Արչի Կալենցն Այցելեց Սփիւռքի Նախարարութիւն
Յուլիս 7-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց նկարիչ, «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի հոգաբարձուներու խորհուրդի անդամ Արչի Կալենցը: Ան կ’ապրի եւ կը ստեղծագործէ Պեռլինի, Մոսկուայի, Երեւանի մէջ:
Ողջունելով հայազգի արուեստագէտը` նախարարը կարեւոր համարեց հայ մշակոյթի պահպանման ու տարածման ուղղուած անոր ազգասիրական գործունէութիւնը համայնքին եւ Հայրենիքին մէջ: Մասնաւորապէս անդրադառնալով յայտնի արուեստագէտին վերջին ցուցահանդէսներուն, որոնք իւրօրինակ հարթակ են հայ արուեստագէտներուն Եւրոպայի մէջ ճանաչելի դարձնելու համար:
Քննարկուեցան Սփիւռքի մէջ հայկական ինքնութեան պահպանման, երիտասարդներու հայեցի կրթութեան անհրաժեշտութեան վերաբերող հարցեր, անդրադարձ կատարուեցաւ Սփիւռքի նախարարութեան հետ գործակցութեան աշխուժացման: Անդրադարձան նաեւ «Դուն ի՞նչ կ’ընես Արցախի համար» շարժման ծիրէն ներս Արցախի արուեստագէտներու վերջերս կազմակերպած ցուցահանդէսին եւ գերմանահայերու միութեան Արցախին տրամադրած օգնութեան:
Արչի Կալենց շնորհակալութիւն յայտնեց ջերմ ընդունելութեան համար, նշեց որ Հայաստանի մէջ մշակութային կեանքը հարուստ է կարեւոր եւ նշանակալի իրադարձութիւններով: Նշեց, որ յուլիս 7-ին Ժամանակակից արուեստի թանգարանին մէջ կը բացուի իր` «Ժամանակացոյց. խուսափելով աղէտէն» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդէսը, որ պիտի տեւէ մինչեւ յուլիս 16: «Նախագիծը` ցուցադրութիւն-զետեղում է, ներկայացուած իր զարգացման ընթացքին մէջ: Պիտի ցուցադրուի իմ ստեղծագործութեան վերջին 13 տարիներու արդիւնքը, ինչպէս նաեւ նոր աշխատանքներ` գործեր-«Դրօշներ», որոնք ստեղծուած են յատուկ այս ցուցահանդէսին համար` կոչ ընելով Հայաստանի եւ Սփիւռքի ստեղծագործող հանրութեան միաւորուելու անկախ ընկերակցութեան ներքոյ, որ հնարաւորութիւն կու տայ հայկական արուեստի միասնական հարթակ ունենալու»,- աւելցուց ան:

Арчи Галенц посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 7 июля приняла художника, члена Совета попечителей культурного фонда «Галенц» Арчи Галенца, который живет и творит в Берлине, Москве и  Ереване.
Приветствовав армянского деятеля искусства, министр отметила важность  его патриотической деятельности по сохранению и распространению армянской культуры в общине и на Родине, коснувшись, в частности, его последних выставок – своеобразных площадок, представляющих армянских деятелей искусства в Европе.
Были обсуждены вопросы, касающиеся сохранения армянской идентичности в Диаспоре, необходимости армянского образования молодежи, активизации сотрудничества с Министерством Диаспоры. Речь зашла и о недавней выставке работ деятелей искусства Арцаха, организованной в рамках движения «Что ты делаешь для Арцаха», а также помощи, предоставленной Союзом армян Германии Арцаху.
Арчи Галенц поблагодарил за теплый прием, отметив, что культурная жизнь в Армении богата важными и знаменательными событиями. Он сообщил, что 7 июля в Музее современного искусства откроется его персональная выставка под девизом «Хроника: избегая трагедии», которая продлится до 16 июля. «Проект представляет собой демонстрацию-инсталляцию, представленную в ходе развития. Будут показаны плоды моего творчества последних 13 лет, а также новые работы, объекты-«знамена», созданные специально для этой выставки с призывом к творческой  общественности Армении и Диаспоры объединиться в независимую ассоциацию, что даст армянскому искусству возможность иметь единую площадку», – добавил он.