ԼՂՀ Ազգային Ժողովի Յայտարարութիւնը. «Արցախ-Հայաստան-Սփիւռք Միասնութեան Ակունքը Արցախահայութեան 1988թ. Սկսած Ազատագրական Շարժումն է»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/karabakh_parliament_0.jpg)
ԼՂՀ Աժ խմբակցութիւնները համահայկական հերթական հեռուստամարաթոնի կապակցութեամբ հանդէս եկած են յայտարարութեամբ, ուր մասնաւորապէս ըսուած է.
«Նոյեմբեր 27-ին կը կայանայ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հերթական հեռուստամարաթոնը: Այն նուիրուած է Վարդենիս-Մարտակերտ ռազմավարական ճանապարհի կառուցման եզրափակիչ փուլին: Արցախը Հայաստանին կապող երկրորդ ժամանակակից ճանապարհի շահագործման համար կատարուել է մեծածաւալ աշխատանք: Խնդիր է դրուած 2015թ-ին աւարտել մայրուղիի ասֆալտապատումը:
Աւելորդ է ասել, թէ ինչ նշանակութիւն ունի Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհը թէ անվտանգութեան, թէ Արցախի հիւսիսային շրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար:
Այդ ծրագիրն ունի նաեւ քաղաքական եւ հոգեբանական նշանակութիւն: Իրականացնելով այն` հայ ժողովուրդը վերահաստատում է Արցախի հարցում իր արդարացի դիրքորոշումը, տէր կանգնում ազատագրուած հայրենիքի հզօրացման գործին:
Հեռուստամարաթոնին մասնակցելու համար այս օրերին Ամերիկայի Միացեալ նահանգներում է գտնւում Արցախի պատուիրակութիւնը` հանրապետութեան նախագահ Բակօ Սահակեանի գլխաւորութեամբ: Այդպիսով խորհրդանշւում է Արցախ-Հայաստան-Սփիւռք միասնութիւնը:
Թանկագին հայրենակիցներ, այդ միասնութեան ակունքն արցախահայութեան 1988թ. սկսած ազատագրական շարժումն է: Դա ոչ միայն պատիւ, այլեւ մեծ պատասխանատուութիւն է: Եւ մենք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեռուստամարաթոնին պէտք է մասնակցենք այդ պատասխանատուութեան գիտակցութեամբ:
Մենք դրանում չենք կասկածում եւ լիայոյս ենք, որ Նոյեմբերի 27-ին հայութիւնն իր մասնակցութեամբ եւ դրամական ներդրումներով եւս մէկ անգամ աշխարհին կը ներկայանայ որպէս ինքնուրոյն վճիռներ կայացնող եւ դրանց լուծմանը հետամուտ ազգ, որը 21-րդ դարի մարտահրաւէրներն ընդունում է արժանապատուօրէն եւ իր միասնութեամբ յաղթահարում դրանք: Ասուածի վկայութիւնը պէտք դառնայ նախանշուած ժամկէտներում Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհի կառուցումը»:

Statement of NKR National Assembly: “Launch of liberation movement of Artsakh-Armenians of 1988 lies at the core of the Artsakh-Armenia-Diaspora unity”
In light of the annual all-Armenian Telethon, the factions of the NKR National Assembly have issued a statement in which the following is particularly mentioned:
“The Hayastan All-Armenian Fund will hold its annual Telethon on November 27, 2014. The Telethon will be devoted to the final stage of construction of the Vardenis-Martakert strategic road. Large-scale efforts have been made to build the second modern road linking Artsakh to Armenia, and the objective is to end asphalting of the highway in 2015.
It is needless to say how significant the Vardenis-Martakert road is for security and for the socio-economic development of the northern regions of Artsakh.
The project is of both political and psychological significance. By carrying out this project, the Armenian people are reaffirming their just position on Artsakh and taking charge for the reinforcement of the liberated homeland.
NKR President Bako Sahakyan’s delegation is currently in the USA to participate in the Telethon, symbolizing the Artsakh-Armenia-Diaspora unity.
Dear compatriots, the liberation movement that was launched in 1988 lies at the core of that unity. It is not only honorable, but a big responsibility. We have to participate in the Hayastan All-Armenian Fund’s Telethon with the sense of responsibility.
We have no doubt and fully hope all Armenians will make their donations on November 27th and will show the world once again that we are a nation that makes decisions on its own and is consistent with implementing those decisions, a nation that accepts the challenges of the 21st century with dignity and overcomes them through unity. Evidence of this must be the construction of the Vardenis-Martakert road in the mentioned timeframes.”
Factions of the
Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun
Democracy Party
Hairenik Party of the NKR National Assembly and
“Artsakhatun” Group of Deputies
In addition, the parliamentary speaker informed that the Parliament of Artsakh has donated 1,030,000 Drams to the 2014 Telethon.