Մեր Ճանապարհներու Վերջնակէտը Հայաստանն է. «Սփիւռք» Ամառնային Դպրոց-2016
Դեռեւս 1815 թուականին Մոսկուայի մէջ մեծահարուստ Լազարեանները հիմնեցին հայկական վարժարան, որ յետագային շատ մեծանուն հայորդիներու հոգեւոր եւ մտաւոր կերտման դարբնոց պիտի ըլլար: Այն իրօք մտքի կաճառ էր, որուն աւանդոյթները մոսկուահայերը պահպանեցին` այսօր ալ կարենալով հիմնել այնպիսի հայկական դպրոցներ, որոնք ինքնութեան եւ ազգայինի պահպանման ամենաիսկական կառոյցներն են:
Ռուսերէնը երթալով կը դառնայ աշխարհի ամենատարածուած լեզուներէն մէկը, այս պարագային ապրելով եւ մեծնալով ռուսական միջավայրի մէջ` հայ մանուկին համար դժուար է հաւասարապէս տիրապետել նաեւ մայրենի հարազատ լեզուին: Այս ամէնին գիտակցումով եւ անմնացորդ նուիրմամբ աչքի կ’իյնան յատկապէս հայ ուսուցիչները` մերօրեայ իրական հերոսները: Աշխարհի մեծերէն մէկը ըսած է. «Ուսուցիչը կ’աշխատի ամենապատասխանատու խնդրի վրայ. Ան կը ձեւաւորէ մարդը»: Ունենալով իրօք իրական ու նուիրեալ ուսուցիչներ Սփիւռքի մէջ` մենք կրնանք վստահ ըլլալ, որ սփիւռքահայ երեխաները լաւ մարդիկ եւ առաջնահերթ` լաւ հայեր կը մեծնան:
Այդպիսի նուիրեալ-ուսուցիչ է նաեւ մոսկուաբնակ Սեդա Խաչատրեանը, որ կը մասնակցի «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի «Հայոց լեզուի եւ պատմութեան ուսուցիչներու, կրթական գործի կազմակերպիչներու վերապատրաստում» դասընթացքին: Տիկին Խաչատրեան «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցին հետ զրոյցին հէնց սկիզբէն կը նշէ. «Ծննդավայրս Հայաստանն է, հայրենիքս Հայաստանն է, պարզապէս կ’ապրիմ Մոսկուայի մէջ` դարձեալ հայրենիք վերադառնալու բաղձանքով: Մեզմէ ոեւէ մէկը մշտական չէ հեռացած հայրենի հողէն, ո՛չ, մենք բոլորս օր մը ետ պիտի գանք, որովհետեւ մեր ճանապարհներու վերջնակէտը Հայաստանն է»:
Հայերէնի ուսուցչուհին նախքան Մոսկուա մեկնիլը տաս տարի աշխատած է հայրենիքի մէջ, այստեղ եւս կրթած ու դաստիարակած է իր աշակերտներուն: Սակայն կեանքը մէկ այլ առաքելութիւն նախատեսած էր տիկին Սեդային համար. հոգեպէս կերտել ու կրթել հայորդիներ հայրենիքէն հեռու: Մոսկուայի մէջ աշխատելով շարք մը հայկական կրթահամալիրներու, դպրոցներու, Հայորդեաց տան մէջ` հայերէնի բազմափորձ ուսուչուհին այժմ Մոսկուայի մէջ կը դասաւանդէ ռուսական դպրոց-մանկապարտէզի մէջ` որպէս մանկավարժ-հոգեբան, եւ ազգութեամբ հայ երեխաներուն համար կը կազմակերպէ հայերէնի մէկօրեայ կամաւոր դասընթացներ: Մանկապարտէզին մէջ ունի նաեւ հայկական խմբակ:
«Շատերը կ’ըսեն, որ ինքնութենէն նահանջը այսօր համայն հայութեան առաջնային խնդիրներէն մէկն է: Սակայն ես, տարիներ շարունակ օտար հողի վրայ հայ սերունդներ կրթելով, կը նկատեմ, որ օր օրի վերադարձ կայ հայկականին, հայու ինքնութեան, պատմութեան, նկարագրին: Մեզի համար երկար ժամանակ խնդիր եղած են խառնամուսնութիւնները, սակայն այսօր այնքան գեղեցիկ միտում կը նկատեմ, երբ ռուս ծնողը եւս շահագրգռուած է, որ երեխան հայերէն սորվի, հայեցի մեծնայ, հետեւաբար` խառնամուսնութենէն ծնած երեխան կը մեծնայ լիակատար հայ»,- կը նշէ տիկին Սեդա Խաչատրեան:
Ուսուցչուհին նաեւ կը նկատէ մէկօրեայ դպրոցի դժուարութիւնները, երբ քանի մը ժամուան մէջ ուսուցիչը խնդիր ունի աշակերտին մատուցելու հայոց լեզու, պատմութիւն, մշակոյթ: Յստակ կրթական ծրագիրի բացակայութեան պարագային այս խնդիրը առաւել բարդ կը դառնայ, սակայն ուսուցիչը կրնայ ելք գտնել: «Ես նաեւ Մոսկուայի Հայորդաց տան մէջ կ’աշխատիմ: Այն միայն դպրոց չէ, հայկական մշակոյթի բոլոր դրսեւորումները կը ներառէ իր մէջ` դառնալով հայապահպանութեան հսկայ կառոյց մը, երբ 6-60 տարեկան իւրաքանչիւր մարդ, որուն կը հետաքրքրէ հայկականը, կրնայ գալ, սորվիլ, իւրացնել, ընկալել: Այլ է կիրակնօրեայ դպրոցի աշխատանքը, երբ մօտեցումը աւելի խորը եւ համապարփակ պէտք է ըլլայ: Ես ամէն տարի ինծի համար նոր ծրագիր կը նախգծեմ` ելլելով հայ աշակերտներուս տարիքային առանձնայատկութիւններէն, սակայն կը ցանկայի ձեռքիս տակ ունենալ որեւէ մշակուած, ձեւաւորուած ծրագիր եւս, որ զիս կ’ընդառաջէր առանց այն ալ քիչ դասաժամերով փորձել առաւել զգալի արդիւնքի հասնիլ»,- կը նկատէ տիկին Սեդան:
Ուսուցչուհին հայ համայնքի հիմնասիւները կը համարէ ընտանիքը եւ դպրոցը: Մշտական կապի մէջ է իր աշակերտներու ծնողներուն հետ եւ կը փորձէ սերտ համագործակցութեամբ հասնիլ առաւելագոյնին: «Ընտանիքը միայն տունը չէ, ուր երեկոները կը հաւաքուին, կը քնանան, կ’արթննան եւ կը ճաշեմ, ընտանիքը նախ եւ առաջ կենդանի օղակ մը, որմէ ալ կախուած է հասարակութեան կամ համայնքի վաղուան օրը: Մենք կը գիտակցինք այդ ամէնը եւ կը փորձենք ամէնէն առաջ զօրավիգ ըլլալ հայ ամուր ընտանիքներու կառուցման: Այսօր մեր երիտասարդները կը ձգտին զտարիւն հայկական ընտանիքներ կազմել եւ միայն հայկական ազնուական տեսակը փոխանցել իրենց զաւակներուն: Սա մեզ կ’ուրախացնէ եւ միեւնոյն ժամանակ կը պարտաւորեցնէ առաւել ամուր դարձնել հայկական դպրոցը` որպէս երեխայի երկրորդ տուն»,- կը նշէ մոսկուաբնակ ուսուցչուհին:
Ան հպարտ է, որ կրցած է այնպիսի աշակերտներ կրթել, որոնք բարձր կը պահեն հայու անունը ու որոնց շնորհիւ է նաեւ, որ այսօր Մոսկուայի մէջ հայկական համայնքն ու մշակոյթը յարգուած ու սիրուած են: Տիկին Սեդա Խաչատրեան նոյն հայեցի ոգով դաստիրարակած է նաեւ իր երեք երեխաները, որոնք չնայած ապրած եւ կրթուած են ռուսական միջավայրի մէջ, այնուամենայնիւ, բազում թելերով կապուած են հայրենիքին, որ փոքր տարիքէն բոյն դրած է անոնց հոգիէն ներս:
«Ես յաճախ կու գամ Հայաստան: Ամէն անգամ զգացողութիւններս այլ են: Այս անգամ եկած եմ «Սփիւռք» ամառնային դպրոց, եկած եմ նոր բան սորվելու, տեսնելու ու զգալու: Յայտնի առածը կ’ըսէ` դար ապրի՛ր, դար սորվի՛ր: Այո՛, հիմա այստեղ շատ բան կը սորվիմ, կը ծանօթանամ ու կը մտերմանամ այլ համայնքներէն եկած ուսուցիչներու հետ: Մեզի շատ բան կը կապէ, նախ եւ առաջ` մեր առաքելութիւնը եւ գործը, որ կ’իրականացնենք հայրենիքէն հեռու: Մեզի նաեւ հայրենիքի կարօտը կը կապէ, որ մենք առաւել քան կը զգանք մանկավարժի զգայուն ու մեծ սրտով: Այսօր պատուհանէս Արարատին կը նայէի: Յուզուեցայ ու արտասուեցի: Ամէն անգամ աշակերտներուս կ’ըսեմ` Արարա˜տը, Արարա˜տը: Ու այն այս առաւօտ ամբողջ շքեղութեամբ աչքիս առջեւ էր, այնքա˜ն մօտիկ, աներեւակայելի հարազատ»:

Последний пункт нашей дороги – Армения: «Летняя школа «Спюрк»-2016»
Еще в 1815 году в Москве богатая семья Лазарянов основала армянскую гимназию, впоследствии ставшую кузницей духовного и интеллектуального образования многих именитых армян. Это действительно была академия мысли, традиции которой московские армяне сберегли, что дало возможность и сегодня основать армянские школы, ставшие подлинными структурами сохранения идентичности и национального.
Русский постепенно становится одним из самых распространенных языков в мире, и в таких условиях, живя в русской среде, армянскому ребенку трудно в равной мере владеть и родным языком. Осознанием всего этого и беспредельной преданностью отличаются особенно армянские учителя – наши современные герои. Один из великих мира сказал: «Учитель работает над самой ответственной задачей: он создает человека». �?мея преданных учителей в Диаспоре, мы можем быть уверены, что армянские дети Диаспоры растут хорошими людьми и хорошими армянами.
Таким преданным учителем является и москвичка Седа Хачатрян, участвующая в курсах «Переподготовка учителей армянского языка и истории, организаторов образовательного дела» «Летней школы «Спюрк». Госпожа Хачатрян с самого начала беседы с корреспондентом «Армяне  сегодня» отметила: «Место рождения – Армения, Родина – Армения, просто живу в Москве с мечтой когда-либо вновь возвратиться на Родину. Никто из нас не покинул навсегда родную землю, все мы однажды вернемся, потому что  последний пункт нашей дороги – Армения».
Учительница армянского языка, до отъезда в Москву, 10 лет работала на Родине, здесь также учила и воспитывала школьников. Но жизнь предусмотрела для госпожи Седы и другую миссию: духовно закалять и воспитывать армянских детей на чужбине. Работая в Москве в ряде армянских образовательных комплексов, школ, «Айордац тун», опытная учительница армянского языка ныне преподает в русской школе-детсаду в качестве педагога-психолога и организует для армянских детей однодневные факультативные курсы. В детсаду она также ведет армянскую группу.
«Многие говорят, что отступление от  идентичности – сегодня проблема №1 всего армянства. Однако я, долгие годы воспитывая на чужбине поколения армян, замечаю, что день ото дня нарастает возвращение к армянственности, идентичности, истории, облику. Долгое время проблемой для нас были смешанные браки, однако сегодня замечаю прекрасную тенденцию, когда русский родитель также заинтересован, чтобы ребенок выучил армянский, вырос армянином, в итоге ребенок, родившийся в смешанном браке, растет совершенным армянином», – отмечает Седа Хачатрян.
Но на этом позитивном фоне она замечает и трудности однодневной школы, когда перед учителем стоит задача в течение нескольких часов преподнести ребенку армянский язык, историю, культуру. В условиях отсутствия четкой образовательной программы эта проблема еще более осложняется, но учителю удается найти выход.  «Я работала и в Московском «Айордац тун». Это не просто школа – включает в себя все проявления армянской культуры, став огромной структурой сохранения армянства, где любой человек в возрасте от 6 до 60 лет, кого интересует армянственность, может придти, усвоить, воспринять. Работа воскресной школы совершенно иная – тут подход должен быть более глубоким и    всеобъемлющим. Я каждый год разрабатываю для себя новую программу, исходя из возрастных особенностей армянских учеников. Однако хотелось бы иметь под рукой также норматированную, разработанную программу, которая помогла бы мне с малым числом уроков достичь максимального результата», -замечает госпожа Седа.
Столпом армянской общины учительница считает семью и школу. Она постоянно поддерживает связь с родителями своих учеников и пытается в тесном взаимодействии достичь максимального. «Семья – не только дом, где вечером собираются, спят, просыпаются, обедают. Семья прежде всего – живое звено, от которого зависит завтрашний день общества или общины. Мы сознаем все это  и пытаемся прежде всего помочь в создании крепкой армянской семьи. Сегодня наша молодежь стремится создавать чистокровные армянские семьи, передавать своим детям исключительно армянский ген. Это нас радует и в то же время обязывает делать армянскую школу еще более прочной, как второй дом ребенка», – отмечает учительница.
Она гордится, что сумела воспитать таких учеников, которые высоко держат имя армянина и также благодаря которым сегодня армянские община и культура в Москве сегодня любимы и уважаемы. В том же армянском духе госпожа Седа Хачатрян воспитала и троих своих детей, которые хотя и жили, воспитывались в русской среде, тем не менее, множеством нитей привязаны к Родине.
«Я часто бываю в Армении. �? каждый раз ощущения различные. На этот раз приехала участвовать в «Летней школе «Спюрк» – научиться чему-то новому, увидеть, почувствовать. Есть известная мудрость: «Век живи – век учись». Я действительно сейчас здесь многому учусь, знакомлюсь с приехавшими из других общин учителями. Нас многое связывает – прежде всего, наша миссия и работа, которые осуществляем вдали от Родины. На связывает также тоска по Родине, которую мы особенно ощущаем чувствительным и большим сердцем педагога. Сегодня смотрела в окно на Арарат. Разволновалась и всплакнула. Каждый раз говорю ученикам: «Арарат! Арарат!» �? в это утро он был перед моими глазами во всем своем великолепии – такой близкий, такой родной».