Վիլեն Շատվորյան. Ցեղասպանության ժխտման փաստը դրա շարունակությունն է
Ուկրաինայի 500 հազարանոց հայ համայնքի համար Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը շատ կարեւոր է: Հայերը շատ զգայուն են այդ հարցում, նշել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ, ժողովրդական պատգամավոր Վիլեն Շատվորյանը:
«Ներկայիս հայկական սփյուռքի հիմնական մասը ձեւավորվել է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով… Ինչը չի սպանում, ուժեղացնում է մեզ, եւ նրանք, որոնց երակներում հայի արյուն է հոսում, կհիշեն եւ կանեն ամեն հնարավորը, որպեսզի արդարությունը հաղթի: Իսկ արդարության հարկավոր է հասնել օրինական ճանապարհով՝ առանց վնասելու այն երկրին, որը որդեգրել ու ապրելու եւ երեխաներ մեծացնելու հնարավորություն է տվել:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը առաջին հերթին հարգանքի տուրք է զոհերի հիշատակին, ինչպես նաեւ ապագայում նման երեւույթների կանխում:
Օրինագիծը Գերագույն ռադա ներկայացնելով՝ ակնկալում ենք մեր գործընկերների՝ ժողովրդական պատգամավորների սատարումը… Ցավոք, Ցեղասպանության հետեւանքները մինչ այժմ վերացված չեն, եւ մենք առավելագույն ջանքեր կգործադրենք հայկական հարցի արդարացի լուծման հասնելու ուղղությամբ: Հարկավոր է հասկանալ, որ Ցեղասպանության ժխտման փաստը դրա շարունակությունն է», – հայտարարել է Վիլեն Շատվորյանը, գրում է Analitika.at.ua-ը:
Հիշեցնենք, Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում հունիսի 6-ին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրինագիծ էր գրանցվել: Նախաձեռնության հեղինակները պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն (Ռեգիոնների կուսակցություն) ու Արսեն Ավակովն («Բատկիվշչինա») են:

Vilen Shatvoryan: “Denial of genocide is the continuation of it”
Recognition of the Armenian Genocide is very important for the 500,000-member Armenian community of Ukraine. This is a very sensitive issue for the Ukrainian-Armenians. This is what President of the Union of Armenians of Ukraine, People’s Deputy Vilen Shatvoryan mentioned.
“The major part of the current Armenian Diaspora was formed as a consequence of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire…What doesn’t kill us, makes us stronger, and those in whom the blood of Armenians flows will remember and will do everything possible to see the victory of justice. Justice must be achieved without hurting the country that has received and has given the opportunity to live and raise children.
Recognition and condemnation of the Armenian Genocide are first and foremost a tribute to the victims and a way of preventing such events from taking place in the future.
By presenting the draft law to the Supreme Rada, we anticipate the support of our partners, that is, the People’s Deputies…Unfortunately, the consequences of the Genocide still haven’t been eliminated, and we must make the maximum efforts to achieve a fair solution to the Armenian Cause. We need to understand that denial of genocide is the continuation of it,” said Vilen Shatvoryan, reports Analitika.at.ua.
On June 6th, a draft law on recognition of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire was submitted to the Supreme Rada of Ukraine by Deputies Vilen Shatvoryan (Party of Regions) and Arsen Avakov (“Batkivshchina”).