Իսպանական Պինտո քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Իսպանական Պինտո քաղաքի քաղաքապետարանն իր այսօրվա՝ մարտի 26-ի լիագումար նիստին միաձայն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են Իսպանիայի իր աղբյուրները:
Որոշման մեջ մասնավորապես ասվում է. «Պինտոյի քաղաքապետարանի լիագումար նիստը միաձայն հաստատում է Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը և դատապարտում օսմանյան թուրքերի կողմից մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները: Այս տարի լրանում է 20-­րդ դարի առաջին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, որի ընթացքում սպանվեցին 1.5 մլն քաղաքացիներ, իսկ 2 մլն հայեր ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը»:
Հավելենք, որ օրերս «Հայերն այսօրը» տեղեկացրել էր, որ հանդիպում  է տեղի ունեցել Պինտոյի (Pinto) քաղաքապետարանի և Մադրիդի հայ համայնքի ներկայացուցիչների միջև՝ գլխավորությամբ Հայր սուրբ Մուշեղ-Շնորհք Սարգսյանի, Հասմիկ Մելքոնյանի, Նորայր Ղարիբյանի, Վահե Գևորգյանի, Գեղամ Մկրտչյանի և Ալբերտ Մնացականյանի և Վալենսիայի Արարատ Հայկական Միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը: Հանդիպման ընթացքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դիմում է ներկայացվել իշխող Ժողովրդական կուսակցության (Partido Popular) խոսնակ, փոխքաղաքապետ Խուան Անտոնիո Պադիյային (Juan Antonio Padilla):
Քննարկվել է նաև առաջիկա քաղաքային խորհրդի նիստին Ցեղասպանությունը ճանաչելու բանաձևը ներկայացնելու և ճանաչման հավանականության հարցը: Նույն օրը Ժողովրդական կուսակցությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը ներկայացրել է Պինտոյի քաղաքապետարանին՝ մարտի 26-ի նիստում այն քննարկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ցեղասպանությունը ճանաչել են իսպանական Միսլատա, Սանտա Կոլոմա, Բուրխասոտ և Բետերա քաղաքները, ինչպես նաև Պաիս Բասկո, Կատալոնիա, Կանարիաս և Նավառա նահանգները:

�?спанский город Пинто официально признал Геноцид армян
Мэрия испанского города Пинто на своем сегодняшнем, 26 марта, пленарном заседании единогласно официально признала Геноцид армян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили наши источники в �?спании.
В решении, в частности, говорится: «Пленарное заседание мэрии Пинто единогласно утверждает официальное признание Геноцида армян и осуждает преступления против человечества, совершенные Османскими турками. В этом году исполняется 100-я годовщина первого геноцида XX века, в ходе которого были убиты 1,5 миллиона граждан, а 2 миллиона армян были вынуждены покинуть места проживания».
Добавим, что на днях «Армяне сегодня» информировала о встрече, состоявшейся между мэрией Пинто и представителями армянской общины Мадрида, в которой участвовали Святой отец Мушег-Шнорк Саркисян, Асмик Мелконян, Норайр Гарибян, Ваге Геворгян, Гегам Мкртчян, Альберт Мнацаканян и председатель армянского союза «Арарат» Валенсии Арарат Гукасян. В ходе встречи спикеру правящей Народной партии, вице-мэру Хауну Антонио Падия было представлено заявление о признании Геноцида армян.
Был также обсужден вопрос представления на ближайшем заседании городского совета резолюции о признании Геноцида армян и вероятности ее принятия. В тот же день Народная партия представила резолюцию о признании Геноцида армян в мэрию Пинто для обсуждения на заседании 26 марта.
Напомним, что Геноцид армян признали испанские города Мислата, Санта Колома, Бурхасот и Бетера, а также провинции Паис Баско, Каталония, Канариас и Наварра.