«Իմ Հայաստան» Երգը Կոչ է Աշխարհասփիւռ Հայութեան. տեսանիւթ
Ուզպեքստան բնակող երիտասարդ երգիչ Մասիս Մինասեան, որ երաժշտական բազմաթիւ մրցոյթներու մասնակից է եւ մրցանակակիր, «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատօնի հանդիսաւոր բացման արարողութեան ժամանակ հանդիսատեսին ներկայացաւ «Իմ Հայաստան» երգի անդրանիկ կատարումով:
«Երբ ձմեռը հանդիպեցայ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին, ան, հետաքրքրուելով յառաջիկայ ծրագիրներուս մասին,  հրաւիրեց մասնակցելու ՀՀ անկախութեան 25-ամեակին նուիրուած «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատօնին: Հրաւէրը սիրով ընդունելով` խոստացայ նոր երգ կատարել»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցին ըսաւ Մասիս Մինասեան եւ աւելցուց, որ միշտ զգացած է Սփիւռքի նախարարի ջերմ վերաբերմունքն իր նկատմամբ` յիշելով Հրանոյշ Յակոբեանի հետ 2010 թուականին տեղի ունեցած առաջին հանդիպումը, որուն ընթացքին արժանացած է «Հայ երգի փոքրիկ դեսպան» կոչումին եւ համապատասխան հաւաստագիր ստացած:
Երգի բառերու հեղինակը Իննա Մկրտչեանն է, իսկ երաժշտութիւնը գրած է Շուշան Սարգսեան, որ երկար տարիներ կ’ապրի Ուքրանիոյ մէջ: Կը նախատեսուի նկարահանել նաեւ երգի տեսահոլովակը:
Մասիսի փոխանցմամբ` «Իմ Հայաստան» երգը հայրենասիրական, զգացմունքային, հոգիի դիպչող ստեղծագործութիւն ըլլալէ բացի, նաեւ կոչ է աշխարհասփիւռ հայութեան, որպէսզի օտար ափերէն տուն վերադառնան եւ հայաստանցիներուն հետ միասին կառուցեն իրենց Հայրենիքը:

Песня «�?м Айастан» – призыв к армянству мира (видеоматериал)
Проживающий в Узбекистане молодой певец Масис Минасян, участник и лауреат многих музыкальных конкурсов, на церемонии открытия третьего общеармянского фестиваля «Моя Армения» представил зрителям премьеру песни «�?м Айастан» («Моя Армения»).
«Когда зимой встретился с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, поинтересовавшись моими ближайшими планами, пригласила участвовать в третьем общеармянском фестивале «Моя Армения», посвященном 25-летию независимости РА. С благодарностью приняв приглашение, обещал исполнить новую песню», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Масис Минасян, добавив, что всегда ощущал теплое отношение министра Диаспоры к себе, помня первую встречу с Грануш Акопян в 2010 году, в ходе которой удостоился звания «Маленький посол армянской песни» и получил соответствующее свидетельство.
Автор текста песни �?нна Мкртчян, музыку написала Шушан Саркисян, долгие годы живущая в Украине. Планируется также снять видеоклип песни.
По словам Масиса, песня «�?м Айастан», кроме того, что патриотичное, эмоциональное произведение, является также призывом к армянству мира возвратиться с чужбины домой и вместе с жителями Армении строить Родину.