ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Մեծ Բրիտանիոյ Հայոց Թեմի Առաջնորդ Տ. Յովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկեանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/08/Հովակիմ-Սրբազան1.jpg)
Օգոստոս 9-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Մեծ Բրիտանիոյ Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Յովակիմ եպիսկոպոս Մանուկեանը: Հանդիպման ներկայ էին բրիտանահայ բարերար Րաֆֆի Դանիէլեան եւ Մեծ Բրիտանիոյ ՀՕՄ-ի շրջանային վարչութեան ատենապետուհի Արշալոյս Պապոյեան:
Ողջունելով հիւրերը` նախարարը բարձր գնահատեց Տ. Յովակիմ եպիսկոպոս Մանուկեանի գործունէութիւնը:
Հոգեւոր առաջնորդը ներկայացուց բրիտանահայ բարերար Րաֆֆի Դանիէլեանին եւ Մեծ Բրիտանիոյ ՀՕՄ-ի շրջանային վարչութեան ատենապետուհի Արշալոյս Պապոյեանին եւ համայնքէն ներս իրականացուած աշխատանքները:
Նախարարը հիւրերուն ներկայացուց նախարարութեան ծրագիրները` շեշտելով Մեծ Բրիտանիոյ հայ համայնքի մասնակցութեան անհրաժեշտութիւնը յատկապէս «Արի տուն», «Իմ Հայաստան», «Սփիւռք» ամառնային դպրոց ծրագիրներուն:
Տ.Յովակիմ եպիսկոպոս Մանուկեան եւս կարեւոր համարեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան հետ համագործակցութիւնը:
Քննարկուեցաւ արաբ լրագրողներ Մարիամ Զաքիի եւ Մուհամետ Հանասիի նկարահանած «Ո՞վ սպաննեց հայերը» վաւերագրական ֆիլմի ցուցադրութիւնը եւ Հայաստանի արուեստագէտներու համերգները Մեծ Բրիտանիոյ մէջ կազմակերպելու հետ կապուած հարցեր:
Հանդիպման աւարտին հիւրերը շնորհակալութիւն յայտնեցին Սփիւռքի նախարարին ջերմ ընդունելութեան համար եւ իրենց պատրաստակամութիւնը յայտնեցին յառաջիկային առաւել արդիւնաւէտ համագործակցելու վերաբերեալ:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла предстоятеля армянской епархии Великобритании епископа Овакима Манукяна
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/08/Հովակիմ-Սրբազան1.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 9 августа приняла предстоятеля армянской епархии Великобритании епископа Овакима Манукяна. На встрече присутствовали британский армянин, благотворитель Раффи Даниелян и председатель регионального правления САП Великобритании Аршалуйс Папоян.
Приветствовав гостей, министр высоко оценила деятельность епископа Овакима Манукяна.
Духовный лидер представил работу, проделанную в общине британским армянином, благотворителем Раффи Даниеляном и председателем регионального правления САП Великобритании Аршалуйс Папоян.
Министр представила гостям программы Министерства, подчеркнув необходимость участия армянской общины Великобритании, особенно в программах «Ари тун», «Моя Армения», «Летняя школа «Спюрк».
Епископ Оваким Манукян также отметил важность сотрудничества с Министерством Диаспоры РА.
Были обсуждены вопросы, связанные с организацией демонстрации документального фильма арабских журналистов Мариам Заки и Мухаммеда Хасани «Кто убил армян» и концертов деятелей искусства Армении в Великобритании.
В завершение встречи гости выразили благодарность министру Диаспоры за теплый прием и изъявили готовность в дальнейшем сотрудничать еще более эффективно.