The Daily Star. Բանգլադեշ պետության վերջին հայը
Բենգալիայի երբեմնի ծաղկող հայ համայնքը այն աստիճանի է նվազել, որ ներկայումս Բանգլադեշի մայրաքաղաք Դաքքայում միայն մեկ մարդ է ներկայացնում համայնքը:
Միքայել Ջոզեֆ Մարտին. անգլախոսներն այսպես են կոչում հայ համայնքից մնացած միակ ներկայացուցչին, գրում է տեղի «The Daily Star»-ը: Նրա հայկական անունը Միքայել Հովսեփ Մարտիրոսյան է, եւ նա միակն է, որ պահպանում եւ հոգ է տանում Հայ առաքելական եկեղեցու Սուրբ Համբարձման եկեղեցու մասին:
Եկեղեցու մոտ գտնվող գերեզմանոցը կարելի է համեմատել այդ տարածաշրջանում հայ ժողովրդի պատմության հսկայական գրքի հետ: Եկեղեցին կառուցվել է 1781 թվականին եւ վկայում է, որ հայերն այստեղ են ժամանել 17-18 դարերում: Հայերը հիմնականում զբաղվել են առեւտրով, եւ եկեղեցին կառուցվել է Դաքքայի աժխույժ հայաբնակ շրջաններից մեկում՝ Արմատիոլում:
Այսօր եկեղեցին գրեթե միշտ փակ է: Այնպիսի գործակալություններ, ինչպիսիք են BBC-ն ու «Ֆրանս Պրեսը», վավերագրական ֆիլմեր են նկարահանել հայկական տաճարի մասին, որը Բանգլադեշի կառավարությունը ներառել է ճարտարապետական հուշարձանների ցանկում:
Եկեղեցուն հետեւող Մարտինը Դաքքա եկել 1942-ին: Ներկայումս նա արդեն բավական ծեր է եւ անհանգստանում է, թե իրենից հետո ով է հետեւելու եւ խնամելու հայկական եկեղեցին: «Հնարավոր է՝ երբ ես մահանամ, իմ երեք դուստրերից մեկը Կանադայից գա այստեղ, որպեսզի պահպանի հայկական ներկայությունն այս երկրում»,- «Ֆրանս Պրեսին» տված հարցազրույցում նշել է Մարտինը:

«The Daily Star»: Последний армянин государства Бангладеш
Когда-то процветающая армянская община Бенгалии уменьшилась до такой степени, что ныне только один человек представляет общину в Дакке, столице государства Бангладеш.
Микаел Джозеф Мартин – так на английский манер зовут единственного представителя армянской общины в этой стране, пишет местная газета «The Daily Star». Армянское имя Мартина – Микаел Овсеп Мартиросян, и он единственный, кто хранит и заботится о Святого Воскресения Армянской Апостольской церкви.
Кладбище при церкви можно сравнить с огромной книгой по истории армянского народа в этом регионе. Сама церковь была построена в 1781 году и является доказательством пребывания здесь армянской общины в XVII-XVIII веках. Армяне в основном занимались торговлей, и церковь была построена в одном из оживленных армянонаселенных торговых районах Дакки под названием Арматиол.
Сегодня церковь почти всегда закрыта. Такие агентства, как BBC и Франс Пресс, сняли документальные фильмы об армянском храме, который правительством Бангладеш включен в перечень архитектурных памятников.
Смотритель церкви Мартин приехал в Дакку в 1942 году. Будучи в преклонном возрасте, он сейчас волнуется о том, кто будет присматривать и ухаживать за церковью после него. «Возможно, когда я умру, одна из моих трех дочерей приедет сюда из Канады, чтобы сохранить здесь армянское присутствие»,- отметил Мартин в интервью агентству Франс Пресс.