«Լրագրողները Կ’օգնեն Պետութիւն Ու Հերոսներ Կերտելու». Արմէն Հարէյեան
ԼՂՀ մայրաքաղաք Արցախի մէջ կայացած ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնած «Հայոց պետականութիւնը` միասնութեան առանցք» խորագիրով Լրագրողներու 8-րդ համահայկական համաժողովին ժամանակ ամերիկահայ լրագրող, հրապարակախօս Արմէն Հարէյեան անդրադարձած է խօսքի ազատութեան ու պետականակերտման, մարդակերտման գործին մէջ լրագրողական պատասխանատուութեան խնդիրներուն:
«Լրագրողները քարոզիչներ են ու կը շարժեն մարդկային միտքը: Այն ամէնը, ինչ որ մենք կը խօսինք մարդոց հետ, գաղափարներ են, որոնք քարոզի ձեւով կը հասնին մեր մերձաւորին ու կը ձեւաւորեն անոր մտածելակերպը: Մենք` լրագրողներս, կը շարժենք մարդկային միտքը, որ եւ մարդուն կը դրդէ գործողութեան:
Հայ մամուլը մեծ լսարան ունի եւ կ’օգնէ հայ մարդուն կողմնորոշուելու այս բարդ աշխարհին մէջ: Հետեւաբար, այնչափ կարեւոր է, որ այն լրատուութիւնը, որ մենք կը մատուցենք մարդոց ոչ միայն ըլլայ ճշմարիտ ու հիմնուած փաստերու վրայ, այլ նաեւ միտուած ըլլայ այդ մարդու բարոյական կերտման: Մեր պատասխանատուութիւնն է օգնել բարոյական մարդ ձեւաւորելու»,- «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ նշած է Արմէն Հարէյեան` աւելցնելով, որ մտահոգուած է, թէ ինչ կը մատուցէ հայ մամուլն իր ընթերցողներուն եւ երբեմն քանի մը դիտում կամ ընթերցող աւելի ունենալու շահէն դրդուած` որոշ ԶԼՄ-ներ որքան աղբ կը թափեն մարդոց մտքերուն վրայ, իսկ բազմատեսակ դրուագաշարերն ու հեռուստատեսային ծրագիրները եսասիրութիւն ու կատաղութիւն կը քարոզեն:
«Միթէ՞ սա է այն կտակն ու ժառանգութիւնը, որ մենք ժառանգած ենք մեր պապերէն ու հայրերէն: Ոչ, սա չեն կտակած մեր պապերը: Անոնք մեզի փոխանցած են հաւատք ու արժէքներ, որոնք յաւիտենական են, բարի, լուսաւոր: Այս մասին պէտք է գրել, այս մասին պէտք է խօսիլ, որպէսզի մեր զաւակները մեր պապերու կտակը ժառանգեն մեզմէ, այլ ոչ թէ այլասերում:
Մամուլը ահռելի ազդցութիւն ունի մարդոց կրթելու գործին մէջ: Հետեւաբար, լրագրողներս եւ խմբագիրներս երբեք պէտք չէ մոռնանք այս պատասխանատուութեան մասին, այլ պէտք է խօսինք ու իրար սիրով յիշեցնենք այս մասին:
Լրագրողները կ’օգնեն մարդ կերտելու, պետութիւն ու հերոսներ կերտելու: Մեր միտքը մարդկային միտք կը շարժէ ու անոր գործողութիւններու կը մղէ: Մենք պէտք է ճիշդ օգտագործենք մեզ տրուած ժամանակն ու պատմութիւններ պատմենք հերոսական գործերու, նուիրումի, հաւատարմութեան ու ազնուութեան մասին, որոնք կ’օգնեն անոր իրական առաջնորդներն ու ազնիւ մարդիկ մեծնալու»,- իր խօսքը եզրափակած է Արմէն Հարէյեան:

Armen Hareyan: “Journalists help shape the state and heroes”
During the session of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists held in Artsakh (the forum is organized by the RA Ministry of Diaspora under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity”), Armenian American writer, publicist Armen Hareyan touched upon freedom of speech and the responsibility of journalists for nation-building and shaping Armenians.
“Journalists are like preachers. They move the human mind. Everything we talk about with people is ideas that are conveyed to the people around us and help form their mindset. We journalists move the human mind, and this makes a person take action.
Armenian media outlets have large audiences and help Armenians make the right decisions in this complicated world. Consequently, it is very important to make sure the news that we provide is not only accurate and hinged on facts, but also be aimed at shaping a person morally. It is our responsibility to help shape a moral person,” Armen Hareyan stated, according to Hayern Aysor. Hareyan added that he concerned about what Armenian presses are presenting to their readers and how much trash some mass media outlets give to people in order to have a couple of more readers or viewers. According to him, the various types of soap operas and television programs advocate egoism and low-class people.
“Is this the will and legacy that we Armenians have inherited from our fathers and forefathers? No, this is not the legacy of our forefathers. They transmitted faith and values that are good, bright and eternal. This is what we need to write about. This is what we need to talk about so that our children inherit the will of our forefathers, not perversion.
The media has a tremendous impact on a person’s education. Consequently, we editors and journalists must never forget about this responsibility, but talk about it and remind each other with pleasure.
Journalists help shape people, the state and heroes. Our minds move the minds of people and make them take action. We need to use our time wisely and share stories about heroic acts, dedication, loyalty and honesty. This will help bring forth real leaders and help people grow as honest people,” Armen Hareyan concluded.