Իտալիայի Սենատը Հոլոքոստի և ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ է ընդունել
Իտալիայի Սենատը փետրվարի 11-ին 234 կողմ, 8 ձեռնպահ և 3 դեմ ձայներով ընդունել է Հոլոքոստի և ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Այն պատիժ է սահմանում Հոլոքոստը, մարդկության դեմ գործված հանցագործությունները, պատերազմի ոճիրները ժխտողների նկատմամբ:
Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Il Sole 24 Ore-ը ևՍենատի պաշտոնական կայքը: Օրինագծի` բոլոր ատյաններում ընդունման դեպքում երեք տարվա ազատազրկում է սպառնում անձանց, ովքեր «մասամբ կամ ամբողջությամբ կժխտեն Հոլոքոստը, կհրահրեն կամ կկատարեն ռասայական խտրականության վրա հիմնված արարքներ»:
Օրինագիծը դեռ պետք է հավանության արժանանա Իտալիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից: Սենատորները քվեարկության ժամանակ հստակ ընդգծել են` օրինագծի ընդունումը չի խաթարում խոսքի ու ազատ արտահայտվելու իրավունքը:
Օրինագծի ջատագով Ջուզեպե Լումիան, ով արդարադատության հանձնաժողովի անդամ է, նշել է, որ օրինագծի ընդունումը բեկումնային է Իտալիայի համար: «Հոլոքոստի եւ ցեղասպանությունների ժխտումը կպատժվի ինչպես շատ երկրներում»,- ասել է Լումիան:
Ֆրանսիան եւ Գերմանիան եվրոպական այն երկրների թվում են, որոնք քրեականացրել են Հոլոքոստի ժխտումը: Ֆրանսիայում օրինագիծ է շրջանառվում, որը պատիժ կսահմանի նաեւ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների նկատմամբ:
Իտալիայի պատգամավորների պալատը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող որոշում է ընդունել 2000թ. նոյեմբերի 16-ին:

Italy Senate moves to outlaw Holocaust and genocides denial
A total of 234 senators voted for the bill, while eight abstained and three voted against the new law, Il Sole 24 Ore reported, Armenpress informs, citing the Local. Under the law people will face a three-year sentence for promoting, inciting or committing acts of racial discrimination based in part or entirely on the denial of the Holocaust and other genocides. Crimes against humanity and war crimes are also covered in the bill, which now needs to pass through Italy’s lower house before it can become law.
The Senate vote follows revisions which lawmakers say ensure freedom of speech and the freedom to study are upheld.
Senator Giuseppe Lumia, part of the justice committee, said the vote marked a “turning point” in Italy.
“Denying the Holocaust and genocides will be punished as in so many other countries,” he was quoted in Il Sole as saying.
France and Germany are among the European states which have criminalized Holocaust denial. A British bishop was in 2013 convicted of the crime, after giving an interview to Swedish television in which he questioned the number of Jews killed in Nazi concentration camps. Of more than 1,000 Jews deported from Rome’s Ghetto during the Second World War, just 16 returned.
France has a project law, which will punish also the Armenian Genocide deniers. The Italy’s Chamber of Deputies adopted a decision, recognizing and condemning the Armenian Genocide, on November 16 2000.