Արեան Կանչը, Արեան Պարտքը Հեռաւոր Ռուսաստանէն` Արցախ
Պարը եղած է մարդկութեան զարգացման իւրաքանչիւր փուլի անբաժան ուղեկիցը: Պարելու ցանկութիւնն ու ատոր հանդէպ հետաքրքրութիւնը երբեք չէ նուազած, պարզապէս փոխուած են արտայայտման ձեւերը: Պարի միջոցով մարդը ոչ միայն կը ստեղծագործէ, այլեւ կ’արտայայտէ իր զգացմունքները, կ’ազատի բացասական յոյզերէն, վատ տրամադրութենէն. պարը ինքնարտայայտման միջոց է:
Հայկական ազգային պարարուեստը ունի հազարամեակներու պատմութիւն եւ սկիզբ առած է դեռեւս նախաքրիստոնէական շրջանին` պատմական Հայաստանի գոյութեան հեթանոսական ժամանակներուն: Պարը կը հանդիսանայ հայ ժողովուրդի բնաւորութեան եւ գեղագիտական մտածողութեան ամենավառ արտայայտչամիջոցներէն մէկը եւ կ’արտացոլէ հայ ժողովուրդի ազգային բնաւորութիւնը, հոգեկան աշխարհը, բնութեան ու կեանքի հանդէպ ունեցած վերաբերմունքը: Այն մեր մշակոյթի անբաժան մասն է, եւ հայը, ճակատագիրի բերումով աշխարհի որ ծայրին մէջ ալ ծուարած է, միեւնոյնն է, չէ մոռցած իր մշակոյթը, երգն ու պարը, կառչած է իր արմատներուն ու հայ մնացած:
Քրիստինէ Աբրահամեան, ըլլալով պարարուեստի նուիրեալ, եւս չէր կրնար օտար հողի վրայ յայտնուելէ յետոյ չտարածեր եւ չուսուցաներ հայ ազգային պարը, չփոխանցեր զայն սերունդներուն: Միանգամէն ռուսական երկու քաղաքներու` Թոլեաթի եւ Սամարայի մէջ դասաւանդելով հայ պարը` տասնեակ մանուկներ բերած է դէպի իրենց արմատները, հաղորդակից դարձուցած հայրենի աւանդոյթներուն, մշակոյթին, պատմական անցեալին: Դժուարութիւններ շատ եղած են եւ հիմա ալ շատ կան, սակայն ատոնք խոչընդոտներ չեն հանդիսացած նպատակին հասնելու, երազանքները իրականացնելու համար: Այսօր ալ մէկ առ մէկ կը յիշէ իր առաջին սաները, անոնց անունները իւրայատուկ սիրով ու ջերմութեամբ կ’արտասանէ: «Ես ՀՀ պարարուեստի եւ պարագէտներու միութեան անդամ եմ: 2013 թուականին Ռուասատանի Դաշնութեան Թոլեաթի քաղաքի հայ համայնքի ղեկավար Ռաֆայէլ Յարութիւնեան հրաւիրեց զիս հիմնելու ազգային պարի խումբ: Մեծ ջանքերու շնորհիւ խումբը հիմնուեցաւ, կայացաւ եւ սկսաւ իր ստեղծագործական ուղին: Ի հարկէ, սա նաեւ իմ սաներուս, անոնց հետեւողական ու նուիրուած ծնողներու շնորհիւ իրականութիւն դարձաւ: Շատ յաճախ համերգներէն առաջ երեխաներուն ծնողները տարազները կարած են իրենց ձեռքերով, երբեմն նաեւ` ես: Ասիկա բան մը կ’ապացուցէ. հայկական ազգային պարի, հայ մշակոյթի, հոգեւոր սնունդի պակասը կար, եւ մենք որոշեցինք լրացնել այդ բացը, ստեղծելով հայկականութեան մթնոլորտ»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցին կը նշէ պարուսոյցը:
Թոլեաթի քաղաքի «Արգիշտի» պարային համոյթը բազմաթիւ մրցոյթներու, համերգներու ու փառատօններու մասնակցած է, մշտապէս յաղթող ճանչցուած, հայ պարը ներկայացուցած ու ճանաչելի դարձուցած նաեւ օտարներուն: Այդպիսի փառատօնի մը ծիրէն ներս ալ խումբը ներկայացուցած է իր արուեստը Սամարա քաղաքին մէջ: «Ազգերու փառատօն էր, ուր տարբեր մշակոյթներու ներկայացուցիչներ կը ներկայացնէին իրենց ազգային արժէքները, իսկ այդ արժէքներէն ամենատիպիկն ու ներկայանալին նաեւ հէնց պարն է: Մեր փոքրիկներու եւ մեծահասակներու խումբերը առաջին պատուաւոր հորիզոնականը գրաւեցին: Մենք շատ հպարտ էինք. չէ որ յաղթեց նաեւ մեր մշակոյթը, եւ ատիկա ոչ թէ միայն մեր յաղթանակն էր, այլ նաեւ հայ պարի, հայկականի: Փառատօնէն յետոյ Սամարա քաղաքի Սուրբ Խաչ Հայ առաքելական եկեղեցի այցելեցինք` օրհնութիւն ստանալու: Ծանօթութիւն հաստատուեցաւ եկեղեցւոյ կից Հայորդաց տան տնօրէն Ազատուհի Ղուկասեանի հետ, եւ առաջարկ եղաւ դասաւանդելու նաեւ տեղի հայկական պարախումբին»,- կը պատմէ Քրիստինէ Աբրահամեան:
Շաբաթական երկու անգամ կտրելով Թոլեաթի-Սամարա ճանապարհը, որ երկու ժամէն աւելի կը տեւէ, պարուսոյցը ջանասիրաբար եւ սիրով կը դասաւանդէ նաեւ Սամարայի մէջ: Կէսկատակ-կէսլուրջ կ’ըսէ` արուեստագէտը քիչ մըն ալ խենթ պէտք է ըլլայ: Սակայն սա ոչ միայն արուեսագէտի ներքին խենթութիւն է, այլեւ մեծ ցանկութիւն ու նուիրում պահելու, ատամներով կառչելու հայ մշակոյթէն, ազգային ժողովրդական պարէն, այն դարձնելու հայրենիքէն հեռու ապրող հայ մանուկի առօրեայի մէկ մասը: «Սաներուս ծնողները միշտ կը պատմեն, որ երեխաները ամբողջ օրը տան մէջ կը պարեն, տեսազանգով կը ներկայացնեն իրենց պարային բեմադրութիւնները հայաստանցի հարազատներուն: Սա կ’ոգեւորէ զիս, թեւեր կու տայ առաջ շարժելու, նոր գաղափարներ իրականութիւն դարձնելու: Ես իմ աշխատանքս շատ կը սիրեմ, եւ ուրախ եմ, որ այդ սէրը կը փոխանցուի նաեւ իմ սաներուս, որոնք առանց պարի իրենց կեանքը այլեւս չեն պատկերացներ: Պարի յաճախելը անոնց համար տօն է»,-կը պատմէ Քրիստինէն:
Ան յուզմունքով կը յիշէ իր սաներուն իւրաքանչիւր ելոյթը: «Տեառընդառաջին, երբ դուրսը -20 աստիճան ցուրտ էր, երեխաները իրենց բարակ տարազներով այնպէս կը պարէին, այնքան ոգի դնելով պարին մէջ, որ ներկաները պարզապէս ապշած էին: Ու նոյն ոգով ու հոգով կը ներկայանեն իւրաքանչիւր համերգին: Սա ինծի ուժ կու տայ: Բնական է` խնդիրներ շատ կան, մենք կը փորձենք յաղթահարել ատոնք, չկոտրիլ, շարունակել սկսած գործը, երթալ միայն ու միայն առաջ»,-հպարտօրէն կը նշէ Քրիստինէ Աբրահամեան:
Այս ամէնուն պարուսոյցը հասած է մասնագիտական աշխատանքի շնորհիւ` անհատական մօտեցում ցուցաբերելով իւրաքանչիւր սանի: Պարի դասը կը դառնայ նաեւ մշակոյթի, արուեստի, հայապահպանութեան ու հայ մնալու դաս: «Ապրիլեան պատերազմի օրերուն մենք բոլորս դարձած էինք մէկ միասնական ուժ: Հայրենիքէն հեռու էինք, սակայն կարծես հայրենիքի սրտին մէջ ըլլայինք, բոլորս կը ցաւէինք, կը փորձենք օգտակար ըլլալ: Մենք համերգ կազմակերպեցինք, որ ունէր «Արեան կանչը, արեան պարտքը» խորագիրը: Արեան կանչը, որովհետեւ հայրենիքը կը կանչէր, տեսակը կը կանչէր, եւ արեան պարտքը, որովհետեւ պիտի ստանձէինք հայրենիքի հանդէպ մեր պարտաւորուածութիւնը, դառնայինք միասնական ուժ, հասնէինք հայրենիք: Երեխաները այնպէս կը պարէին, կարծես զինուոր ըլլային, եւ ես վստահ եմ, որ անոնց ոգեղէն ուժը հասաւ սահմանին կանգնած մեր իրական զինուորներուն»,- կը նշէ Քրիստինէ Աբրահամեան:

Зов крови, долг крови из далекой России в Арцах
Танец был неотъемлемым спутником каждого периода развития человечества. Стремление танцевать и интерес к нему никогда не снижался, просто изменились формы выражения. Посредством танца человек не только творит, но и выражает свои чувства, избавляется от негативных эмоций, плохого настроения, танец является средством самовыражения.
Армянское танцевальное искусство насчитывает тысячелетнюю историю, зародилось еще в дохристианский период – в языческие времена существования �?сторической Армении. Танец является одним из самых ярких средств выражения характера и эстетического мышления армянского народа, его духовным миром, отношением к природе и жизни. Танцевальное искусство – неотъемлемая часть нашей культуры, и армянин, в каком бы уголке мира ни обосновался по воле судьбы, не забыл свою культуру, песню и танец, держится за свои корни и остается армянином.
Кристине Абрамян, будучи приверженцем танцевального искусства, оказавшись на чужбине, также не могла не думать и не разучивать армянские национальные танцы, передавая свои знания поколениям. Сразу в двух российских городах, Тольятти и Самаре, преподавая армянский танец, она десятки детей привела к их корням, приобщила к родным традициям, культуре, историческому прошлому. Трудностей было много, да и сейчас они есть, однако это не препятствует достижению цели, реализации мечты. �? сегодня всех поименно помнит первых своих воспитанников, произносит их с особой теплотой. «Я являюсь членом Союза танцевального искусства и хореографов РА. В 2013 году руководитель армянской общины города Тольятти РФ Рафаель Арутюнян пригласил меня основать группу национального танца. Ценой больших усилий она состоялась, и благодаря последовательности и преданности родителей группа стала реальностью. Очень часто до начала концертов родители сами шили сценические костюмы, иногда этим занималась и я. Это доказывает, что ощущалась нехватка армянского танца, культуры, духовной пищи, и мы решили восполнить этот пробел, создав армянскую атмосферу», – в беседе с «Армяне сегодня» отмечает хореограф.
Танцевальный ансамбль «Аргишти» города Тольятти участвовал во множестве конкурсов, концертов и фестивалей, постоянно признавался победителем, представлял армянский танец и знакомил с ним иностранцев. В рамках одного такого фестиваля коллектив представил свое искусство в городе Самара. «Это был фестиваль наций, на котором представители различных культур представляли свои национальные ценности, самым типичным среди которых является именно танец. Наши группы взрослых и малышей заняли почетную первую горизонталь. Мы были очень горды, поскольку победила также наша культура, и это была не только наша победа, но и армянского танца, армянственности. После фестиваля посетили армянскую церковь Св. Хач города Самара, чтобы получить благословение. Познакомились с директором функционирующего при церкви «Айордац тун» Азатуи Гукасян, которая и предложила заниматься также с местной танцевальной группой», – рассказывает Кристине Абрамян.
Два раза в неделю, преодолевая расстояние между Тольятти и Самарой, на что уходит более двух часов, хореограф прилежно и охотно преподает и в Самаре. Полушутя, полусерьезно говорит, что деятель искусства должен быть немного и сумасбродом. Однако это не только внутреннее сумасбродство деятеля искусства, но и огромное желание и преданность идее крепко держать армянское искусство, национальный народный танец, сделать его частью будней армянских детей, живущих вдали от Родины. «Родители моих воспитанников всегда рассказывают, что дети весь день дома танцуют, скайпом демонстрируют свои танцевальные постановки родственникам, живущим в Армении. Это вдохновляет меня, окрыляет идти дальше, реализовывать новые идеи. Я очень люблю свою работу и рада, что эта любовь передается и моим воспитанникам, которые без танца уже не представляют свою жизнь. Посещение уроков танца для них праздник», – рассказывает Кристине.
С волнением вспоминает она каждое выступление своих воспитанников. «В канун Тярнэндарач, когда на улице был 20-градусный мороз, дети в своих тонких нарядах танцевали так, столько души вкладывали в танец, что присутствующие были прост о потрясены. �? в том же духе выступают на каждом концерте. Это придает мне сил. Естественно, есть множество проблем, мы пытаемся преодолеть их, продолжать начатое дело и двигаться вперед», – с гордостью отмечает Кристине Абрамян.
Всего этого хореограф достигла благодаря профессиональной работе, к каждому воспитаннику проявляя индивидуальный подход. Урок танца ст ановится также уроком армянской культуры, искусства, сохранения армянства. «В дни апрельской войны все мы стали единой силой. Были вдали от Родины, но будто находились в сердце Родины, все переживали, пытались чем-то быть полезными. Мы организовали концерт под девизом «Зов крови, зов долга». Зов крови, потому что Родина звала, звал ген, и долг крови, потому что должны были взять на себя обязательство перед Родиной, стать единой силой, достичь Родины. Дети так танцевали, будто были воинами, и я уверена, что их духовная сила достигла наших воинов, стоящих на границе», – отмечает Кристине Абрамян.