«Կրնաս Հպարտ Հայ Ըլլալ Եւ Ամերիկայի Լաւ Քաղաքացի». Ճէք Հաճինեան
Մինչ այդ Ճէք Հաճինեան, որ Հայոց ցեղասպանութիւնը վերապրածի, Սարդարապատի հերոսամարտի մասնակիցի թոռնիկ է, աշխոյժ մասնակցութիւն  ունեցած է Մոնթեպելոյի քաղաքական ու տնտեսական կեանքին մէջ, հայկական տարբեր կազմակերպութիւններու աշխատանքներուն մէջ:
Ապրելով Սփիւռքի մէջ` կրցած է հաւասարակշռել  քաղաքական հպատակութիւնն ու ազգային պատկանելիութիւնը, որ լաւագոյն օրինակ կրնայ դառնալ հայրենիքէն դուրս ապրող երիտասարդներուն համար:
Ուրկէ՞ կը սերի Ճէք Հաճինեան, ովքե՞ր են անոր նախնիները, ի՞նչ ճանապարհ  անցած է. այս հարցերուն շուրջ է «Հայերն այսօրի» հարցազրոյցը Մոնթեպելոյի հայ քաղաքապետին հետ:
– Պարո՛ն Հաճինեան, Դուք ծնունդով Մոնթեպելոյէն էք, ուրկէ՞ կը սերին Ձեր նախնիները:
– Ով եմ ես. հայրիկիս ընտանիքը Արեւմտեան Հայաստանի Հաճն քաղաքէն է: Ցեղասպանութենէն ետք տեղափոխուած են Պէյրութ, ուր եւ ծնած է հայրս: 1948 թուականին, երբ հայրս 1 տարեկան էր, հայրենադարձուած են Հայաստան: 1965 թուականին դարձեալ տեղափոխուած են Պէյրութ, իսկ արդէն 1966 թուականին` Լոս Անճելըս:
Մայրիկիս ընտանիքը Էրզրումէն  է` Տերջանէն: Թուրքերը մեծ հայրիկիս աչքին առջեւ սպաննած են հօրն ու հօրեղբօրը: Ան, ձեւով մը փրկուելով, կը հասնի Գիւմրի: 1918 թուականին կը մասնակցի Սարդարապատի ճակատամարտին: Երբ Հայաստանի մէջ կը հաստատուին խորհրդային կարգերը, կը տեղափոխուի Նովոռոսիյսկ, ուր կ’ապրի մօտ 22 տարի: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, որպէս գերի, զինք կը տանին Գերմանիա. մայրիկս ծնած է Գերմանիա: 1949 թուականին կը տեղափոխուի ԱՄՆ, նախ` Տեթրոյտ, այնուհետեւ Լոս Անճելըս:
– Ցեղասպանութիւն, Սարդարապատի ճակատամարտ, Հայաստանի Առաջին Հանրապետութիւն, գերմանական աքսոր… Ին՞չ յիշողութիւններ   «փոխանցուած» են Ձեզ:
– Բազում յիշողութիւններ, որովհետեւ մինչեւ 23 տարեկան անոր հետ  ապրած եմ. մեծհայրս մահացած է 2000 թուականին:
Jack Hadjinian3 Jack Hadjinian4
Ան գրեթէ ամէն օր ինծի նոր պատմութիւններ կը պատմէր: Շատ կը պատմէր յատկապէս իր կեանքի վերջին օրերուն: կը յիշէր դէմքեր, դէպքեր, երբեմն նոյնիսկ թրքերէն կը խօսէր: Անոր կը թուէր, որ ինքը դեռ իրենց գիւղին մէջ է:
Կեանքի վերջին ամիսներուն յաճախ իր  կողքը կը նստէի: Ձեռքը կը բռնէի ու կը հարցնէի իր կեանքի, Ցեղասպանութեան օրերուն մասին: Եւ ան կը պատմէր: Դժուար էր անոր համար խօսիլ, այդ պահերուն անոր աչքերուն մէջ արցունքներ կը նկատուէին, աչքերուն մէջ կ’արտացոլուէին անոր տեսած դժուարութիւնները:
Կը յիշեմ` օր մը երբ մօտեցայ իրեն, ձեռքով հարուածեց ինծի: Հարցուցի` պապո՛կ (այդպէս  կը դիմէի իրեն), ինչու՞ կը զարնես, ըսաւ` կը ներես, կարծեցի թուրք էիր: Անոր վերջին օրերն էին:
Անոր մահանալէն ետք  զգացի, որ պարտականութիւն ունիմ, պարտականութիւն անոր առջեւ, եւ ոչ միայն: Հասկցայ, որ պէտք է մասնակից դառնամ մեր պայքարին, Հայ դատի պայքարին: Պայքար, որուն այսօր արդէն նուիրուած եմ մինչեւ կեանքիս վերջը, մինչեւ մենք արդար ձեւով մեր պահանջներուն հասնինք:
– Իսկ ո՞րն էր անոր ամենամեծ, ամենակարեւոր պատգամը Ձեզի:
– Չմոռնալ հայութիւնը, հայրենիքը:
Իմ կեանքիս, աշխարհայեացքիս ձեւաւորման մէջ մեծ նշանակութիւն ու մեծ հետք ձգած են մեծ հայրս ու իր պատմութիւնները, եւ այն դժուարութիւնները, որոնց միջով ան ստիպուած  եղած է անցնելու:
Ան  ինծի միշտ կ’ըսէր, որ պէտք է ամուր արմատներ ունենալ: Այն կարեւոր հիմքը, որուն ես կը հենուիմ, որ ինծի ուժ կու տայ` մեծ հայրիկս է:
Ես ինչ միջավայրի մէջ ալ ըլլամ, միշտ հպարտութեամբ կ’ըսեմ, որ հայ եմ ու հպարտ եմ հայ ըլլալով: Երբեք ամչնալու առիթ չեմ ունեցած:
– Պարո՛ն Հաճինեան, Դուք հայ էք, որ ծնելով ԱՄՆ-ի մէջ` կրցած է յաջողիլ ամերիկեան քաղաքական կեանքին մէջ եւ երիտասարդ տարիքին դարձած է քաղաքապետ: Ինչպէ՞ս:
– Ուրախ եմ, հպարտ, որ Մոնթեպելոյի քաղաքապետն եմ, կը ցանկամ նաեւ աւելի բարձր աստիճանի հասնիլ:
Իսկ քաղաքական գործերու մէջ յաջողելու ինծի  օգնած է ՀՅԴ կուսակցութիւնը: Միասին, ձեռք-ձեռքի տուած միայն` կրնանք յաջողիլ ու առաջ երթալ: Դաշնակցութիւնը շատ լաւ գործ կը կատարէ Սփիւռքի մէջ: Կ’օգնէ, որ սփիւռքահայերը միշտ հետաքրքրուին հայութեամբ, հայրենիքով, օժանդակեն Հայ դատի աշխատանքներուն:
Միայնակ չես կրնար նուաճումներու հասնիլ: Պէտք է ընկերութեան հետ, խումբով աշխատիս` առաջ երթալու համար: Դաշնակցութիւնը, Մոնթեպելոի Հայ դատի անդամները ինծի օգնած են, որ յաջողիմ իմ աշխատանքուս մէջ:
Ցանկութիւնս է, որ Սփիւռքի մէջ աւելի շատ հայ քաղաքապետներ, նահանգապետներ, խորհրդարանի անդամներ ըլլան: Սա շատ մեծ հպարտութիւն է հայերու համար եւ ոչ միայն: Իմ պաշտօնս  նաեւ կ’օգնէ ինծի հնարաւորութիւններու սահմանին մէջ օգտակար ըլլալու հայրենիքիս:
Բայց  շատ կարեւոր եւ նուրբ հարց մը. Սփիւռքի հայերը պէտք է վստահութիւն ունենան Հայաստան պետութեան հանդէպ: Մենք կու գանք  Հայաստան, շատ լաւ ժամանակ  կ’անցնենք, հայրենիքը գեղեցիկ է, ժողովուրդը` բարի, կերակուրները շատ համեղ են, բայց մարդիկ շատ հոգեր ունին,  բոլորը չեն , որ գոհ են իրենց կեանքէն: Սա շատ ցաւալի է մեզի համար: Մենք կը ցանկանք գալ Հայաստան եւ տեսնել, որ ժողովուրդը ուրախ է, գոհ, որ Անկախ Հայաստան ունի, որ աշխատանք կայ: Այս հարցերուն շուրջ խօսեցայ նաեւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Jack Hadjinian7 Jack Hadjinian6
– Պարո՛ն Հաճինեան, ըսիք, որ պաշտօնը կ’օգնէ նաեւ օգտակար ըլլալու հայրենիքին: Ստեփանակերտ եւ Մոնթեպելօ քաղաքներու քոյրացումը արդեօ՞ք այդ ամէնուն արդիւնքն է:
– Ստեփանակերտը եւ Մոնթեպելոն 10 տարի առաջ  քոյրացած են. ես այդ ժամանակ անդամ էի այն յանձնախումբին, որ կը զբաղէր այդ աշխատանքներով: Իսկ գաղափարը Դաշնակցութիւն կուսակցութեանն է:
Դժբախտաբար, 10 տարի ետք միայն այցելեցինք Ստեփանակերտ եւ նուիրեցինք հրշէջ մեքենայ: Մեզի շատ ջերմ ընդունեցին: Հանդիպեցանք քաղաքապետին, Արցախի Նախագահ Բակօ Սահակեանի  հետ:
Jack Hadjinian5 Jack Hadjinian1
Մեզի համար այնչափ հաճելի էր տեսնել մարդոց ուրախութիւնը: Մենք պատրաստ ենք աւելին ընելու եւ շատ կարեւոր է, որ ժողովուրդը վստահի կառավարութեան:
Բայց դեռ շատ ընելիքներ կան: Ճանապարհներուն վրայ պէտք է աշխատիլ, կամուրջներ կառուցել: Ամենակարեւորը, որ Արցախ ապրող ժողովուրդին թիւը շատնայ: Այնչափ ուրախացանք, երբ գիտցանք, որ տարիէ տարի Արցախի բնակչութեան թիւը կ’աւելնայ: Այս ամէնը սկիզբ է մեծ աշխատանքներու:
– Հանդիպման սկիզբը ըսիք, որ հայերէն լաւ չէք խօսիր, բայց մեր զրոյցին ընթացքին ամենեւին չզգացուեցաւ: Ինչպէ՞ս, որո՞ւն շնորհիւ:
– Առաջին հերթին ընտանիքիս` ծնողքիս եւ մեծ հօրս: Անոնք շատ  կարեւոր կը համարէին, որ հայերէն խօսիմ: Տան մէջ արեւելահայերէն կը խօսէի, իսկ Մեսրոպեան վարժարանին մէջ` կ’ուսանէի արեւմտահայերէն: Այս ամէնուն շնորհիւ երկու հայերէններով ալ կրնամ խօսիլ:
Ամերիկայի մէջ, երբ ելոյթ կ’ունենամ հայերու առջեւ, միշտ կ’ըսեմ, որ ապրելով Ամերիկայի մէջ` մենք կրնանք հպարտ հայ ըլլալ եւ Ամերիկայի լաւ քաղաքացի: Շատերը չեն հասկնար, որ հնարաւոր է:
Ամերիկայի մէջ տարբեր ազգեր կ’ապրին: Ինծի համար շատ կարեւոր է հպարտ հայ ըլլալ եւ լաւ քաղաքացի: Այս պատճառով  Սփիւռքի մէջ շատ կարեւոր են կուսակցութիւնները, տարբեր միութիւնները, Հայ դատի գրասենեակները: Եթէ այս ամէնը չըլլայ, մարդիկ շատ արագ կը ձուլուին:
– Ինչպիսի՞ ներկայութիւն ունին հայերը քաղաքին մէջ:
– Մոնթեպելոն Լոս Անճելըսի ամենահին հայկական գաղութն է. 70 տարի է, որ հայերը հաստատուած են քաղաքին մէջ: Մեր համայնքը շատ կազմակերպուած է, կը գործեն Հայ Առաքելական Սբ. Խաչ եկեղեցին, Մեսրոպեան ազգային վարժարանը, Հայ դատի յանձնախումբը, ՀՕՄ-ի, ՀՄԸՄ-ի մասնաճիւղերը: Հայերը շատ յարգուած են քաղաքին մէջ, մեզի կը ճանչնան` որպէս աշխատասէր, խելացի, յաջողած մարդոց:
Հայերը փոքրամասնութիւն են Մոնթեպելոյի մէջ, բայց ատիկա չի խանգարեր կշիռ ու աշխոյժ դերակատարութիւն ունենալ քաղաքին մէջ:
Հայաստանէն դուրս Հայոց ցեղասպանութեան զոհերու յիշատակին նուիրուած առաջին յուշարձանը 1968 թուականին կառուցուած է մեր քաղաքին մէջ: Երբ նշանաւոր կամ պաշտօնեայ անձիք կու գան քաղաք, այցելութեան կը տանինք յուշարձանին, կը ծանօթացնենք պատմութեան, որպէսզի տեղեկանան Հայոց ցեղասպանութեան մասին, ծանօթանան մեր պահանջներուն: Մեծամասնութիւնը կ’ընդունի Հայոց ցեղասպանութիւնը, կը հասկնայ մեր ցաւը: Մենք դժգոհ ենք միայն մեր նախագահէն, ան խոստացած էր ճանչնալ Հայոց ցեղասպանութիւնը, բայց արդէն 7 տարի է, յուսախաբ կ’ընէ մեզի:
Ես շատ հպարտ եմ, որ այդ գաղութին կը պատկանիմ:
– Հայախօ՞ս է համայնքը:
– Մեր քաղաքին մէջ արդէն երրորդ սերունդը  կ’ապրի: Շատերը հայկական պարերէն բացի այլ բան չեն գիտեր, բայց հպարտ են, որ հայ են, սրտով հայ են, լեզուով` ամերիկացի:
Ամենակարեւորը ինծի համար սրտով հայ ըլլալն է, Սփիւռքի մէջ շատերը  հայերէն կը խօսին, բայց հայ ազգին համար ինչ կ’ընեն` ոչինչ:
– Ինչո՞վ կրնայ  հայկական համայքին օգտակար ըլլալ քաղաքապետին հայ ըլլալը:
– Շատ լաւ հարցում է: Ամէն անգամ երբ կը հանդիպիմ հայկական համայնքին հետ, յատկապէս երիտասարդներուն, միշտ կ’ըսեմ` թող օրինակ ըլլամ Ձեզի համար, որ հասկնաք, որ դուք` որպէս ամերիկահայեր, եւս կրնաք քաղաքապետ ըլլալ, քոնկրէսական, ծերակուտական եւ այդ պաշտօնով հայ ազգին մեծ օգուտ բերել:
Ես որեւէ բանով չեմ տարբերիր Ամերիկա ապրող հայերէն: Պարզապէս որոշեցի եւ յաջողեցայ, ի հարկէ, շատ մարդոց օգնութեամբ ու աջակցութեամբ: Եւ կը ցանկամ, որ ուրիշներն ալ  փորձեն եւ յաջողին քաղաքական դաշտին մէջ:
– Ձեզի համար ո՞վ  օրինակ եղած է:
– Ես այլ ճանապարհով կ’ընթանայի, այլ գործով կը զբաղէի: Սակայն երկու մարդ բեկումնային նշանակութիւն ունեցան իմ կեանքիս մէջ: Մէկը օտար մարդ է, որուն մօտ կ’աշխատէի, միւսը` Լեւոն Կիրակոսեանն է (ՀՅԴ Արեւմտեան ափի կեդրոնական կոմիտէի անդամ եւ Հայ Դատի խորհուրդի անդամ, որուն հետ հարցազրոյցը «Հայերն այսօրը» կը ներկայացնէ յաջորդիւ):
Նոր սկսած էի քաղաքական գործերով զբաղիլ եւ  օր մը Լեւոնը հարցուց ինծի. «Երբ քաղաքական գործերով կը զբաղիս, որո՞ւն  կ’օգնես»: Ըսի. «Ոչ մէկուն, պարզապէս հետաքրքիր է ինծի համար այդ ոլորտը»: Իսկ ան շարունակեց. «Դուն կրնաս քաղաքական գործերով զբաղիլ, միաժամանակ հայ գաղութին եւ ազգին օգտակար ըլլալ»: Այդ օրուընէ որոշեցի զբաղիլ Հայ դատի գործերով:
– Քաղաքապետի աշխատանքը, հասկնալի է, որ շատ ժամանակ կը խլէ, կրնա՞ք ժամանակ տրամադրել Հայ դատի աշխատանքներուն:
– Ես պաշտօնեայ եմ, բայց կը փորձեմ հնարաւորինս օգտակար ըլլալ համայնքին, ներգրաւուիլ Հայ դատի աշխատանքներուն: Այդ ամէնը իմ ուղեղիս, իմ օրակարգիս մէջ են:
Ամերիկայի մէջ իւրաքանչիւր քաղաքական գործիչ իր նպատակներն ու պարտականութիւնները ունի: Ես կը փորձեմ իմ քաղաքական պարտականութիւններս լաւ կատարել, միաժամանակ օգտակար ըլլալ հայ համայնքին ու ժողովուրդին: Կը փորձեմ ամէն ինչ ընել ու հպարտ հայ ըլլալ եւ Ամերիկայի լաւ քաղաքացի. սա իմ ամենամեծ նպատակս է:
– 2004 թուականին  վերջին անգամ Հայաստան եկած էք, իսկ Արցախ առաջին անգամ այցելեցիք: Կը պատմէ՞ք Ձեր տպաւորութիւններուն, զգացողութիւններուն մասին:
– Այո, 11 տարի առաջ  վերջին անգամ Հայաստան այցելած եմ: Բաւականին փոփոխութիւններ կը նկատեմ: Երեւանը գեղեցկացած է, մեքենաները շատցած են, ամէնուր շինարարութիւն  կ’ընթանայ, բայց երբ ժողովուրդին հետ կը խօսինք, շատերը կը դժգոհին:
Ինծի համար քիչ մը դժուար է հասկնալ, որ այսքան փոփոխութիւններուն զուգահեռ, մարդիկ դեռ կը շարունակեն դժուարութիւններ ունենալ:
Արցախ առաջին անգամ կ’այցելէի. շատ հաւնեցայ: Մաքուր, գեղեցիկ քաղաք էր Ստեփանակերտը:
Կրկին կ’ուզեմ շեշտել` կառավարութիւնը պէտք է փորձէ գոհացնել ժողովուրդի կարիքները: Պէտք է մտածէ նաեւ Հայաստանի մէջ զբօսաշրջութիւնը զարգացնել: Այս հարցին շատ լուրջ կը  մօտենայ Թուրքիան: Մենք ալ պէտք է հասկնանք, որ զբօսաշրջութիւնը կրնայ մեծ օգուտներ բերել Հայաստանին, օժանդակել տնտեսութեան զարգացման, մարդոց ապահովել աշխատանքով:
– Եւ վերջին հարցը. ինչո՞վ կը զբաղիք ազատ ժամանակ:
– Երաժշտութիւն կը սիրեմ լսել, թեկուզ կարճ ժամանակով կը փորձեմ արձակուրդ վերցնել ու հանգստանալ, կը սիրեմ համերգասրահներ յաճախել:
Բայց, ցաւօք, չեմ կրնար շատ ժամանակ տրամադրել ես ինծի: Իմ ժամանակիս հիմնական մասը կը խլեն քաղաքական գործերն ու Հայ դատի աշխատանքները:

«Ты можешь быть гордым армянином и хорошим гражданином Америки»: Джек Хачинян
До того Джек Хачинян, внук пережившего Геноцид, участника героической Сардарапатской битвы, активно участвовал в политической и экономической жизни Монтебело, работе различных армянских организаций. Проживая в Монтебело, сумел сбалансировать политическое подданство и национальную принадлежность, что может служить прекрасным примером для молодых людей, живущих вдали от Родины.
Каково происхождение Джека Хачиняна, кто его предки, каков пройденный путь – таков круг вопросов, вокруг которых развернулась беседа «Армяне сегодня» с мэром-армянином Монтебело.
– Господин Хачинян, Вы родились в Монтебело, а откуда родом Ваши предки?
– Семья отца родом из города Ачин Западной Армении. После Геноцида перебрались в Бейрут, где и родился мой отец. В 1948 году, когда отцу был один годик, репатриировались в Армению. В 1965-м вновь переехали в Бейрут, а уже в 1966-м – в Лос Анджелес.
Семья матери родом из Эрзрума – Дерчана. На глазах у моего деда турки убили его отца и дядю. Сам он, едва спасшись, добрался до Гюмри. В 1918-м участвовал в Сардарапатской битве. Когда в Армении воцарилась Советская власть, переехал в Новороссийск, где прожил примерно 22 года. Во время Второй мировой войны его, как военнопленного, увозят в Германию: мать там и родилась. В 1949 году переезжают в США – сначала в Детройт, затем в Лос Анджелес.
– Геноцид, Сардарапатская битва, Первая Армянская Республика, немецкий плен… Какие воспоминания «унаследованы» Вами?
– Множество воспоминаний – ведь до 23 лет я жил с ним – дедушка скончался в 2000 году. Почти каждый день он рассказывал мне новые истории. Особенно много рассказывал в последние дни жизни. Вспоминал лица, события, иногда даже говорил на турецком. Ему казалось, что все еще находится в своем селе. В последние месяцы жизни я часто подолгу сидел рядом с ним. Брал за руку и расспрашивал о его жизни, днях Геноцида. �? он рассказывал. Ему трудно было говорить, в эти мгновения в его глазах появлялись слезы, отражались пережитые трудности.
Jack Hadjinian3 Jack Hadjinian4
Помню, однажды, когда подошел к нему, он ударил меня рукой. Спросил: папук (так я обращался к нему), почему ударил меня? Сказал – извини, показалось, ты турок. Это были его последние дни.
После его смерти, почувствовал за собой долг – перед ним, и не только. Понял, что должен стать участником нашей борьбы, борьбы Ай-Дат. Борьбы, которой сегодня уже посвятил себя до конца жизни, пока мы справедливым путем не добьемся исполнения наших требований.
– А каким был самый большой, самый главный его завет Вам?
– Не забывать армянственность, Родину.
В моей жизни, формировании мировоззрения больше значение имели и оставили большой след мой дедушка и его рассказы, трудности, через которые ему пришлось пройти. Он всегда повторял мне, что нужно иметь крепкие корни. Важная основа, на которую я опираюсь, которая придает мне сил – мой дедушка. В каком бы окружении я ни оказался, всегда с гордостью говорю, что я армянин и горжусь этим. Никогда не возникало повода стыдиться.
– Господин Хачиян, Вы армянин, который, родившись в США, сумел добиться успеха в политической жизни и в молодом возрасте стать градоначальником. Как Вам это удалось?
– Радуюсь и горжусь, что являюсь мэром Монтебело, и стремлюсь подняться на еще более высокую ступень.
А стать успешным в политике мне помогла партия АРФД. Только вместе, рука об руку, удается добиваться успехов и идти вперед. Данакцутюн выполняет в Диаспоре прекрасную, очень нужную работу. Помогает, чтобы армяне Диаспоры постоянно интересовались армянством, Родиной,  содействовали работе Ай-Дат.
В одиночку достичь успехов невозможно. Нужно работать сплоченно, группой, чтобы идти вперед. Дашнакцутюн, члены Ай-Дат Монтебело помогли мне достичь успехов в работе. Мое пожелание – чтобы больше армян в Диаспоре становились мэрами, губернаторами, парламентариями. Это очень большая гордость для армян, и не только. Мой пост помогает мне также по мере возможностей быть полезным Родине. Но один очень важный и щекотливый вопрос: армяне Диаспоры должны питать доверие Армянскому  государству. Мы приезжаем в Армению, прекрасно проводим время, Родина прекрасна, народ – добрый, блюда очень вкусные, но люди обременены множеством забот, не все довольны своей жизнью. Это очень больно для нас. Мы желаем приезжать в Армению и видеть, что народ радуется, доволен, что имеет Независимую Армению, что есть работа. Об этом говорил при встрече и с министром Диаспоры РА Грануш Акопян.
Jack Hadjinian7 Jack Hadjinian6
– Господин Хачинян, Вы сказали, что должность помогает быть полезным и Родине. Является ли побратимство Степанакерта и Монтебело следствием всего этого?
– Степанакерт и Монтебело породнились 10 лет назад: я в то время был членом комиссии, которая занималась этими вопросами. �?дея же принадлежит партии Дашнакцутюн. К сожалению, лишь спустя 10 лет  удалось побывать в Степанакерте – подарили  пожарную машину. Нас приняли очень тепло. Встречались с мэром, с Президентом Арцаха Бако Саакяном. Нам было чрезвычайно приятно видеть радость людей. Мы готовы сделать большее, и очень важно, чтобы народ доверял правительству.
Jack Hadjinian5 Jack Hadjinian1
Но дел предстоит еще очень много. Нужно работать над дорогами, возводить мосты. Самое главное – чтобы росла численность населения Арцаха. Мы безмерно обрадовались, узнав, что численность населения Арцаха растет год от года. Все это – начало большой работы.
– В начале нашей встречи Вы сказали, что плохо говорите на армянском, но в процессе беседы это абсолютно не ощущалось. Почему, благодаря кому?
– В первую очередь – семье, родителям и дедушке. Они придавали большую важность тому, чтобы я говорил на армянском. Дома говорил на восточноармянском, а в гимназии «Месропян» изучал западноармянский язык. Благодаря этому могу общаться на обоих армянских языках.
В Америке, выступая перед армянами, всегда повторяю, что, живя в Америке, мы можем быть гордыми армянами и хорошими гражданами Америки. Многие не осознают, что это возможно.
В Америке живут разные национальности. Для меня очень важно быть гордым армянином и хорошим гражданином. В этом вопросе в Диаспоре очень важна роль партий, различных союзов, офисов Ай-Дат. Не будь всего этого – люди очень быстро ассимилируются.
– Какова представленность армян в городе?
– Монтебело – самая старая армянская колония Лос Анджелеса: армяне обосновались здесь 70 лет назад. Наша община очень организованная, функционирует армянская  апостольская церковь Сурб Хач, национальная гимназия «Месропян», комиссия Ай-Дат, филиалы ВАБС и ВАСС. Армяне очень уважаемы в городе, нас знают, как трудолюбивых, умных, успешных людей. Армяне составляют в Монтебело меньшинство, но это не мешает обладать в городе весом и играть значительную роль.
Первый памятник жертвам Геноцида армян за пределами Армении построен в нашем городе в 1968 году. Когда в город приезжают известные личности или высокопоставленные чиновники, они непременно посещают памятник, знакомятся с нашей историей. �?нформируем их  о Геноциде армян, знакомим с нашими требованиями. Большинство признают Геноцид армян, понимают нашу боль. Мы недовольны только нашим президентом – он обещал признать Геноцид армян, но уже сель лет разочаровывает нас.
Я очень горжусь принадлежностью к этой колонии.
– Община армяноязычная?
– В нашем городе живет уже третье поколение. Многие кроме армянских танцев ничего не знают, но гордятся  тем, что армяне: сердцем они армяне, языком – американцы.
Для меня самое главное быть сердцем, душой армянином. В Диаспоре многие говорят по-армянски, но что делают для армянской нации – ничего.
– Чем может быть полезным армянской общине то обстоятельство, что мэр – армянин?
– Прекрасный вопрос. Каждый раз встречаясь с армянской общиной, особенно молодежью, постоянно повторяю: пусть я буду вам примером, чтобы осознали: вы, как американские армяне, также можете стать мэрами, конгрессменами, сенаторами, и на этом посту быть полезными армянской нации. Я ничем не отличаюсь от живущих в Америке армян, просто решил и добился успеха, конечно, при помощи и поддержке многих людей. Я желаю, чтобы и другие попытались и достигли успеха на политическом поприще.
– Кто служил Вам примером?
– Я следовал другим путем, занимался иным делом. Однако два человека имели переломное значение в моей жизни. Один – посторонний человек, у которого я работал, другой – Левон Киракосян (член Центрального комитета АРФД Западного побережья и член совета Ай-Дат, беседу с которым «Армяне сегодня» представит позднее). Я только начинал заниматься политикой, когда однажды Левон спросил меня: «Кому ты помогаешь, занимаясь политикой?» Я сказал – никому, просто эта сфера мне интересна. А он продолжил: «Ты можешь заниматься политикой, и одновременно быть полезным армянской колонии и нации». С того дня я и решил заниматься делами Ай-Дат.
– Понятно, что работа градоначальника отнимает много времени. Вам удается уделять время деятельности Ай-Дат?
– Я чиновник, но стараюсь по возможности быть полезным общине, участвовать в работе Ай-Дат. Все это в моих мыслях, распорядке дня.  Каждый политический деятель в Америке имеет свои цели и обязанности. Я пытаюсь хорошо выполнять свои политические обязанности, в то же время быть полезным армянской общине и народу. Стараюсь делать  все: быть гордым армянином и хорошим гражданином Америки. Это моя наивысшая цель.
Последний раз Вы были в Армении в 2004 году, Арцах же посетили впервые. Поделитесь впечатлениями и ощущениями?
– Да, в Армении последний раз был 11 лет назад. Вижу заметные перемены – Ереван стал краше, машин стало больше, повсюду идет строительство. Но когда беседуешь с народом – многие недовольны.
Мне немного трудно понять, что наряду с такими переменами люди продолжают высказывать недовольство.
В Арцахе побывал впервые, он мне очень понравился. Степанакерт – чистый, красивый город.
Хочу еще раз подчеркнуть – правительство должно стремиться удовлетворить потребности народа. Нужно думать также о развитии туризма в Армении. В этом вопросе очень серьезно подходит Турция. Мы тоже должны осознать, что туризм способен принести большую пользу Армении, посодействовать развитию экономики, обеспечить людей работой.
– �? последний вопрос – чем занимаетесь в свободное время?
– Люблю слушать музыку, хотя бы на короткое время, стараюсь брать отпуск и отдыхать, люблю бывать в концертных залах.
Но, к сожалению, много времени предоставить себе не имею возможности. Львиную долю моего времени отнимают политические дела и работа Ай-Дат.