Լևոն Զաքի. Թուրքական հզոր տնտեսության հիմքը հայերից թալանված հարստությունն է
Սիրիայի գործարար խորհրդի նախագահ Լևոն Զաքին ներկայացրել է Արաբական քաղաքականության հետազոտության կենտրոնի կողմից հրատարակված գրքի բովանդակությունը: Գիրք, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության, 1914 թվին հայերի, ասորիների և հույների նկատմամբ իրականացված կրոնական և ցեղային զտումների մասին:
Զաքին իր խոսքում շեշտել է, որ 10 միլիոն հայերից 5 միլիոնը Անատոլիայում էր բնակվում, երբ Օսմանյան կայսրությունը Թուրքիայում ընդունեց Ցեղային զտումների մասին օրենքը:
Զաքին կենտրոնացել է գրքի այն հատվածի վրա, որտեղ նշված է, որ տեղի ունեցածը գերազանցել է օրենքի նպատակն այն առումով, որ կարճ ժամանակում Թուրքիայում որևէ ոչ իսլամ բնակիչ չի մնացել` ջարդերի, ցեղասպանության և հատկապես դեպի Սիրիայի անապատներ բռնագաղթի հետևանքով:
Զաքին դատապարտելի է համարել այն հանգամանքը, որ թուրքերը բռնագրավել են գաղթական հայերի ունեցվածքը, որոնք համարվում էին Թուրքիայի հարուստ դասակարգ: Այդպիսով, Թուրքիան կարողացավ բարձրացնել իր տնտեսական մակարդակը` քրիստոնյաների և հատկապես հայ ժողովրդի կալվածքները բռնագրավելով:
Գրքի մեջ նշված է նաև, որ Պոլսո, Սև ծովի և Միջերկրականի կողմերում գտնվող գործարանների 95-96 տոկոսը հայերի և հույների սեփականությունն է եղել:
Իսկ «Ջիհան» կայք-էջում Նեդիմ Քառայլին պնդում է, որ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամներն այսօր ժառանգներն են այն թուրքերի, որոնք 1915 թվականին բռնագրավեցին հայերի սեփականությունը: Իսկ այսօրվա Թուրքիայի հարստության հիմքն այդ թալանված սեփականություններն են:
Զաքին ավարտում է իր խոսքը` ասելով.«Հայի հանճարն այս բացառիկ կարողության մեջ է` ոչնչից ստեղծել, կառուցել և հաղթահարել մահը»:

Levon Zaki: “The basis of Turkey’s strong economy is the wealth robbed from the Armenians”
President of the Syrian Business Council Levon Zaki has presented the content in the book released by the Arab Policy Research Center. The book is about the Armenian Genocide, as well as the ethnic and religious cleansing against the Armenians, the Assyrians and the Greeks in 1914.
Zaki emphasized the fact that out of the 10 million Armenians, 5 million were living in Anatolia when the Ottoman Empire passed the law on Ethnic Cleansing in Turkey.
Zaki has focused on a part of the book where it is mentioned that what happened was more than what was set as a goal in the law in the sense that in a short amount of time, there was no non-Muslim in Turkey due to the massacres, the genocide and especially the deportations to the deserts of Syria.
Zaki condemns the fact that the Turks seized the belongings of the Armenian deportees that were considered the wealthy class in Turkey. Thus, Turkey managed to raise its level of economy by seizing the properties that belonged to the Christians, and especially-the Armenians.
The book also notes that 95-96% of the factories in Constantinople, near the Black Sea and the Mediterranean Sea belonged to Armenians and Greeks.
On the Jihan website, Nedim Karaili claims that the members of the current ruling “Justice and Development” Party of Turkey are the inheritors of the Turks who seized the properties of the Armenians in 1915 and that the basis of modern-day Turkey’s wealth are the properties that were robbed.
Zaki ends by saying the following: “The genius of Armenians is in the exceptional ability to create and build something from nothing and overcome death.”