ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութիւնը Խստօրէն կը Դատապարտէ Տէր Զօրի Եկեղեցւոյ Հանդէպ Իրականացած Վայրագութիւնը
Սեպտեմբեր 21-ին ՏԱԱԵՇ ահաբեկչական խմբաւորումը պայթեցուցած է Սուրիոյ Տէր Զօր քաղաքի Ալ Ռաշտիէ թաղամասին մէջ գտնուող Հայոց Ցեղասպանութեան զոհերու յիշատակին կառուցուած Սրբոց Նահատակաց յուշահամալիրի պատմական եկեղեցին:
ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը խստօրէն կը դատապարտէ այս անասելի վայրագութեան, մշակութային ցեղասպանութեան նոր դրսեւորումը` կոչ կ’ուղղէ սփիւռքեան բոլոր կառոյցներուն եւ կազմակերպութիւններուն, զանգուածային լրատուամիջոցներուն` հայ ժողովուրդի նուիրական սրբավայրին դէմ իրագործուած այս սոսկալի վանտալիզմին դէմ բողոքի ձայն բարձրացնելու, դիմելու իրենց բնակած երկիրներու իշխանութիւններուն, օտարերկրեայ դեսպանութիւններուն, միջազգային կազմակերպութիւններուն, մշակոյթի պահպանութեամբ զբաղող հեղինակաւոր կառոյցներուն`  դատապարտելու Հայոց Ցեղասպանութեան անմեղ զոհերու յիշատակի,  հայ ժողովուրդի եւ բոլոր ազգերու, մարդու եւ ողջ մարդկային քաղաքակրթութեան դէմ իրականացուած ոճիրը եւ միջոցներ ձեռք առնելու` ուղիներ գտնելու, կանխելու համար նման քստմնելի յանցագործութիւնները:
Վստահ եմ, որ ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի նախօրեակին, համայն հայութիւնը պիտի դրսեւորէ միասնական կամք ու վճռակամութիւն` իր ձայնը լսելի դարձնելով ամբողջ աշխարհին:

Министр Диаспоры РА осудила взрыв церкви Србоц Наатакац и обратилась с призывом к структурам Диаспоры
Террористическая группировка ТАХЕШ 21 сентября взорвала историческую церковь мемориального комплекса Србоц Наатакац, возведенную в память о жертвах Геноцида армян  в квартале Ал Раштие города Дейр Зор Сирии
Министерство Диаспоры РА, сурово осуждая это новое проявление неописуемого варварства, культурного геноцида, призывает все структуры и организации Диаспоры, средства массовой информации возвысить голос протеста против этого ужасающего вандализма в отношении священного для армянского народа места, обратиться к   властям стран их проживания, иностранным посольствам, международным организациям, авторитетным структурам, занимающимся сохранением культуры  – осудить преступление, совершенное против памяти невинных жертв Геноцида армян, армянского народа и всех наций, против человека и всей человеческой цивилизации и принять меры, изыскать пути для предотвращения подобных подлых преступлений.
«Уверена, что в канун 100-летия Геноцида армян все армянство проявит единую волю и решимость сделать свой голос слышимым по всему миру. Прошу о предпринимаемых вами шагах информировать также Министерство», – отметила Грануш Акопян в своем воззвании к руководителям и советам общеармянских организаций, армянских структур.