«Վարանդա» Եւ «Այգ» Երգչախումբերը Առաջին Անգամ Հանդիպեցան «Իմ Հայաստան» Համահայկական Փառատօնին Շնորհիւ
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը Լիբանանի պետական երաժշտանոցի եւ Հայկազեան համալսարանի դասախօս Զաքար Քէշիշեան երկար տարիներ իր հիմնած երգչախումբերով Սփիւռքի մէջ կը զբաղի հայկական մշակոյթը պահպանելու, տարածելու եւ զարգացնելու ուղղութեամբ:
Շուշիի «Վարանդա» աղջիկներու մանկապատանեկան եւ երիտասարդական պետական երգչախումբը Զաքար Քէշիշեան հիմնադրած է 1992 թուականին: Այժմ երգչախումբը ստեղծագործական ընթացքը կը շարունակէ երեք` մանկական, պատանեկան եւ երիտասարդական կազմերով:
Երգչախումբը աւելի քան 200 համերգներով հանդէս եկած է Արցախի տարբեր շրջաններու, զօրամասերու, դպրոցներու մէջ, ինչպէս նաեւ Հայաստանի եւ Լիբանանի մէջ: Համատեղ համերգներ ունեցած Լիբանանի Համազգայինի «Կարկաչ» երգչախումբին հետ: Ստեղծման օրուընէ երգչախումբին մէջ երգած են շուրջ 400 պատանիներ եւ աղջիկներ` կատարելով 200 երգ:
Հայ ականաւոր բանաստեղծներու եւ երգահաններու շուրջ 150 երգ հարստացուցած է երգչախումբի երգացանկը: Խումբին մասին պատրաստուած է 2 վաւերագրական ֆիլմ, իսկ 2004 թուականին ձայնագրած է «Բերդաքաղաք» խտասալիկը: 2012 թուականին երգչախումբի 20-ամեակին առթիւ նկարահանուած է երգչախումբի ստեղծագործական տարեգրութեան մասին պատմող «Երգող ամառներ» վաւերագրական ֆիլմը:
Զաքար Քէշիշեան արդէն 24 տարի ամառնային արձակուրդներուն երգչախումբին հետ պարապելու համար Արցախ կու գայ, իսկ անոր բացակայութեան ընթացքին աշխատանքները չեն տուժեր. հեռակայ կարգով փորձեր իրականացնելէ բացի, երգչախումբին հետ այլ խմբավարներ կ’աշխատին, որոնք խումբի նախկին սաներէն եղած են: «Վարանդան» յառաջիկային կը պատրաստուի նշել հիմնադրման 25-ամեակը:
Լիբանանի մէջ Զաքար Քէշիշեան հիմնած է «Կարկաչ» մանկապատանեկան, «Այգ» քառաձայն եւ «One voice quaid» օտարներու երգչախումբը:
Պէյրութի Համազգային հայ կրթական եւ մշակութային միութեան «Այգ» երիտասարդական երգչախումբը Զաքար Քէշիշեան ստեղծած է 2008 թուականին` նպատակ ունենալով համալսարանական երիտասարդութիւնը հաւաքել երգչախմբային արուեստի շուրջ` կատարելու հայ եւ օտարալեզու դասական, ժամանակակից ու ժողովրդական խմբերգներ:
Տարեկան համերգներուն զուգահեռ` երգչախումբը գործուն մասնակցութիւն կը ցուցաբերէ լիբանանահայ համայնքային կեանքին մէջ` մասնակցելով զանազան ձեռնարկներու: Ակապելլա երգեցողութենէն բացի` երգչախումբին կը նուագակցին ժողովրդական եւ էսթրատային զոյգ նուագախումբեր:
2015 թուականին Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին առթիւ «Այգ»-ը կատարած է Խաչատուր Աւետիսեանի «Երգեր սիրոյ, պանդխտութեան հայրենեաց» մաղթանուագը: Մասնակցած է «Պէյրութ Չանթս» եւ Լիբանանի խմբերգային միջազգային փառատօներուն, երկու անգամ ելոյթ ունեցած է Կիպրոսի մէջ:
Երգչախումբի առաքելութիւնն է հայ երգը ներկայացնել օտար հանդիսատեսին, որուն նպատակով համերգներ կը կազմակերպէ լիբանանեան զանազան համալսարաններու մէջ:
«Այգ» երգչախումբի կազմին մէջ միայն լիբանանահայ 18-23 տարեկան երիտասարդներ ընդգրկուած են, որոնք «Կարկաչի» նախկին սաներն են: Երգչախումբի 40 անդամներէն 30-ը այս տարի մասնակցեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցին ըսաւ Զաքար Քէշիշեան եւ աւելցուց, որ օտարազգի երիտասարդներու երգչախումբը ստեղծուած է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրի ծիրէն ներս : Անդրանիկ համերգը տեղի ունեցած է սոյն թուականի Յուլիս 11-ին: Երգչախումբը հիմնականին մէջ արաբ կատարողներէ բաղկացած է, կան նաեւ լիբանանահայեր:
Պարզ դարձաւ, որ խումբը բազմալեզու երգացանկ ունի, որուն մէջ, անշուշտ, հայկական երգը իր ուրոյն տեղը ունի: Զաքար Քէշիշեանի վստահեցմամբ` անոնք մեծ սիրով եւ հաճոյքով հայերէն երգերը կը կատարեն:
Զրոյցի աւարտին Զաքար Քէշիշեան, ադրադառնալով նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին, նշեց. «Բոլորը խանդավառուած եկած են մասնակցելու մշակութային ձեռնարկին: Փառատօնի ծիրէն ներս կրնանք Սփիւռքի տարբեր համայնքներու մէջ գործող երգչախումբերուն հետ մտերմանալ, յետագայ համագործակցութեան դաշտ ստեղծել, որ կարեւոր հանգամանք կը համարեմ: Սփիւռքահայ երիտասարդները, հայրենի հողէն նոր եռանդ ու աւիւն ստացած, կը վերադառնան իրենց երկիրներ` աշխատանքի նկատմամբ առաւել պատասխանատուութիւն ցուցաբերելով: «Այգ»-ի անդամներուն մեծ մասը առաջին անգամ կու գային Հայաստան եւ կը ցանկային հնարաւորինս շատ պատմամշակութային վայրեր այցելել` բացայայտելու համար Հայոց աշխարհը:
Փառատօնին մասնակցիլը մեզի համար կարեւոր համարուեցաւ նաեւ այն պատճառով, որ «Վարանդա» եւ «Այգ» երգչախումբերը Երեւանի մէջ առաջին անգամ հանդիպեցան եւ ծանօթացան իրար»:

Хоры «Варанда» и «Айг» впервые встретились благодаря общеармянскому фестивалю «Моя Армения»
Собеседник «Армяне сегодня», преподаватель Государственной консерватории Ливана и университета «Айказян» Закар Кешишян, долгие годы с основанными им хорами занимается сохранением, распространением, развитием в Диаспоре армянской культуры.
Шушинский детско-юношеский и молодежный женский хор «Варанда» Закар Кешишян основал в 1992 году. Ныне хор продолжает творческую деятельность тремя – детским, юношеским и молодежным – составами.
С более чем 200 концертами хор выступал в разных районах Арцаха, в воинских частях, школах, а также в Армении и Ливане. Совместные концерты давал с ливанским хором «Каркач» Общенационального. Со дня создания в хоре пели около 400югошей и девушек, исполнив 200 песен.
Порядка 150 песен выдающихся армянских поэтов и композиторов обогатили репертуар хора. О коллективе подготовлено 2 документальных фильма, а в 2004 году записан диск «Бердакахак». В 2012 году, по случаю 20-летия хора, был снят документальный фильм «Поющее лето», повествующий о творческой летописи хора.
Закар Кешишян уже 24 года в период летних каникул приезжает в Арцах заниматься с хором, не страдает работа и в период его отсутствия: помимо проведения репетиций заочным образом, с хором работают и другие хормейстеры – бывшие участники хора. В перспективе «Варанда» готовится отметить 25-летие своего создания.
В Ливане Закар Кешишян основал хоры детско-юношеский «Каркач», четырехголосый «Айг» и «One voice quaid», в составе которого иностранцы.
Бейрутский молодежный хор «Айг» Армянского общенационального образовательного и культурного союза Закар Кешишян основал в 2008 году с целью собрать университетскую молодежь вокруг хорового искусства, исполнять классические, современные и народные армянские и иностранные песни.
Наряду с ежегодными концертами хор деятельно участвует в жизни армянской общины Ливана, участвуя в различных мероприятиях. Помимо пения акапелла, хору аккомпанирует пара народный и эстрадный оркестры.
В 2015 году, по случаю 100-летия Геноцида армян, «Айг»исполнил «Ораторию» Хачатура Аветисяна, участвовал в международных хоровых фетивалях «Пейрут Чантс» и Ливанском, дважды выступал  в Кипре.
Миссия хора – представлять армянскую песню иностранному зрителю, с каковой целью организуются концерты в различных университетах Ливана.
В составе хора «Айг» – исключительно ливанские армяне в возрасте 18-23 лет – бывшие воспитанники «Каркача». �?з 40 членов хора 30 в этом году участвовали в фестивале «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Закар Кешишян, добавив, что хор иностранцев создан в рамках программы развития ООН. Первый концерт состоялся 11 июня  сего года, хор в основном состоит из арабов, есть также ливанские армяне.
Стало ясно, что в репертуаре коллектива песни на разных языках, среди которых, естественно, армянские песни занимают свое особое место.  По заверению Закара Кешишяна, они с большим удовольствием исполняют армянские песни.
В завершение беседы, коснувшись общеармянского фестиваля «Моя Армения», он отметил: «Все воодушевленно приехали участвовать в культурном мероприятии. В рамках фестиваля нам удается сблизиться с хорами, функционирующими в разных общинах Диаспоры, создать поле дальнейшего сотрудничества, что я считаю важным обстоятельством. Армянская молодежь Диаспоры, получая от родной земли новую энергию и вдохновение, возвращаются в свои страны, демонстрируя большую ответственность в работе. Большая часть членов «Айг» впервые побывали в Армении и хотели посетить по возможности большее число историко-культурных мест, открывая для себя Армянский мир.
Участие в фестивале стало для нас важным еще и потому, что хоры «Варанда» и «Айг» впервые встретились и познакомились в Ереване.