Անանյան Հովնանյանների գործունեության հիշատակում «Հայարտուն» կենտրոնում
2015 թվականի մարտի 15-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում,կայացավ բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միությաննախագահ, ՀՀ ԿԳՆ լեզվի պետական տեսչության պետ Սերգո Երիցյանի «Անանյան-Հովնանյաններիոտնահետքերով» գրքի շնորհանդեսը: «Հայարտուն» կենտրոնի նախաձեռնությամբ, «Վրաստան» թերթիաջակցությամբ և գործարար Ռաֆիկ Աղաջանյանի հովանավորությամբ կազմակերպված միջոցառմանըներկա էին գրքի հեղինակը, հյուրեր, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունից ևբարեմաղթանքից հետո, «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը երախտիքի խոսքեր ուղղեցՍերգո Երիցյանին և նրա հետ աշխատող խմբին հայ գործարարների հետքը Վրաստանում վեր հանելու ևսերունդներին ներկայացնելու ազգանվեր գործի համար:
«Լոռվա ձոր» հայրենակցական միության նախագահը, որ նպատակադրվել էր Ալեքսանդր Մանթաշևի,Միքայել Արամյանցի, Պիտոևի, Մելիք-Ազարյանցի անունների շարքում հանրաճանաչ դարձնել նաևԱնանյան-Հովնանյան գերդաստանի անունը, ընթերցողին էր ներկայացրել այս գերդաստանի արժանավոր զավակների գործունեությունն ու բարեգործությունը Վրաստանում, Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում: Սերգո Երիցյանը իր խոսքում գոհունակությամբ նշեց, որ իրեն հաջողվել է ոչ միայն գրել ամբողջական գիրք Անանյան-Հովնանյա
Անանյանների հետքերով ընթացող բանասեր հետազոտողին ուղեկցող Յուրի Միկիրտումովը անդրադարձ կատարեց Իմերեթիի տարածաշրջանի Սվիրի գյուղի բնակիչների առանձնահատուկ ջերմ վերաբերմունքին Անանովների հիշատակին: Սվիրիի բնակչության սերունդները 100 տարի անց շարունակում են ընդգծված ջերմությամբ ցույց տալ հայ մարդու գործարարության հետքերը՝ «Վարցիխե» գինու և կոնյակիգործարանը, Անանովների անունով հիշատակվող աղբյուրը, 35 վերստ երկարությամբ ջրմուղը, Աջամեթիկաղնու անտառը, նաև արժևորել աշխատավոր մարդու նկատմամբ գործարարների ցուցաբերած վերաբերմունքն ու հոգատարությունը:
Անանյան-Հովնանյա
Ամփոփելով շնորհանդեսը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոսՄիրզախանյանը բարձր գնահատեց ազգի նվիրյալ զավակների, մեծ գործիչների գործունեությունըվերհանելու և սերունդներին հաղորդելու նպատակով արժանավոր հայորդի Սերգո Երիցյանի և մյուսների նվիրական աշխատանքը: Սրբազան հայրը կարևորեց հայ գործարար-բարերար
Կատարվեց նաև «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միության նախաձեռնությամբ երջանկահիշատակՍարգիս Դարչինյանի « Թիֆլիս- հայկական ճեպանկարներ» գրքի ռուսերեն թարգմանությանշնորհանդեսը:
Բազմամարդ դահլիճը մեծ հետաքրքրությամբ դիտեց «Կարծիք» ստեղծագործական խմբի պատրաստած«Անանյան-Հովնանյաններ. մոռացված արահետներով» տեսաֆիլմը:

Remembering Ananian-Hovnanian Family
On March 15, 2015 Doctor of Philology, Chairman of the Patriotic Union “Lorva Dzor”(“Lori Valley”), Head of RA MES State Inspectorate of Language, Professor Sergo Yeritsyan presented his book “Following In Ananian-Hovnanian Family Footsteps” in the “Hayartun” Center’s Calouste Gulbenkian hall. The author of the book, Armenian public figures of Tbilisi and other guests attended this event, initiated by the “Hayartun” Center and conducted with the support of “Vrastan” (“Georgia”) newspaper and businessman Rafik Aghajanyan.
After hearing the blessings from the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, the head of the “Hayartun” Center, Levon Chidilyan thanked Sergey Yeritsyan and his team for preserving the memory of Armenian businessmen and representing the generations.
The Chairman of the Patriotic Union “Lorva Dzor” sought to make the Ananian-Hovnanian family famous and put their name among the names of Alexander Mantashev, Mikael Aramyants, Piton, and Melik-Azariants. He presented the activities and charity of worthy members of this family in Georgia, Russia and France. Sergo Yeritsyan wrote not only the book telling about Ananian-Hovnanian family, but also made a film about Armenians-builders, creators and humanists.
Yuri Mikirtumov mentioned the warm attitude of Sviri village inhabitants (Imereti region) towards the Ananian family. Even after 100 years, people of Sviri village continue proudly and warmly showing the results of Ananian family activities: “Vartsikhe” wine and cognac factory, a spring named after Ananians, the 35 verst-long water supply systems and the oak tree forest of Ajameti.
The poetess and translator Anahit Bostanjyan, “Vrastan” newspaper editor Van Baiburtyan, historians Ruben Nahatakyan and Enok Tadevosyan expressed their words of gratitude for publishing the book about the Ananian-Hovnanian family and making it accessible for the society.
His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan highly appreciated the work of dedicated sons of the Armenian nation, Sergo Yeritsyan and others. His Grace highlighted the creative, building activity and charity of Armenian businessmen-benefactors. “Their stories should be revealed and told to the next generations”, he said.
Also, a presentation of the Russian edition of the book by, greatly lamented, Sarkis Darchinyan “Tiflis: the Armenian Sketches”, published with the support of the Patriotic Union “Lorva Dzor”, was made.
The guests watched the film “Ananian-Hovnanians: Forgotten Paths” with great interest. The film was made by “Kartsiq” (“Opinion”) creative group.