Մեր Ճանապարհներու Վերջնակէտը Հայաստանն է. «Սփիւռք» Ամառնային Դպրոց-2016
Դեռեւս 1815 թուականին Մոսկուայի մէջ մեծահարուստ Լազարեանները հիմնեցին հայկական վարժարան, որ յետագային շատ մեծանուն հայորդիներու հոգեւոր եւ մտաւոր կերտման դարբնոց պիտի ըլլար: Այն իրօք մտքի կաճառ էր, որուն աւանդոյթները մոսկուահայերը պահպանեցին` այսօր ալ կարենալով հիմնել այնպիսի հայկական դպրոցներ, որոնք ինքնութեան եւ ազգայինի պահպանման ամենաիսկական կառոյցներն են:
Ռուսերէնը երթալով կը դառնայ աշխարհի ամենատարածուած լեզուներէն մէկը, այս պարագային ապրելով եւ մեծնալով ռուսական միջավայրի մէջ` հայ մանուկին համար դժուար է հաւասարապէս տիրապետել նաեւ մայրենի հարազատ լեզուին: Այս ամէնին գիտակցումով եւ անմնացորդ նուիրմամբ աչքի կ’իյնան յատկապէս հայ ուսուցիչները` մերօրեայ իրական հերոսները: Աշխարհի մեծերէն մէկը ըսած է. «Ուսուցիչը կ’աշխատի ամենապատասխանատու խնդրի վրայ. Ան կը ձեւաւորէ մարդը»: Ունենալով իրօք իրական ու նուիրեալ ուսուցիչներ Սփիւռքի մէջ` մենք կրնանք վստահ ըլլալ, որ սփիւռքահայ երեխաները լաւ մարդիկ եւ առաջնահերթ` լաւ հայեր կը մեծնան:
Այդպիսի նուիրեալ-ուսուցիչ է նաեւ մոսկուաբնակ Սեդա Խաչատրեանը, որ կը մասնակցի «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի «Հայոց լեզուի եւ պատմութեան ուսուցիչներու, կրթական գործի կազմակերպիչներու վերապատրաստում» դասընթացքին: Տիկին Խաչատրեան «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցին հետ զրոյցին հէնց սկիզբէն կը նշէ. «Ծննդավայրս Հայաստանն է, հայրենիքս Հայաստանն է, պարզապէս կ’ապրիմ Մոսկուայի մէջ` դարձեալ հայրենիք վերադառնալու բաղձանքով: Մեզմէ ոեւէ մէկը մշտական չէ հեռացած հայրենի հողէն, ո՛չ, մենք բոլորս օր մը ետ պիտի գանք, որովհետեւ մեր ճանապարհներու վերջնակէտը Հայաստանն է»:
Հայերէնի ուսուցչուհին նախքան Մոսկուա մեկնիլը տաս տարի աշխատած է հայրենիքի մէջ, այստեղ եւս կրթած ու դաստիարակած է իր աշակերտներուն: Սակայն կեանքը մէկ այլ առաքելութիւն նախատեսած էր տիկին Սեդային համար. հոգեպէս կերտել ու կրթել հայորդիներ հայրենիքէն հեռու: Մոսկուայի մէջ աշխատելով շարք մը հայկական կրթահամալիրներու, դպրոցներու, Հայորդեաց տան մէջ` հայերէնի բազմափորձ ուսուչուհին այժմ Մոսկուայի մէջ կը դասաւանդէ ռուսական դպրոց-մանկապարտէզի մէջ` որպէս մանկավարժ-հոգեբան, եւ ազգութեամբ հայ երեխաներուն համար կը կազմակերպէ հայերէնի մէկօրեայ կամաւոր դասընթացներ: Մանկապարտէզին մէջ ունի նաեւ հայկական խմբակ:
«Շատերը կ’ըսեն, որ ինքնութենէն նահանջը այսօր համայն հայութեան առաջնային խնդիրներէն մէկն է: Սակայն ես, տարիներ շարունակ օտար հողի վրայ հայ սերունդներ կրթելով, կը նկատեմ, որ օր օրի վերադարձ կայ հայկականին, հայու ինքնութեան, պատմութեան, նկարագրին: Մեզի համար երկար ժամանակ խնդիր եղած են խառնամուսնութիւնները, սակայն այսօր այնքան գեղեցիկ միտում կը նկատեմ, երբ ռուս ծնողը եւս շահագրգռուած է, որ երեխան հայերէն սորվի, հայեցի մեծնայ, հետեւաբար` խառնամուսնութենէն ծնած երեխան կը մեծնայ լիակատար հայ»,- կը նշէ տիկին Սեդա Խաչատրեան:
Ուսուցչուհին նաեւ կը նկատէ մէկօրեայ դպրոցի դժուարութիւնները, երբ քանի մը ժամուան մէջ ուսուցիչը խնդիր ունի աշակերտին մատուցելու հայոց լեզու, պատմութիւն, մշակոյթ: Յստակ կրթական ծրագիրի բացակայութեան պարագային այս խնդիրը առաւել բարդ կը դառնայ, սակայն ուսուցիչը կրնայ ելք գտնել: «Ես նաեւ Մոսկուայի Հայորդաց տան մէջ կ’աշխատիմ: Այն միայն դպրոց չէ, հայկական մշակոյթի բոլոր դրսեւորումները կը ներառէ իր մէջ` դառնալով հայապահպանութեան հսկայ կառոյց մը, երբ 6-60 տարեկան իւրաքանչիւր մարդ, որուն կը հետաքրքրէ հայկականը, կրնայ գալ, սորվիլ, իւրացնել, ընկալել: Այլ է կիրակնօրեայ դպրոցի աշխատանքը, երբ մօտեցումը աւելի խորը եւ համապարփակ պէտք է ըլլայ: Ես ամէն տարի ինծի համար նոր ծրագիր կը նախգծեմ` ելլելով հայ աշակերտներուս տարիքային առանձնայատկութիւններէն, սակայն կը ցանկայի ձեռքիս տակ ունենալ որեւէ մշակուած, ձեւաւորուած ծրագիր եւս, որ զիս կ’ընդառաջէր առանց այն ալ քիչ դասաժամերով փորձել առաւել զգալի արդիւնքի հասնիլ»,- կը նկատէ տիկին Սեդան:
Ուսուցչուհին հայ համայնքի հիմնասիւները կը համարէ ընտանիքը եւ դպրոցը: Մշտական կապի մէջ է իր աշակերտներու ծնողներուն հետ եւ կը փորձէ սերտ համագործակցութեամբ հասնիլ առաւելագոյնին: «Ընտանիքը միայն տունը չէ, ուր երեկոները կը հաւաքուին, կը քնանան, կ’արթննան եւ կը ճաշեմ, ընտանիքը նախ եւ առաջ կենդանի օղակ մը, որմէ ալ կախուած է հասարակութեան կամ համայնքի վաղուան օրը: Մենք կը գիտակցինք այդ ամէնը եւ կը փորձենք ամէնէն առաջ զօրավիգ ըլլալ հայ ամուր ընտանիքներու կառուցման: Այսօր մեր երիտասարդները կը ձգտին զտարիւն հայկական ընտանիքներ կազմել եւ միայն հայկական ազնուական տեսակը փոխանցել իրենց զաւակներուն: Սա մեզ կ’ուրախացնէ եւ միեւնոյն ժամանակ կը պարտաւորեցնէ առաւել ամուր դարձնել հայկական դպրոցը` որպէս երեխայի երկրորդ տուն»,- կը նշէ մոսկուաբնակ ուսուցչուհին:
Ան հպարտ է, որ կրցած է այնպիսի աշակերտներ կրթել, որոնք բարձր կը պահեն հայու անունը ու որոնց շնորհիւ է նաեւ, որ այսօր Մոսկուայի մէջ հայկական համայնքն ու մշակոյթը յարգուած ու սիրուած են: Տիկին Սեդա Խաչատրեան նոյն հայեցի ոգով դաստիրարակած է նաեւ իր երեք երեխաները, որոնք չնայած ապրած եւ կրթուած են ռուսական միջավայրի մէջ, այնուամենայնիւ, բազում թելերով կապուած են հայրենիքին, որ փոքր տարիքէն բոյն դրած է անոնց հոգիէն ներս:
«Ես յաճախ կու գամ Հայաստան: Ամէն անգամ զգացողութիւններս այլ են: Այս անգամ եկած եմ «Սփիւռք» ամառնային դպրոց, եկած եմ նոր բան սորվելու, տեսնելու ու զգալու: Յայտնի առածը կ’ըսէ` դար ապրի՛ր, դար սորվի՛ր: Այո՛, հիմա այստեղ շատ բան կը սորվիմ, կը ծանօթանամ ու կը մտերմանամ այլ համայնքներէն եկած ուսուցիչներու հետ: Մեզի շատ բան կը կապէ, նախ եւ առաջ` մեր առաքելութիւնը եւ գործը, որ կ’իրականացնենք հայրենիքէն հեռու: Մեզի նաեւ հայրենիքի կարօտը կը կապէ, որ մենք առաւել քան կը զգանք մանկավարժի զգայուն ու մեծ սրտով: Այսօր պատուհանէս Արարատին կը նայէի: Յուզուեցայ ու արտասուեցի: Ամէն անգամ աշակերտներուս կ’ըսեմ` Արարա˜տը, Արարա˜տը: Ու այն այս առաւօտ ամբողջ շքեղութեամբ աչքիս առջեւ էր, այնքա˜ն մօտիկ, աներեւակայելի հարազատ»:

Participant of 2016 “Diaspora” Summer School Program: “The endpoint of our roads is Armenia”
Back in 1815, the wealthy Lazaryan family established an Armenian school in Moscow that would later become a smithy for the mental and spiritual development of many great Armenians. It was truly a “constellation” of minds, and the Armenians of Moscow preserved the traditions of those great minds and are still able to establish Armenian schools, which are the most genuine institutions for the preservation of the nation and identity.
Russian is gradually becoming one of the world’s most common languages, and in this case, it is difficult for an Armenian child living and growing up in a Russian environment to have command of Russian and Armenian. Armenian teachers especially stand out with their awareness of this and their unconditional dedication and are the real heroes of our days. One of the greats of the world once said: “The teacher performs the most responsible task. The teacher shapes a human being.” With truly genuine and dedicated teachers in the Armenian Diaspora, we Armenians can be rest assured that Armenian children of the Diaspora will become good people and, first and foremost, good Armenians.
Such a devoted teacher is Moscow-based Armenian teacher Seda Khachatryan, who is participating in the Training Course for Teachers of Armenian Language and History and Organizers of Education, which is part of the “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora. In an interview with Hayern Aysor, Khachatryan said the following in the beginning: “My birthplace is Armenia, my homeland is Armenia, and I am simply living in Moscow with the desire to return to the homeland. No Armenian has left the homeland. We will all return someday because the endpoint of our roads is Armenia.”
Before leaving for Moscow, the Armenian language teacher raised and educated Armenian children in Armenia, but life gave her another mission, and that was to shape and educate Armenian children living far away from the homeland. Teaching at several Armenian schools and educational complexes in Moscow and at the “Hayordats Tun” Armenian School, the highly experienced Armenian language teacher is currently teaching at a Russian school/kindergarten as a teacher/psychologist and is organizing one-day facultative Armenian language courses for the children of Armenian descent. She also has a group of children at the kindergarten.
“Many Armenians say the detachment from identity is one of the major problems facing all Armenians around the world today, but since I have been educating generations of Armenians for years, I notice that more and more Armenians are returning to their roots, their identity and their history day after day. Mixed marriages have been a problem for us Armenians for a long time, but today, I see a beautiful trend. The Russian parent of the child is also interested in having the child learn Armenian and be provided with an Armenian upbringing. As a result, the child born from a mixed marriage grows up to become a full-fledged Armenian,” Seda Khachatryan stated.
Alongside all the positive sides, the teacher also notices the hardships of Armenian schools today. Armenian schoolteachers have to teach children Armenian and give lessons on Armenian history and culture in a matter of hours. Due to the lack of a special curriculum, this problem becomes more complicated, but teachers are able to find a solution. “I have also taught at the “Hayordats Tun” Armenian School of Moscow. It is not only a school, but also a cultural center and has become a large organization for preservation of the Armenian identity. Anyone between the ages of 6 and 60 and interested in everything about Armenia and Armenians can come and learn. The Armenian Sunday school is different. There is a more in-depth and comprehensive approach. Every year, I prepare a lesson plan based on my students’ interests, but I would like to have a plan at my disposal that would help me try to achieve higher results in the few hours that I have,” Seda noted.
The teacher considers the Armenian family and school as the pillars of the Armenian community. She is always in touch with the students’ parents and tries to be as close with them as possible. “The family is not only a home where the members gather in the evening, sleep, wake up and eat together. The family is first and foremost a living link for the future of a society or community. We are aware of all this and try to help Armenians build strong families. Today the young members of the community aspire to get married to Armenians and transmit only the Armenian gene to their children. This makes us happy and binds us to make the Armenian school better and the second home for the child,” the Moscow-based teacher said.
Khachatryan is proud that she has been able to educate children who keep the reputation of the Armenians high and thanks to whom Armenian culture and the Armenian community are loved and respected in Moscow. Seda Khachatryan has also raised her three children with the same spirit. Despite the fact that her children have grown up and been educated in a Russian environment, they are attached to the homeland, which has been in their souls since an early age.
“I visit Armenia often. I feel something different every time. This time I am participating in the “Diaspora” Summer School Program. I have come to see, feel and learn new things. As the saying goes, “live and learn throughout a century”. Yes, I am learning many things here, meeting other teachers from different Armenian communities and establishing close ties with them. There are a lot of things that connect us, including our mission and the job that we do abroad. What also links us is the longing for the homeland that we feel with the big and sensitive heart of a teacher. Toda I was looking at Mount Ararat from my window. I got emotional and cried. I always scream “Ararat, Ararat” to my students. This morning, it appeared to me with its splendor. It was so close and incredibly close to my heart.”