремительной. Многие народы были осведомлены о происшедшем и возросло число стран, структур, отдельных личностей, ставших единомышленниками «Никогда более». В душах тысяч скрытых армян пробудилось национальное самосознание, интерес к Армении и армянскому языку.
Говоря о предстоящих делах, Грануш Акопян подчеркнула, что благодаря накопленному опыту и имеющимся ресурсам более целенаправленно, активно будут готовиться к 100+1, 100+2 и последующим годовщинам.
Заывершая свою речь, министр Грануш Акопян подчеркнула колоссальный жизнетворный, пробуждающий  потенциал, накопленный в результате всего этого и задачи верного задействования которого может решить общеармянская структура, которая в перспективе будет создана по предложению Президента РА на базе Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян.
Затем министр Грануш Аколпян председательствовала на заседании под девизом «Ход работы региональных комиссии и предстоящие задачи», в ходе которого выступили руководители и представители региональных комиссий Египта, �?зраиля, �?рана, Ливана, �?ордании, Сирии, Австрии, Бельгии, Болгарии, Германии, �?талии, Кипра, Греции, Швеции, Румынии, Франции, России, Грузии, Канады, Австралии,  директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.