Լրագրողներու Համահայկական 8-րդ Համաժողովի Մասնակիցները Հանդիպում Մը Ունեցան Արտաքին Գործոց Նախարարին Հետ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/Lragroxner-nalbandyan.jpg)
Հոկտեմբեր 20-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդուարդ Նալպանտեան ընդունեց Լրագրողներու համահայկական 8-րդ համաժողովի` 27 պետութիւններէ ժամանած մասնակիցները: Հանդիպման ներկայ էր ՀՀ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան:
ՀՀ ԱԳՆ մամլոյ ծառայութեան փոխանցմամբ` նախարար Նալպանտեան, ողջունելով Սփիւռքի լրագրողները Արտաքին գործոց նախարարութեան մէջ, կարեւոր համարեց նման ձեւաչափով հանդիպումները` արտերկրի մէջ բնակող մեր հայրենակիցներուն Հայաստանի արտաքին քաղաքականութեան մասին անմիջականօրէն տեղեկացնելու առումով:
Էդուարդ Նալպանտեան ներկայացուց Հայաստանի դիւանագիտութեան առաջնահերթութիւնները, մասնաւորապէս` Ցեղասպանութեան դատապարտման եւ մարդկութեան դէմ նոր ոճրագործութիւններու կանխարգելման ուղղութեամբ Հայաստանի առաջնորդող դերակատարութիւնը, մանրամասն անդրադարձաւ ղարաբաղեան հիմնախնդրի կարգաւորման գործընթացքին, Մերձաւոր Արեւելքի մէջ տեղի ունեցող զարգացումներուն, սուրիական ճգնաժամին եւ այդ ծիրէն ներս` սուրիահայերուն ցուցաբերուող օժանդակութեան:
Անդրադառնալով ղարաբաղեան հիմնախնդիրի կարգաւորման` Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչութեան ղեկավարը նշեց. «Ես նախկինում էլ եմ ասել, բայց, ծանօթանալով Պաքուից հնչող վերջին յայտարութիւններին, ստիպուած եմ կրկնել` Ատրպէյճանում կորցրել են իրականութեան զգացումը: Այն աստիճան են կորցրել, որ իրենք իրենց ներքին օգտագործման համար հնարած միֆերը փորձում են հրամցնել արդէն ոչ միայն սեփական հասարակութեանը, այլեւ միջազգային հանրութեանը:
Պաքուն պնդում է, թէ պատրաստ է փոխզիջումների: Որո՞նք են, ըստ ատրպէյճանական կողմի, իրենց զիջումները. Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգութեան ապահովումը՞, ինչպէս իրենք են առաջարկում, երկու ժողովուրդների միջեւ խաղաղ գոյակցութիւնը՞: Սա արդէն նման է ոչ թէ զիջման, այլ` սպառնալիքի. եթէ չանէք մեր ասածը, ապա խաղաղութիւն չի լինի: Ինքնավարութեան տրամադրումը՞: Խորհրդային Միութեան փլուզումից յետոյ Ատրպէյճանը որեւէ վերահսկողութիւն չի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի վրայ, առաւելեւս այսօր: Իսկ հիմա իր վերահսկողութեան տակ ինքնավարութիւ՞ն է առաջարկում, եւ դա մատուցում է որպէս զիջու՞մ: Այսինքն` որպէս զիջում առաջարկում է մի բան, որից շատ աւելին Արցախն ունի այսօր:
Ատրպէյճանի ղեկավարութիւնը իր վերջին յայտարարութիւններում պնդում է, թէ եռանախագահների առաջարկութիւնները համահունչ են իրենց մօտեցումների հետ: Բայց այս յայտարարութիւններից ընդամէնը օրեր առաջ Ատրպէյճանի նախագահը խոստովանեց, որ միջազգային հանրութիւնը իրեն ստիպում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախութիւնը, իսկ նա ընդդիմանում է: Եթէ դիրքորշումներն այդքան համահունչ են, ապա պէտք է ճանաչել Արցախի անկախութիւնը, ոչ թէ ընդդիմանալ:
Ակնյայտ է, որ Ատրպէյճանը խճճուել է իր մօտեցումների մէջ եւ նրան օգնութիւն է հարկաւոր այդ վիճակից դուրս գալու համար: Հիմնահարցի հանգուցալուծման համար Ատրպէյճանը պէտք է ընդունի այն միջազգային միջնորդական օգնութիւնը, որն առաջարկում է ԵԱՀԿ Մինսքի խմբի համանախագահութիւնը` Ռուսաստանը, Միացեալ Նահանգները ու Ֆրանսիան:
Համանախագահ երկրների ղեկավարները իրենց մօտեցումներն արտայայտել են ղարաբաղեան հիմնախնդրի վերաբերեալ արուած յայտնի հինգ յայտարարութիւններում: Եթէ դրանք համահունչ են Ատրպէյճանի դիրքորշմանը, ապա ինչու՞ է Պաքուն մինչ այսօր ամէն կերպ խուսափում ոչ միայն իբրեւ բանակցութիւնների հիմք ընդունել դրանցում որպէս մէկ ամբողջութիւն ամրագրուած սկզբունքներն ու տարրերը, այլեւ խորշում դրանց որեւէ յղում կատարել, ինչպէս դա պատահեց Արեւելեան գործընկերութեան Ռիգայի գագաթաժողովում, որից ատրպէյճանական պատուիրակութիւնը ուղղակի փախուստի դիմեց:
Ատրպէյճանի ապրիլեան ագրեսիայից վեց ամիս անց Պաքւում յանկարծ մի նոր միֆ են յօրինել, թէ ով է սանձազերծել ռազմական գործողութիւնները, կոպտօրէն խախտել միջազգային մարդասիրական իրաւունքը եւ բարբարոսութիւններ գործել` փորձելով մեղադրել հայկական կողմին այն ամէնում, ինչով հէնց իրենք շարունակաբար պարծենում էին լրատուական միջոցներով, սոցիալական ցանցերով եւ այդ յանցանքների հեղինակներին բարձր պարգեւներ շնորհելով:
Այնպիսի տպաւորութիւն է ստեղծւում, որ Ատրպէյճանի բարձրագոյն պաշտօնեաների շրջանում սուտ ասելու եւ սեփական հանրութեանը մոլորեցնելու մրցոյթ է յայտարարուել: Բայց դէ բոլորս գիտենք, թէ նման մրցոյթներում ով է միշտ յաղթանակած դուրս գալիս Ատրպէյճանում:
Սակայն այսօր ատրպէյճանական ղեկավարութեան առասպելաբանութիւնը տարածւում է ոչ միայն ղարաբաղեան հիմնախնդրի վրայ:
Ըստ Պաքուի` Ատրպէյճանում առանց բացառութեան յարգւում են բոլոր ժողովրդավարական նորմերը: Օրինակ` ծաղկում է քաղաքացիական հասարակութիւնը: Բայց պարզւում է նոյն կարծիքին չէ ՄԱԿ-ի յատուկ զեկուցողը, ով Սեպտեմբերի վերջին յայտարարեց, որ քաղաքացիական հասարակութիւնն Ատրպէյճանում կաթուածահար է եւ անկախութիւնից ի վեր ամենավատ վիճակում է գտնւում: Մարդու իրաւունքների հարցերում Ատրպէյճանի խայտառակ իրականութեան վերաբերեալ, ի հարկէ, միջազգային կառոյցներից շատ այլ մէջբերումներ կարելի է անել:
Պաքուի կարծիքով իրենց երկրում մամուլը լիակատար ազատութիւն է վայելում: Մինչդեռ, Լրագրողների պաշտպանութեան կոմիտէի համաձայն, Ատրպէյճանը դասւում է աշխարհի տասը ամենագրաքննուող երկրների շարքում: Աւելին` զբաղեցնում է «պատուաւոր» հինգերորդ տեղը: Աշխարհում Մամուլի ազատութեան ցուցիչով Ատրպէյճանը 179 երկրների շարքում զբաղեցնում է 163-րդ տեղը:
Ատրպէյճանի ղեկավարները սիրում են կրկնել, որ իրենք կառուցում են բազմամշակութային, բազմակրօն, հանդուրժողականութեան վրայ հիմնուած հասարակութիւն: Իսկ ինչպէ՞ս է դա համադրւում Եւրոպայի խորհրդի Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականութեան դէմ եւրոպական յանձնաժողովի 2016թ. հերթական զեկոյցի հետ, որտեղ խոր մտահոգութիւն է յայտնւում` ինչպէս պետական մակարդակով հակահայկական ատելութեան քարոզչութեան, այնպէս էլ Ատրպէյճանի ազգային եւ կրօնական փոքրամասնութիւնների նկատմամբ կիրառուող խտրականութեան վերաբերեալ:
Ատրպէյճանի ղեկավարութեան ամենասիրելի փուչիկը` տնտեսութեան վերաբերեալ, եւս պայթեց նախորդ տարի, երբ, նաւթի եւ կազի գների անկման հետ կապուած, տնտեսութիւնը լուրջ ցնցումների ենթարկուեց, իսկ ազգային արժոյթը` մանաթը, Պլումպերկ գործակալութեան տուեալներով` աշխարհում ամենամեծ անկումը գրանցեց: Այսինքն` Ատրպէյճանը նստած էր կազի եւ նաւթի ասեղի վրայ, ասեղը ծակեց այդ փուչիկը, եւ կամաց-կամաց օդը դուրս եկաւ: Սա էր իրենց գովերգած ամբողջ յաջողութիւնը:

Participants of 8th Pan-Armenian Forum of Journalists meet with Armenia’s Foreign Minister
On October 20, Armenia’s Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan received the participants of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists from 27 countries around the world. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was attending the meeting.
According to the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs, Minister Nalbandyan welcomed the Diaspora Armenian journalists to the Ministry of Foreign Affairs and attached importance to these kinds of meetings in the sense that they help directly inform Diaspora Armenians about Armenia’s foreign policy.
Edward Nalbandyan presented the priorities in Armenia’s diplomacy, particularly Armenia’s guiding role in condemning the Armenian Genocide and in preventing new crimes against humanity, touched upon the process of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the developments unfolding in the Near East, the Syrian crisis in detail and, in that context, the assistance that is being provided to Syrian-Armenians.
Touching upon the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia’s Minister of Foreign Affairs stated the following: “I have said it before, but after hearing Baku’s latest statements, I am forced to repeat that Azerbaijan has lost sense of the reality. It has lost it to the extent that it is trying to present its myths for internal use to not only its own public, but also the international community.
Baku claims that it is ready for mutual concessions. What are those concessions according to Azerbaijan? Is it the ensuring of security of Nagorno-Karabakh as they propose and the peaceful coexistence between the two nations? This is already similar to a threat, not concession. They say that if we don’t what they say, there will be no peace. Is it the granting of autonomy? After the demise of the Soviet Union, Azerbaijan has not had any control over Nagorno-Karabakh, much less today. Now it is offering autonomy under its control and presenting that as a concession? This means that it is offering something that Artsakh has more today as a concession.
In its latest statements, Azerbaijan’s leadership claims that the recommendations of the Co-Chairs are in line with its views, but just days before these statements, the President of Azerbaijan confessed that the international community is forcing him to recognize the independence of Nagorno-Karabakh, and he is opposing it. If the positions are so much in line with each other, then it is necessary to recognize Artsakh’s independence, not oppose it.
It is clear that Azerbaijan is mixed up with its views and needs help to get out of that situation. To resolve the conflict, Azerbaijan needs to acknowledge the mediating assistance of the international community that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Russia, the United States and France) are offering.
The leaders of the co-chairing countries have expressed their views on the Nagorno-Karabakh conflict in the five well-known statements. If they are in line with Azerbaijan’s position, then why is Baku avoiding by all means to accept the principles and elements enshrined as an integrity therein as a basis for negotiations and averting from making any reference to them, just like it happened during the Eastern Partnership Summit in Riga from which the Azerbaijani delegation simply escaped?
Six months after Azerbaijan’s aggression in April, Baku suddenly invented a new myth of who unleashed the military operations, crudely violated international humanitarian law and committed barbarous acts in an attempt to blame the Armenian side for all that Azerbaijan has been continuously boasting about in the presses, on social networks and granting high awards to the offenders.
One gets the impression that Azerbaijan has declared a contest to see which high-ranking officials can tell the most lies and confuse the public, but we all know which side always comes out victories in such contests in Azerbaijan.
However, the myths of the Azerbaijani leadership are not only extending to the Nagorno-Karabakh conflict.
According to Baku, all democratic norms are respected in Azerbaijan. For instance, civil society is thriving. However, it turns out that the UN Special Reporter has a different opinion. In late September, the special reporter declared that the civil society of Azerbaijan is paralytic and is in the worst situation since independence. Of course, one can make many other references to the statements of international organizations regarding the embarrassing situation in Azerbaijan.
According to Baku, the Azerbaijani press is completely free. However, according to the Committee on the Defense of Journalists, Azerbaijan is among the countries with the most censure. Moreover, it is in the fifth “honorary” place. According to the World Press Freedom indicator, Azerbaijan is in 163rd place among 179 countries.
Azerbaijan’s leaders love to repeat that they are building a multi-cultural and multi-religious society hinged on tolerance. How does that correspond to the 2016 Report of the European Commission against Racism and Intolerance of the Council of Europe, which expresses concern about the anti-Armenian propaganda at the state level and the discrimination against national and religious minorities of Azerbaijan?
The most favorite “balloon” of Azerbaijan’s leadership, that is, the economy, also “popped” last year when the economic underwent serious convulsions due to the fall of oil and gas prices. As for the national currency (manat), according to Bloomberg, it registered the greatest decline in the world. This means that Azerbaijan was sitting on the “needle” of gas and oil, the “needle” struck the “balloon”, and the air slowly came out. This was all the success that they praised.