Հայոց բանակի օրվա առթիվ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպել էր մի շարք միջոցառումներ
Հունվարի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցներն այցելեցին Եռաբլուր և իրենց խոնարհումը բերեցին զոհված հերոսների հիշատակին:
Եռաբլուր պանթեոնի պետի տեղակալ կապիտան Ալբերտ Առաքելյանի և պանթեոնի զոհված ազատամարտիկների և զինվորների ծնողական կոմիտեի նախագահ Արամայիս Միքայելյանի ուղեկցությամբ աշխատակիցները ծաղիկներ դրեցին Վազգեն Սպարապետի, Զորավար Անդրանիկի, Մոնթե Մելքոնյանի, Սոսե Մայրիկի, սիրիահայ ազատամարտիկ Կարո Քահքեջյանի և մյուս քաջերի շիրիմներին:
Ալբերտ Առաքելյանն իր խոսքում առանձնապես արժևորեց 1988թ. սկսված Ղարաբաղյան շարժմանն ու Արցախի ազատամարտին սփյուռքահայ երիտասարդների մասնակցությունն ու Հայրենիքին անմնացորդ նվիրումը: «Երբ Խաչակիրներ կամավորական ջոկատի հիմնադիր-հրամանատար Կարո Քահքեջյանին հարցնում են, թե ինչու որևէ կուսակցության չես անդամագրվում, նա պատասխանում է՝ իմ կուսակցությունը իմ երկիրն է: Նրա խոսքերը, ինչպես տեսնում եք, այդպես էլ փորագրված են Կարոյի տապանաքարին»:
Այցի ավարտին Կապիտանն առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ իրականացրած մեծ աշխատանքի համար: «Ամեն տարի «Արի տուն» ծրագրով Հայրենիք ժամանած Սփյուռքի մեր պատանիներն ու աղջիկները պարտադիր այցելում են Եռաբլուր: Նրանց հետ մեր հանդիպումներն այնքան հուզառատ են: Աշխարհի տարբեր անկյուններում ծնված ու մեծացած մեր զավակները, լսելով ազգային հերոսների կյանքի ու սխրագործությունների մասին պատմությունները, ծնկում ու արտասվում են հայ քաջերի շիրիմներին: Այդ ամենի արդյունքն այն է, որ նրանք իրենց մտքում Հայրենիքին ծառայելու երդում են տալիս՝ մոլորակի որ ծայրում էլ ապրելիս լինեն»:
Նախարարության մի խումբ աշխատակիցներ Հայոց բանակի օրվա առթիվ այցելեցին նաև ՀՀ տարածքում գտնվող մի քանի զորամասեր: Նրանք հանդիպեցին ծառայող սփյուռքահայ երիտասարդների հետ, որոնք ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Սիրիայից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից վերադարձել են Հայրենիք՝ իրենց սրբազան պարտքը կատարելու:
Արարատի N զորամասի զինծառայող Սմբատ Բոզինյանի մայրը ռուս է, իսկ հայրը՝ հայ: Սմբատը ծնվել է Ռուսաստանում, հետո ընտանիքով տեղափոխվել Հունաստան: Մեկ տարի է, ինչ ծառայում է հայկական բանակում, և ինչպես ինքն է վկայում՝ այժմ բոլորովին ուրիշ մարդ է դարձել: «Հայրենիքում ի վերջո սովորեցի հայերեն խոսել: Հատկապես մորս շատ եմ կարոտում, բայց այստեղ՝ Հայաստանում, մարդիկ շատ պարզ են ու ջերմ, իսկ դիրքերում մենք մի ընտանիքի նման ենք»:
Մոսկվաբնակ, ծնունդով գյումրեցի Կարապետ Մարտիրոսյանն ընդամենը 10 օր է, ինչ ծառայում է հայկական բանակում, բայց արդեն հասցրել է մտերմանալ հասակակիցների հետ: «Իմ հայրն ու պապը ծառայել են մեր բանակում, և ես ևս պիտի պարտքս կատարեմ Հայրենիքիս հանդեպ: Հետո նպատակ ունեմ վերադառնալ Ռուսաստան և մեծ եղբորս նման ավարտել Մոսկվայի համալսարանի տնտեսագիտության բաժինը», – նշեց Կ. Մարտիրոսյանը:
Նարեկ Պողոսյանը տարիքը լրանալուն պես Ֆրանսիայից ինքնակամ եկել է Հայաստան և ծառայում է մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասում: Նարեկը Ֆրանսիայում 7 տարի հայկական դպրոց է հաճախել: Նրա՝ Արցախյան ազատամարտի մասնակից հայրը՝ Ջորջ Պողոսյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Նարեկի և քրոջ դաստիարակությանը` ջանալով ամեն ինչ անել, որ զավակները չհեռանան արմատներից: «Հաճախ եմ հեռուստահաղորդումներ դիտել Հայաստանի պատմության առանձին դրվագների` հատկապես 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության և Արցախյան պատերազմի մասին: Հետաքրքրվել եմ նաև Հայաստանի ներկայով: Որոշումս ինքնաբուխ էր, սրտանց ցանկանում էի գալ ու պաշտպանել Հայրենիքս»:
Իրենց բանակային առօրյայի մասին խոսեցին նաև Ռուսաստանից Վաչե Շերենցը, Արթուր Քալաշյանը, Սահակ Մեժլումյանը, Սարո Մամոյանը, Արման Թորոսյանը, Ուկրաինայից Արամ Դավթյանը և սիրիահայ զինծառայողներ:
Եռաբլուրում կազմակերպվեց նաև Երևանի թիվ 29 և 114 դպրոցներում սովորող սիրիահայ պատանիների և աղջիկների հանդիպումը Եռաբլուր պանթեոնի պետի տեղակալի հետ, ով ներկայացրեց Արցախյան պատերազմի կարևոր դրվագները, հայ ժողովրդի հերոսական, այդ թվում նաև սփյուռքահայ զավակներին` ներկաներին հուզելով իր խոսքով, պատմություններով:
Հալեպից ժամանած դպրոցականների մեծ մասն առաջին անգամ էր Եռաբլուրում: Թիվ 29 դպրոցի աշակերտ Դանիել Գևորգյանը և Ավետիս Մարգարյանը նշեցին. «Մենք ոչինչ չգիտեինք Եռաբլուրի մասին: Հիմա հասկացանք, որ ունեցել ենք քաջ զինվորներ, հազարապետներ, զորավար ու սպարապետ, ովքեր իրենց կյանքն են զոհել Հայրենիքի համար, որ այսօր մենք ապրենք անկախ ու հաղթանակած Հայաստանում: Ուրեմն մեր նվազագույն պարտքն է այցելել նրանց շիրիմներին ու մեր գործով վառ պահել նրանց հիշատակը»:
Լիլիթ Նաբաթյանը հավելեց. «Ճիշտ է, ես աղջիկ եմ, բայց ուզում եմ ծառայել Հայկական բանակում: Ես չեմ հուզվում մեր զինվորների շիրիմները տեսնելիս, ես միայն հպարտ եմ նրանցով և կուզեի իմ ներդրումը բերել մեր երկրի զորացման գործին»:
Այցի ավարտին սիրիահայ պատանիներն ու աղջիկները ծաղիկներ դրեցին 2014թ. նոյեմբերի 12-ին Արցախի արևելյան հատվածում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով խոցված ուղղաթիռի զոհերի շիրիմներին: Պաշտպանության բանակի օդուժի խոցված Միգ-24 հարվածային ուղղաթիռին զոհ գնացած անձնակազմի հրամանատար՝ մայոր Սերգեյ Սահակյանի, զինծառայողներ՝ լեյտենանտ Ազատ Սահակյանի և ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանի շիրիմների առաջ սիրիահայ պատանիներն ու աղջիկները երգեցին «Գետաշեն» երգը, այնուհետև շարժվելով դեպի Զորավար Անդրանիկի շիրիմը, միացան Գեղարքունիքի մարզից ժամանած դպրոցականների խմբին և միասին երգեցին «Պատերազմ եք գնում, բարով գնացեք» երգը:
Սեղմելով սիրիահայ պատանիների ձեռքը՝ կապիտան Ալբերտ Առաքելյանը համոզմունք հայտնեց, որ նաեւ հանձինս նրանց մեր բանակն ունի ապագա քաջ զինվորներ:

По случаю Дня Армянской Армии Министерство Диаспоры РА организовало ряд мероприятий
В сопровождении заместителя начальника воинского пантеона «Ераблур» капитана Альберта Аракеляна и председателя Комитета родителей погибших ополченцев и воинов Арамаиса Микаеляна сотрудники возложили цветы на могилы спарапета Вазгена, зоравара Андраника, Монте Мелконяна, Сосе Майрик, ополченца из числа сирийских армян Каро Кахкечяна и других героев.
Альберт Аракелян в своей речи особо оценил участие молодых армян Диаспоры в начавшемся в 1988 году Карабахском движении и освободительной борьбе Арцаха, их безграничную преданность Родине. «Когда основателя-командира добровольческого отряда «Крестоносцы» Каро Кахкечяна спрашивали, почему не вступает в какую-либо партию, он отвечал: «Моя партия – моя страна». Как видите, его слова высечены на его надгробье».
По завершении визита капитан выразил особую благодарность Министерству Диаспоры РА за большую проделанную работу. «Ежегодно наши юноши и девушки из Диаспоры, посещающие Армению в рамках программы «Ари тун», непременно посещают Ераблур. Наши встречи с ними очень волнующие. Наши дети, родившиеся и выросшие в разных уголках мира, слушая истории о жизни и подвигах национальных героев, преклоняют колени у могил наших героев и плачут. Результат всего этого – то, что они дают себе клятву служить Родине, в каком бы уголке планеты ни жили».
Группа работников Министерства по случаю Дня Армянской армии посетили также несколько воинских частей на территории РА. Они встретились с молодыми армянами из Диаспоры, проходящими службу, которые из США, Франции, Сирии, России, Украины и других стран возвратились на Родину исполнить свой священный долг.
Мать военнослужащего N-ской воинской части Арарата Смбата Бозиняна русская, отец армянин. Смбат родился в России, потом с семьей переехали в Грецию. Год служит в Армянской армии, и, как сам он говорит, стал совершенно другим человеком. «На Родине, наконец, научился говорить по-армянски. Особенно скучаю по маме, но здесь. В Армении люди очень простые и теплые, а на позициях мы как одна семья».
Москвич, родом из Гюмри Карапет Мартиросян в Армянской армии служит 10 дней, но уже успел подружиться со сверстниками. «Мои отец и дед служили в нашей армии, и я тоже должен отдать долг перед Родиной. Поставил перед собой цель возвратиться в Россию и, подобно старшему брату, окончить экономический факультет Московского университета», – отметил К.Мартиросян.
Нарек Погосян по достижении призывного возраста добровольно приехал из Франции в Армению и служит в воинской части. Несущей боевое дежурство. Нарек 7 лет посещал во Франции армянскую школу. Его отец, участник Арцахской войны Джордж Погосян особое внимание уделил воспитанию Нарека и его сестры, стремясь сделать все, чтобы дети не отдалялись от своих корней. «Часто смотрел по телевидению эпизоды по истории Армении, особенно Геноцида армян 1915 года и Арцахской войны. �?нтересовался и сегодняшним днем Армении. Решение мое было спонтанным –всем сердцем желал приехать и защищать Родину».
О своих армейских буднях говорили также Ваче Шеренц, Артур Калашян, Саак Межлумян, Сарол Мамоян, Арман Торосян из России, Арам Давтян из Украины и военнослужащие из числа сирийских армян.
На Ераблуре была также организована встреча юношей и девушек из числа сирийских армян, обучающихся в ереванских школах №№ 29 и 114 с заместителем начальника пантеона «Ераблур», который представил важные эпизоды Арцахской войны, героических сынов армянского народа, в том числе и из Диаспоры, взволновав присутствующих своими рассказами.
Большая часть школьников, приехавших из Алеппо, впервые побывали на Ераблуре. Ученики школы №29 Даниел Геворгян и Аветис Маргарян отметили: «Мы ничего не знали о «Ераблуре». Теперь поняли, что у нас были отважные воины, военачальники и спарапет, которые отдали свои жизни за Родину, за то, чтобы сегодня мы жили в победившей и независимой Армении. Значит, наш минимальный долг – посещать их могилы и своими делами хранить память о них».
Лилит Набатян же добавила: «Правда, я девочка, но хочу служить в Армянской армии. Я не волнуюсь при виде могил наших солдат. Лишь горжусь ими и хотела бы внести свой вклад в повышение мощи нашей страны».
В завершение визита юноши и девушки из числа сирийских армян возложили цветы на могилы пилотов вертолета, сбитого вооруженными силами Азербайджана 12 ноября 2014 года при выполнении учебно-тренировочного полета в восточной части Арцаха. У могил командира погибшего вертолета М�?Г-24 Армии обороны Сергея Саакяна, военнослужащих лейтенанта Азата Саакяна и старшего лейтенанта Саркиса Назаряна юноши и девушки из числа сирийских армян спели песню «Геташен», затем, направившись к могиле зоравара Андраника, присоединились к группе школьников из Гегаркуникской области и вместе спели песню «Патеразм ек гнум, баров гнацек».
Пожимая руки юношей из числа сирийских армян, капитан Альберт Аракелян выразил уверенность, что и в их лице наша армия имеет будущих отважных воинов.