Լրագրողներու Համահայկական 8-րդ Համաժողովի Մասնակիցները Հանդիպում Մը Ունեցան Արտաքին Գործոց Նախարարին Հետ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/Lragroxner-nalbandyan.jpg)
Հոկտեմբեր 20-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդուարդ Նալպանտեան ընդունեց Լրագրողներու համահայկական 8-րդ համաժողովի` 27 պետութիւններէ ժամանած մասնակիցները: Հանդիպման ներկայ էր ՀՀ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան:
ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ ծառայութեան փոխանցմամբ` նախարար Նալպանտեան, ողջունելով Սփիւռքի լրագրողները Արտաքին գործոց նախարարութեան մէջ, կարեւոր համարեց նման ձեւաչափով հանդիպումները` արտերկրի մէջ բնակող մեր հայրենակիցներուն Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան մասին անմիջականօրէն տեղեկացնելու առումով:
Էդուարդ Նալպանտեան ներկայացուց Հայաստանի դիւանագիտութեան առաջնահերթութիւնները, մասնաւորապէս` Ցեղասպանութեան դատապարտման եւ մարդկութեան դէմ նոր ոճրագործութիւններու կանխարգելման ուղղութեամբ Հայաստանի առաջնորդող դերակատարութիւնը, մանրամասն անդրադարձաւ ղարաբաղեան հիմնախնդրի կարգաւորման գործընթացքին, Մերձաւոր Արեւելքի մէջ տեղի ունեցող զարգացումներուն, սուրիական ճգնաժամին եւ այդ ծիրէն ներս` սուրիահայերուն ցուցաբերուող օժանդակութեան:
Անդրադառնալով ղարաբաղեան հիմնախնդիրի կարգաւորման` Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչութեան ղեկավարը նշեց. «Ես նախկինում էլ եմ ասել, բայց, ծանօթանալով Պաքուից հնչող վերջին յայտարութիւններին, ստիպուած եմ կրկնել` Ատրպէյճանում կորցրել են իրականութեան զգացումը: Այն աստիճան են կորցրել, որ իրենք իրենց ներքին օգտագործման համար հնարած միֆերը փորձում են հրամցնել արդէն ոչ միայն սեփական հասարակութեանը, այլեւ միջազգային հանրութեանը:
Պաքուն պնդում է, թէ պատրաստ է փոխզիջումների: Որո՞նք են, ըստ ատրպէյճանական կողմի, իրենց զիջումները. Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգութեան ապահովումը՞, ինչպէս իրենք են առաջարկում, երկու ժողովուրդների միջեւ խաղաղ գոյակցութիւնը՞: Սա արդէն նման է ոչ թէ զիջման, այլ` սպառնալիքի. եթէ չանէք մեր ասածը, ապա խաղաղութիւն չի լինի: Ինքնավարութեան տրամադրումը՞: Խորհրդային Միութեան փլուզումից յետոյ Ատրպէյճանը որեւէ վերահսկողութիւն չի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի վրայ, առաւելեւս այսօր: Իսկ հիմա իր վերահսկողութեան տակ ինքնավարութիւ՞ն է առաջարկում, եւ դա մատուցում է որպէս զիջու՞մ: Այսինքն` որպէս զիջում առաջարկում է մի բան, որից շատ աւելին Արցախն ունի այսօր:
Ատրպէյճանի ղեկավարութիւնը իր վերջին յայտարարութիւններում պնդում է, թէ եռանախագահների առաջարկութիւնները համահունչ են իրենց մօտեցումների հետ: Բայց այս յայտարարութիւններից ընդամէնը օրեր առաջ Ատրպէյճանի նախագահը խոստովանեց, որ միջազգային հանրութիւնը իրեն ստիպում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախութիւնը, իսկ նա ընդդիմանում է: Եթէ դիրքորշումներն այդքան համահունչ են, ապա պէտք է ճանաչել Արցախի անկախութիւնը, ոչ թէ ընդդիմանալ:
Ակնյայտ է, որ Ատրպէյճանը խճճուել է իր մօտեցումների մէջ եւ նրան օգնութիւն է հարկաւոր այդ վիճակից դուրս գալու համար: Հիմնահարցի հանգուցալուծման համար Ատրպէյճանը պէտք է ընդունի այն միջազգային միջնորդական օգնութիւնը, որն առաջարկում է ԵԱՀԿ Մինսքի խմբի համանախագահութիւնը` Ռուսաստանը, Միացեալ Նահանգները ու Ֆրանսիան:
Համանախագահ երկրների ղեկավարները իրենց մօտեցումներն արտայայտել են ղարաբաղեան հիմնախնդրի վերաբերեալ արուած յայտնի հինգ յայտարարութիւններում: Եթէ դրանք համահունչ են Ատրպէյճանի դիրքորշմանը, ապա ինչու՞ է Պաքուն մինչ այսօր ամէն կերպ խուսափում ոչ միայն իբրեւ բանակցութիւնների հիմք ընդունել դրանցում որպէս մէկ ամբողջութիւն ամրագրուած սկզբունքներն ու տարրերը, այլեւ խորշում դրանց որեւէ յղում կատարել, ինչպէս դա պատահեց Արեւելեան գործընկերութեան Ռիգայի գագաթաժողովում, որից ատրպէյճանական պատուիրակութիւնը ուղղակի փախուստի դիմեց:
Ատրպէյճանի ապրիլեան ագրեսիայից վեց ամիս անց Պաքւում յանկարծ մի նոր միֆ են յօրինել, թէ ով է սանձազերծել ռազմական գործողութիւնները, կոպտօրէն խախտել միջազգային մարդասիրական իրաւունքը եւ բարբարոսութիւններ գործել` փորձելով մեղադրել հայկական կողմին այն ամէնում, ինչով հէնց իրենք շարունակաբար պարծենում էին լրատուական միջոցներով, սոցիալական ցանցերով եւ այդ յանցանքների հեղինակներին բարձր պարգեւներ շնորհելով:
Այնպիսի տպաւորութիւն է ստեղծւում, որ Ատրպէյճանի բարձրագոյն պաշտօնեաների շրջանում սուտ ասելու եւ սեփական հանրութեանը մոլորեցնելու մրցոյթ է յայտարարուել: Բայց դէ բոլորս գիտենք, թէ նման մրցոյթներում ով է միշտ յաղթանակած դուրս գալիս Ատրպէյճանում:
Սակայն այսօր ատրպէյճանական ղեկավարութեան առասպելաբանութիւնը տարածւում է ոչ միայն ղարաբաղեան հիմնախնդրի վրայ:
Ըստ Պաքուի` Ատրպէյճանում առանց բացառութեան յարգւում են բոլոր ժողովրդավարական նորմերը: Օրինակ` ծաղկում է քաղաքացիական հասարակութիւնը: Բայց պարզւում է նոյն կարծիքին չէ ՄԱԿ-ի յատուկ զեկուցողը, ով Սեպտեմբերի վերջին յայտարարեց, որ քաղաքացիական հասարակութիւնն Ատրպէյճանում կաթուածահար է եւ անկախութիւնից ի վեր ամենավատ վիճակում է գտնւում: Մարդու իրաւունքների հարցերում Ատրպէյճանի խայտառակ իրականութեան վերաբերեալ, ի հարկէ, միջազգային կառոյցներից շատ այլ մէջբերումներ կարելի է անել:
Պաքուի կարծիքով իրենց երկրում մամուլը լիակատար ազատութիւն է վայելում: Մինչդեռ, Լրագրողների պաշտպանութեան կոմիտէի համաձայն, Ատրպէյճանը դասւում է աշխարհի տասը ամենագրաքննուող երկրների շարքում: Աւելին` զբաղեցնում է «պատուաւոր» հինգերորդ տեղը: Աշխարհում Մամուլի ազատութեան ցուցիչով Ատրպէյճանը 179 երկրների շարքում զբաղեցնում է 163-րդ տեղը:
Ատրպէյճանի ղեկավարները սիրում են կրկնել, որ իրենք կառուցում են բազմամշակութային, բազմակրօն, հանդուրժողականութեան վրայ հիմնուած հասարակութիւն: Իսկ ինչպէ՞ս է դա համադրւում Եւրոպայի խորհրդի Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականութեան դէմ եւրոպական յանձնաժողովի 2016թ. հերթական զեկոյցի հետ, որտեղ խոր մտահոգութիւն է յայտնւում` ինչպէս պետական մակարդակով հակահայկական ատելութեան քարոզչութեան, այնպէս էլ Ատրպէյճանի ազգային եւ կրօնական փոքրամասնութիւնների նկատմամբ կիրառուող խտրականութեան վերաբերեալ:
Ատրպէյճանի ղեկավարութեան ամենասիրելի փուչիկը` տնտեսութեան վերաբերեալ, եւս պայթեց նախորդ տարի, երբ, նաւթի եւ կազի գների անկման հետ կապուած, տնտեսութիւնը լուրջ ցնցումների ենթարկուեց, իսկ ազգային արժոյթը` մանաթը, Պլումպերկ գործակալութեան տուեալներով` աշխարհում ամենամեծ անկումը գրանցեց: Այսինքն` Ատրպէյճանը նստած էր կազի եւ նաւթի ասեղի վրայ, ասեղը ծակեց այդ փուչիկը, եւ կամաց-կամաց օդը դուրս եկաւ: Սա էր իրենց գովերգած ամբողջ յաջողութիւնը:

Эдвард Налбандян принял участников 8-ой Всеармянской конференции журналистов
20-го октября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участников 8-ой Всеармянской конференции журналистов, прибывших из 27 стран. На встрече присутствовала министр диаспоры Грануш Акопян.
Приветствуя журналистов из Диаспоры в министерстве иностранных дел, министр Налбандян подчеркнул важность проведения встреч в подобном формате для непосредственного информирования проживающих за рубежом наших соотечественников о внешней политике Армении.
Эдвард Налбандян представил приоритеты армянской дипломатии, в частности, лидирующую роль Армении в осуждении Геноцида и предотвращении новых преступлений против человечества, подробно коснулся процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, развитий на Ближнем Востоке, сирийского кризиса и в этом контексте содействие, оказываемого сирийским армянам.
Говоря об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, глава внешнеполитического ведомства Армении отметил: “Я говорил об этом прежде, но ознакомившись с последними заявлениями, звучащими из Баку, вынужден повторить: в Азербайджане потеряли чувство реальности. Потеряли до такой степени, что пытаются представить придуманные же ими для внутренней аудитории мифы не только собственному обществу, но и международному сообществу.
Баку утверждает, что якобы готов на компромиссы. Что, по мнению азербайджанской стороны, из себя представляют эти компромиссы? Обеспечение безопасности Нагорного Карабаха? Предлагаемое ими мирное сосуществование двух народов? Это больше похоже на угрозу, чем на компромисс – если не сделаете по нашему, то мира не будет. Предложение автономии? После распада Советского Союза у Азербайджана не было контроля над Нагорным Карабахом, тем более сегодня. А теперь он предлагает автономию, чтобы взять под свой контроль? �? это представляет в качестве уступка? Получается, в качестве компромисса они предлагают что-то, чего намного больше Арцах имеет сегодня.
В своих последних заявлениях руководство Азербайджана утверждает, что предложения сопредседателей созвучны с их подходами. Но несколько дней назад до этих заявленией президент Азербайджана признался, что международное сообщество заставляет его признать независимость Нагорного Карабаха, но он противится. Если подходы настолько созвучны, то необходимо признать независимость Арцаха, а не выступать против.
Очевидно, что Азербайджан запутался в своих подходах и ему нужна помощь, чтобы выйти из этого состояния. Для урегулирования проблемы Азербайджан должен принять международное посредническое содействие, которое предлагает со-председательство Минской группы ОБСЕ – Россия, Соединенные Штаты и Франция.
Главы стран-сопредседателей выразили свои подходы относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта в пяти известных заявлениях. Если они созвучны с позицией Азербайджана, то почему Баку до сих пор всячески избегает не только принять, закрепленные в них как единое целое принципы и элементы, в качестве основы для переговоров, но и отказывается ссылаться на них, как это случилось на саммите Восточного партнерства в Риге, с которого азербайджанская делегация попросту сбежала.
6 месяцев спустя после апрельской агрессии Азербайджана, в Баку придумали новый миф о том, кто инициировал военные действия, грубо нарушил международное гуманитарное право и совершил варварства, пытаясь обвинить армянскую сторону во всем, чем сами они продолжительно хвастались в СМ�?, в социальных сетях, награждая авторов этих преступлений высокими наградами.
Создается впечатление, что среди высшего руководства Азербайджана обявлен конкурс лжи и заблуждения собственного общества. Но все мы знаем, кто всегда побеждает в таких конкурсах в Азербайджане.
Но сегодня мифотворчество азербайджанского руководства распространяется не только на тему урегулирования карабахского конфликта.
Согласно Баку, в Азербайджане без исключения соблюдаются все демократические нормы. Например, развивается гражданское общество. Однако, специальный докладчик ООН не разделяет эту точку зрения. В конце сентября он заявил, что гражданское общество в Азербайджане парализовано и находится в наихудшем состоянии с момента обретения Азербайджаном независимости. О позорной реальности в области прав человека в Азербайджане можно, конечно, привести много других цитат из докладов и заявлений международных структур.
По мнению Баку, в их стране пресса полностью свободна. Однако, согласно Комитету по защите журналистов, Азербайджан входит в десятку стран, где пресса подвергается жесткой цензуре. Более того, Азербайджан занимает почетное пятое место в этом рейтинге. В индексе свободы прессы Азербайджан занимает “почетное” 163-ое место среди 179 стран мира.
Руководство Азербайджана любит повторять, что они строят мультикультурное, многоконфессиональное, основанное на принципах толерантности общество. А как это сочетается с очередным докладом Европейской комиссии против расизма и нетерпимости Совета Европы 2016г., где выражается глубокая озабоченность как в связи с распространением антиармянской пропаганды и ненависти, так и дискриминацией по отношению к национальным и религиозным меньшинствам Азербайджана на государственном уровне.
Самый любимый руководством Азербайджана экономический пузырь также лопнул в предыдущем году, когда из-за падения цен на нефть и газ, экономика подверглась серьезным потрясениям, а национальная валюта – манат, по данным агентства Блумберг, потерпела самое крупное падение в мире. То есть, Азербайджан сидел на нефтегазовой игле, которая и проколола этот пузырь и воздух постепенно вышел оттуда. Это и была их пресловутая удача.