Լևոն Զաքի. Թուրքական հզոր տնտեսության հիմքը հայերից թալանված հարստությունն է
Սիրիայի գործարար խորհրդի նախագահ Լևոն Զաքին ներկայացրել է Արաբական քաղաքականության հետազոտության կենտրոնի կողմից հրատարակված գրքի բովանդակությունը: Գիրք, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության, 1914 թվին հայերի, ասորիների և հույների նկատմամբ իրականացված կրոնական և ցեղային զտումների մասին:
Զաքին իր խոսքում շեշտել է, որ 10 միլիոն հայերից 5 միլիոնը Անատոլիայում էր բնակվում, երբ Օսմանյան կայսրությունը Թուրքիայում ընդունեց Ցեղային զտումների մասին օրենքը:
Զաքին կենտրոնացել է գրքի այն հատվածի վրա, որտեղ նշված է, որ տեղի ունեցածը գերազանցել է օրենքի նպատակն այն առումով, որ կարճ ժամանակում Թուրքիայում որևէ ոչ իսլամ բնակիչ չի մնացել` ջարդերի, ցեղասպանության և հատկապես դեպի Սիրիայի անապատներ բռնագաղթի հետևանքով:
Զաքին դատապարտելի է համարել այն հանգամանքը, որ թուրքերը բռնագրավել են գաղթական հայերի ունեցվածքը, որոնք համարվում էին Թուրքիայի հարուստ դասակարգ: Այդպիսով, Թուրքիան կարողացավ բարձրացնել իր տնտեսական մակարդակը` քրիստոնյաների և հատկապես հայ ժողովրդի կալվածքները բռնագրավելով:
Գրքի մեջ նշված է նաև, որ Պոլսո, Սև ծովի և Միջերկրականի կողմերում գտնվող գործարանների 95-96 տոկոսը հայերի և հույների սեփականությունն է եղել:
Իսկ «Ջիհան» կայք-էջում Նեդիմ Քառայլին պնդում է, որ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամներն այսօր ժառանգներն են այն թուրքերի, որոնք 1915 թվականին բռնագրավեցին հայերի սեփականությունը: Իսկ այսօրվա Թուրքիայի հարստության հիմքն այդ թալանված սեփականություններն են:
Զաքին ավարտում է իր խոսքը` ասելով.«Հայի հանճարն այս բացառիկ կարողության մեջ է` ոչնչից ստեղծել, կառուցել և հաղթահարել մահը»:

Левон ЗАК�?: Основа мощной экономики Турции – награбленное богатство армян
Председатель предпринимательского совета Сирии Левон Заки представил содержание книги, изданной Арабским центром политических исследований. Книга рассказывает о Геноциде армян, религиозных и племенных чистках, осуществленных в 1914 году в отношении армян, ассирийцев и греков.
В своей речи Заки отметил, что из 10 миллионов армян 5 проживали в Анатолии, когда Османская империя приняла в Турции закон о племенных зачистках.
Заки сосредоточился на том разделе книги, где отмечено, что происходившее превзошло цель закона в том смысле, что за короткий срок вследствие погромов, геноцида и особенно депортации в пустыни Сирии в Турции не осталось какого-либо неисламского населения.
Заки счел предосудительным то обстоятельство, что турки конфисковали имущество беженцев-армян, которые считались богатым сословием Турции. Таким образом Турция сумела повысить свой экономический уровень посредством конфискации имущества христиан, особенно армянского народа.
В книге отмечается также, что 95-96 процентов заводов, находившихся в Константинополе, на Черноморском и Средиземноморском побережьях были собственностью армян и греков.
А на сайте «Джихан» Недим Карайли утверждает, что сегодняшние члены правящей в Турции партии «Справедливость и развитие» являются наследниками тех турок, которые в 1915-м конфисковали имущество армян.
Свою речь Заки завершил следующими словами: «Гений армянина – в этой исключительной способности – из ничего созидать, строить и побеждать смерть».