«Սէրը Ինծի Ֆրանսա Տարաւ». Գագիկ Աբրահամեան
Ֆրանսայի Թուլուզ քաղաքէն ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւն այցելած մեր հայրենակիցներու` երիտասարդ ամուսիններ Գագիկ Աբրահամեանի եւ Լիլիթ Տէր-Արսէնեանի հետ փոքրիկ զրոյց մը ծաւալեցաւ «Հայերն այսօր»-ի խմբագրութեան մէջ, որ կը ներկայացնենք մեր ընթերցողներու ուշադրութեան:
–Գագիկ, ե՞րբ եւ ի՞նչ հանգամանքերու մէջ յայտնուած էք հեռաւոր Ֆրանսայի մէջ:
-2002-ի դեկտեմբեր 31-էն հաստատուած եմ Ֆրանսայի Թուլուզ քաղաքին մէջ: Հայաստանէն մեկնելուս պատճառը ո՛չ աշխատանքային պայմանագիր եղած է, ո՛չ ազգականներու հրաւէրը. սէ՛րը ինծի այնտեղ տարաւ, ես «Սիրո՛յ պայմանագրով» գացի Ֆրանսա…մանրամասնեմ. ապագայ կինս` Լիլիթը, որ շատոնց կ’ապրէր Թուլուզ, Երեւան եկած էր, հանդիպեցանք եւ հասկցանք, որ «դատապարտուած» ենք միասին ապրելու, ընտանիք կազմելու: Լիլիթի ընտանիքը շատոնց տեղափոխուած էր Ֆրանսա, ուստի ես ալ մեկնեցայ այնտեղ: Ամուսնացանք, կազմեցինք հայկական գեղեցիկ ընտանիք, երեք երեխայ ունինք` աղջիկ մը, երկու տղայ: Մեր ընտանիքէն ներս հրաշալիօրէն կը պահպանուին հայկական բոլոր աւանդոյթները, մեր տան մէջ կ’իշխէ մայրենին, կ’ապրինք հայեցի, կը պահպանենք մեր հայկական ինքնութիւնը:
–Գագի՛կ, ի՞նչ մասնագէտ էք եւ արդեօք կ’աշխատի՞ք Ձեր մասնագիտութեամբ:
-Մասնագիտութեամբ վարսավիր եմ, կ’աշխատիմ իմ մասնագիտութեամբ. մեր սեփական սրահը ունինք, ուր կ’աշխատի նաեւ Լիլիթը, ան ալ դիմայարդար է:
Մեր յաճախորդները հիմնականին մէջ ֆրասացիներ են. իմ աշխատանքս հնարաւորութիւն կ’ընձեռէ հնարաւորինս շատ շփուիլ ֆրանսացիներու հետ. վարսայարդարման ընթացքին մենք անպայման կը զրուցենք յաճախորդներուն հետ եւ առիթը բաց չենք ձգեր` խօսելու Հայաստանի եւ հայերու մասին: Անոնց մեծամասնութիւնը կը ճանչնայ Հայաստանը ու կը սիրէ հայերը: Ֆրանսացիները հետաքրքրուած են մեր երկրով, մեր պատմութեամբ: Բացի վարսայարդարի աշխատանքէն` մենք հիմնած ենք նաեւ մեր սեփական` «Մեսրոպ Մաշտոց» հայկական դպրոցը, որուն տնօրէնն եմ, իսկ Լիլիթը` օգնականս է: Այս դպրոցի ստեղծումը նախաձեռնած ենք քանի մը ընկերներով եւ Լիլիթի հօր` Ալպերթ Տէր-Արսէնեանի` շատ հայրենասէր հայու մը օժանդակութեամբ: Մեր կողքին միշտ կանգնած է Թուլուզի հնաբնակ հայերէն մէկը` Ֆերնանտ Թորոսեան: Թուլուզի հայկական համայնքը կը գործէ շուրջ 50 տարի, համայնքն ունի իր դպրոցը, իսկ մեր դպրոցն առանձին կազմակերպութիւն է, ուր կ’աշխատինք հիմնականին մէջ երեք ընտանիքներով: Կատարած ենք աշխատանքի բաժինին մէջ. դպրոցը երեխաներուն կ’ուսուցանենք հայոց լեզու, պատմութիւն, երգ, պար: Մեր դպրոցին նպատակն է` երեխաներուն տալ հայեցի կրթութիւն ու դաստիարակութիւն, ուղղորդել դէպի Հայ առաքելական եկեղեցի: Գիրքերու հարցով օգնած է ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը. Լիլիթին հա՛յրը եղած է այստեղ, իսկ մենք առաջին անգամ Սփիւռքի նախարարութիւն կու գանք. եկած ենք` շնորհակալութիւն յայտնելու նախարարին:
–Գագի՛կ, անդրադառնանք Ձեր դպրոցի աշակերտներուն կողմէ հայ զինուորներուն ուղղուած նամակներուն:
-Մեր դպրոցի երեխաները շատ մեծ ոգեւորութեամբ, սիրով գրեցին այդ նամակները, որոնց պատասխանած են զինուորները: Այդ պատասխանները ստացած ենք նախարարութեան համապատասխան բաժինէն. մեր երեխաները շատ կ’ուրախանան` կարդալով պատասխան նամակները. Կը կարծեմ` սա՛ ալ օտարութեան մէջ հայ երեխաներուն հայրենասիրական ոգով դաստիարակելու միջոցներէն մէկն է: Մեր դպրոցի աշակերտները մասնակցած են նաեւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ձեռնարկած «Իմ քաղցր լեզու» խորագիրով շարադրութիւններու մրցոյթին, որուն համար Սփիւռքի նախարարութենէն շնորհակալագիր ստացած ենք եւ այն կը տանիմ Թուլուզ: Ընդհանրապէս, նախարարութեան ծրագիրները շատ հոգեհարազատ են մեզի:
Հրաժեշտ տալով այս գեղեցիկ զոյգին` այս ալ` որերորդ անգամ, կը համոզուիմ, որ սփիւռքի տարբեր երկիրներու մէջ ծնած ու հաստատուած հայորդիներու մեծ մասն իր շուրջ փոքրիկ Հայաստան մը կը ստեղծէ, գեղեցիկ հայկական ովասիս մը:

«Любовь увела меня во Францию»: Гагик Абрамян
Наша непродолжительная беседа с посетившими Министерство Диаспоры РА соотечественниками из французского города Тулуза, молодыми супругами Гагиком Абрамяном и Лилит Тер-Арсенян состоялась в редакции «Армяне сегодня». Представляем ее вниманию наших читателей.
– Гагик, когда и при каких обстоятельствах Вы оказались в далекой Франции?
– Во французском городе Тулуза обосновался 31 декабря 2002 года. Причиной отъезда из Армении не был ни трудовой договор, ни приглашение родственников – любовь увела меня туда и по «договору любви» я поехал во Францию… Разъясню – будущая моя жена Лилит, давно проживавшая в Тулузе, приезжала в Ереван. Мы встретились и поняли, что обречены жить вместе, создать семью. Семья Лилит давно перебралась во Францию, посему я тоже отправился туда. Поженились, создали прекрасную армянскую семью, у нас трое детей – дочка и двое сыновей. В нашей семье замечательным образом сохраняются все армянские традиции, в нашем доме властвует родной язык, живем по-армянски, сохраняем нашу армянскую идентичность.
– Гагик, кто Вы по профессии и работаете ли по своей специальности?
– По профессии я парикмахер, у нас свой собственный салон, где работает также Лилит – она косметолог.
Наши посетители в основном французы: моя работа дает возможность много общаться с французами, в процессе работы мы непременно беседуем с клиентами и не упускаем случая поговорить об Армении и армянах. Большая часть их знает Армению и любит армян. Французы интересуются нашей страной, нашей историей. Помимо работы парикмахера мы основали также нашу собственную армянскую школу «Месроп Маштоц», директором которой являюсь я, а Лилит – моя помощница. Создание школы мы инициировали с друзьями, а также при поддержке отца Лилит, большого патриота Альберта Тер-Арсеняна. Рядом с нами неизменно находится один из армян-старожилов Тулузы Фернанд Торосян.
Армянская община Тулузы функционирует около 50 лет, имеет свою школу, наша же школа – отдельная организация, где в основном работают три наших семьи. Осуществили распределение работы: учим в школе детей армянскому языку, истории, пению и танцам. Цель нашей школы – дать детям армянское образование и воспитание, направить их к Армянской Апостольской церкви. В вопросе учебников помогло Министерство Диаспоры РА – отец Лилит бывал здесь, мы же – впервые, пришли поблагодарить министра.
– Гагик, коснемся писем учащихся Вашей школы, адресованных армянским воинам.
– Дети нашей школы с большим воодушевлением, охотно писали эти письма, на которые ответили воины. Эти ответы получили в соответствующем отделе Министерства – наши дети очень обрадуются, читая их. Думаю, это также один из способов патриотического воспитания армянских детей на чужбине.
Ученики нашей школы участвовали также в инициированном Министерством Диаспоры РА конкурсе сочинений «Мой сладкий язык», удостоили Благодарственной грамоты Министерства, которую повезем с собой в Тулузу. Вообще, программы Министерства очень близки нам по духу.
Прощаясь с этой замечательной парой, в который уже раз убеждаюсь, что большинство армян, родившихся или обосновавшихся в разных странах мира, создают вокруг себя маленькую Армению, прекрасный армянский оазис.