Իտալական մամուլի անդրադարձը Նեապոլի եկեղեցում խաչքարի տեղադրմանը և Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին
Իտալական La Repubblica թերթը պատմել է Նեապոլի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի եկեղեցում հայ ժողովրդի կողմից Նեապոլ քաղաքին նվեր մատուցված խաչքարի տեղադրման մասին: Այս մասին հայտնում է Արցախպրեսը:
La Repubblica-ն նշում է, որ այս նախաձեռնությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հիշատակման միջոցառումների մաս է կազմում:
Թերթը պատմում է, թե ինչպես է հսկայական, 2 մետր 70 սանտիմետր բարձրությամբ խաչքարը տեղափոխվել եկեղեցի քաղաքի համապատասխան մասնագետների, նախագիծը ղեկավարող ճարտարապետի և քաղաքային ոստիկանության վերահսկողությամբ: Այս չափազանց նուրբ գործողությունն իրականացնելու համար մի քանի ժամ է պահանջվել:
Retroonline.it իտալական կայքը 20-րդ դարի ամենասարսափելի և արյունալի դեպքերի մասին պատմող հոդվածում ներկայացրել է նաև հայերի ցեղասպանությունը՝ պատմական տվյալներ ներկայացնելով դեպքերի մասին:
Կայքը, ներկայացնելով Ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված վերջին տարիների քաղաքական իրավիճակը, գրում է, որ հայերի ցեղասպանությունը դիվանագիտական զգալի լարվածություն է առաջացրել Վատիկանի և Անկարայի միջև, հատկապես 2012 թվականին, երբ Վատիկանի արխիվի հրապարակած փաստաթղթերը լեհ գիտնական Մարկո Յակովը օգտագործել է «Արևելքի հարցը հայոց եղեռնի տեսանկյունից (1894-1897)» աշխատության համար:
Notizieitalianews.com «Մեծ Եղեռնից 100 տարի անց. Հայերի ցեղասպանությունը» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ այս տարի Մեծ Եղեռնի 100-ամյա տարելիցն է ՝ նշելով, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին հիշատակման արարողություն է տեղի ունենում, քանի որ տարբեր պատմական վկայությունների համաձայն հենց այս օրն են սկսվել հետապնդումները, որի հետևանքով մեկուկես միլիոն հայ է զոհվել 1915 թվականին:Կայքը ներկայացնում է 1915 թվականի դեպքերը, այնուհետև խոսում Էլիֆ Շաֆակի «Ստամբուլի բիճը» վեպի մասին, որը պատմում է Ստամբուլում ապրող Ասյայի և Արիզոնայից Արմանուշ Չակմախչյանի պատմությունը՝ նրանց միջոցով վերհանելով անցյալի վերաբերյալ տարբեր պատկերացումները, որ առկա են հասարակություններում:
Ինչպես գրում է հոդվածի հեղինակը հայ քրիստոնյաների ցավոտ պատմությունը ցույց է տալիս, որ չպետք է քրիստոնեության պատմությունը նվազեցնել նեղ շրջանակի, այս հարյուրամյա տարելիցը միայն հայկական եկեղեցուն չի վերաբերում, այն պետք է վերաբերի բոլոր եկեղեցիներին: Հեղինակը հիշեցնում է, որ հարյուրամյա տարելիցը հենց այն ժամանակ է հիշատակվում, երբ միջազգային հանրությունը անզոր հետևում է, թե ինչպես են հետապնդում և ոչնչացնում քրիստոնյաներին Միջին Արևելքում:
Հեղինակը եզրափակում է հոդվածը՝ հիշեցնելով, որ Հռոմի պապը Հայ կաթոլիկ եկեղեցու եպիսկոպոսների հետ միասին խնդրել է, որ աստվածային ողորմությունը ««մեզ բոլորիս օգնի ճշմարտության և արդարության հանդեպ սիրով ամոքել ամեն վերք և ձեռնարկել հստակ քայլեր` հաշտություն և խաղաղություն հաստատելու ազգերի միջև, որոնք դեռ համաձայնության չեն հասել այսպիսի վշտալի իրադարձությունների մեկնման հարցում»:
Հռոմի պապի այս խոսքերն է մեջբերել նաև korazym.org իտալական կայքը, որը գրում է, որ մեկ դար անց Ցեղասպանությունն իրականացնողների ժառանգները շարունակում են ժխտել այն: Կայքը ներկայացնում է, թե ինչպես է տեղի ունեցել հայերի ոչնչացումը Օսմանյան Թուրքիայում 100 տարի առաջ և նշում, որ Հայաստանի խորհրդարանը միաձայն օրինագիծ է ընդունել, որով դատապարտում է 1915 և 1923 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում ասորի և հույն ժողովուրդների կոտորածները:
Կայքն անդրադարձել է նաև Հռոմում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված մարտին անցկացված «Պատմություն և պատմություններ: Պատմություններ և վկայություններ Հայոց ցեղասպանության մասին» կոնֆերանսին, որտեղ հայտնի գերմանացի հրապարակախոս, ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան կայսրությունում գերմանական ստորաբաժանումներում ծառայության ժամանակ իր տեսածն ու ապրածը գրի առած Աիրմին Վեգների որին՝ Մայքլ Վեգները հիշեցրել է իր հոր պատմական աշխատանքը:

�?тальянская пресса – об установке хачкара в церкви Неаполя и 100-летии Геноцида армян
�?тальянская газета La Repubblica рассказала об установке в Неаполитанской церкви Св. Григор Лусаворич хачкара – дара армянского народа городу Неаполь. Об этом сообщает Арцахпресс.
La Repubblica отмечает, что эта инициатива является частью мероприятий поминовения 100-летия Геноцида армян.
Газета рассказывает, как огромный хачкар, высотой 2 метра 70 сантиметров, был доставлен в церковь под контролем соответствующих специалистов, руководившего проектом архитектора и городской полиции. На выполнение этой чрезвычайно тонкой операции потребовалось несколько часов.
�?тальянский сайт Retroonline.it в статье, рассказывающей о самых ужасных и кровавых событиях XX века, представил также Геноцид армян, изложив исторические факты о событиях.
Представляя политическую ситуацию последних лет в связи с признанием Геноцида, сайт пишет, что Геноцид армян вызвал ощутимую дипломатическую напряженность между Ватиканом и Анкарой, особенно в 2012 году, когда польский ученый Марко Яков использовал в своем труде «Вопрос Востока с точки зрения Геноцида армян (1894-1897гг.)» опубликованные архивные документы Ватикана.
Notizieitalianews.com в статье под названием «100 лет спустя после Геноцида: Геноцид армян» пишет, что в этом году исполняется 100-летие Геноцида армян, отмечая, что ежегодно 24 апреля проходят поминальные церемонии, поскольку, согласно различным историческим свидетельствам, именно в этот день начались преследования, вследствие которых в 1915 году погибло 1,5 миллиона армян. Сайт представляет события 1915  года, затем повествует о романе Элифа Шафака «Стамбульский бастарт», рассказывающий историю проживающей в Стамбуле Асе и жительницы Аризоны Армануш Чакмахчян, через них раскрывая различные представления о прошлом, существующие в обществе.
Как пишет автор статьи, трагическая история армянских христиан показывает, что не следует принижать историю христианства до узких рамок, эта 100-летняя дата касается не только Армянской церкви, она должна относиться ко всем церквям. Автор напоминает, что 100-летняя годовщина отмечается именно в то время, когда мировое сообщество равнодушно наблюдает за тем, как преследуются и уничтожаются христиане на Среднем Востоке.
Автор завершает статью напоминанием о том, что Папа Римский вместе с епископами Армянской Католической церкви просил, чтобы божья милость «помогла всем нам с любовью к истине и справедливости залечить все раны и предпринять четкие шаги к утверждению мира и покоя между народами, которые пока достигли согласия в вопросе толкования столь трагических событий».
Эти слова Папы Римского процитировал и итальянский сайт korazym.org, который пишет, что спустя столетие наследники осуществивших Геноцид продолжают отрицать его. Сайт представляет, как происходило уничтожение армян в Османской Турции 100 лет назад и отмечает, что парламент Армении единогласно принял законопроект, которым осуждает истребление в 1915-1923гг. ассирийского и греческого народов в Османской империи.
Сайт коснулся также проведенной в марте в Риме конференции «�?стория и истории. �?стории и свидетельства о Геноциде армян», посвященной 100-летию Геноцида армян, на которой сын известного немецкого публициста, в период Геноцида армян служивший в немецких подразделениях  в Османской империи и записавший увиденное и пережитое, Армина Вегнера Майкл Вегнер напомнил об историческом труде своего отца.