Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքներին ուղղված Սփյուռքի նախարարության գործունեությունը
«Հայերն այսօրը» իր ընթերցողներին է ներկայացնում 2014 թվականի ընթացքում բոլոր վարչությունների իրականացրած աշխատանքները։
Այսօր կանդրադառնանք Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության գործունեությանը, որի պետն է Լուսինե Ստեփանյանը։
Տարվա ընթացքում վարչությունը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ղեկավարների և ներկայացուցիչների հավաք-հանդիպման նախապատրաստական և կազմակերպչական աշխատանքներին, ինչպես նաև պետական հանձնաժողովի չորրորդ՝ ընդլայնված նիստի կազմակերպչական աշխատանքներին:
Հայաստան-Սփյուռք հինգերորդ համաժողովի շրջանակներում վարչությունն իրականացրել է «Սիրիահայ համայնքի հիմնախնդիրները» առանձին նիստի կազմակերպչական և բովանդակային աշխատանքները՝ ապահովելով 120-ից ավելի մասնակիցների ներկայություն, 30-ից ավելի զեկույցներ: Նիստի ընթացքում քննարկվել են արտակարգ իրավիճակներում գտնվող Սիրիայի, Իրաքի, Եգիպտոսի հայ համայնքների հիմնախնդիրները, նրանց աջակցության հնարավոր մեխանիզմները, ինչպես նաև՝ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի խնդիրներն ու աջակցության ծրագրերը, ինտեգրման խնդիրներն ու գործընթացը:
Վարչությունը տարբեր առիթներով կազմակերպել է «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով՝ սիրիահայերի ձեռագործ իրերի և ուտեստների 8 ցուցահանդես-տոնավաճառ:
2014թ. մարտի 15-ին Իրանի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպության 70-րդ տարեդարձի միջոցառումների շրջանակներում «Զվարթնոց» պատմամշակութային թանգարան-արգելոցի տարածքում կազմակերպվել է ծառատունկ՝ ՀՀ ՍՆ Հրանուշ Հակոբյանի, նախարարության աշխատակազմի, ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի և դեսպանատան աշխատակիցների, իրանահայերի մասնակցությամբ:
2014թ. մարտի 21-26-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումների շրջանակներում կազմակերպվել է «Կոմիտաս՝ հավերժի ճամփորդ» թատերախմբի գործուղումը Հորդանան:
2014թ. ապրիլի 5-15-ը ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ կազմակերպվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի բաժնի 5 գիտաշխատողների գործուղումը Իրան՝ «Սեփական և այլազգի միջավայրում հայերի համեմատական հետազոտություն» ծրագրի շրջանակներում Թեհրանի հայ համայնքում հետազոտություններ անցկացնելու համար:
2014թ. ապրիլի 14-17-ը ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության և Թեհրանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի հետ համագործակցությամբ Թեհրանում կազմակերպվել է «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների միության համատեղ՝ «Ճանաչիր Հայաստանը» խորագրով ֆորումը:
2014թ. ապրիլի 21-28-ը Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ աջակցություն է ցուցաբերվել փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիայի նկարահանող խմբին՝ Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ֆիլմ նկարահանելու համար: Նկարահանման հիմնական թեման էր Ջիբեյլում գտնվող «Թռչնոց բույն» որբանոցի պատմությունը, ինչպես նաև Ցեղասպանությունը վերապրածների հարազատների հետ հարցազրույցները:
2014թ. մայիսի 21-24-ը նախարարության Համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության հետ համատեղ Երևանում կազմակերպվել են իրանահայ համայնքին նվիրված «Նոր Ջուղայի օրեր» խորագրով միջոցառումներ՝ Նոր Ջուղայի Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի, Սուրբ Հովսեփ Արեմաթացի եկեղեցու հիմնադրման 350-ամյակի առթիվ:
2014թ. օգոստոսի 6-7-ը աջակցություն է ցուցաբերվել` Հայորդյաց տան երգչախմբի ելույթը Ստամբուլի «Մարալ» հայկական պարախմբի հիմնադրման 35-ամյակին նվիրված տոնական համերգի շրջանակներում կազմակերպելու համար:
2014թ. օգոստոսի 22-24-ը ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության, Թեհրանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի և Փերիո կրթասիրաց միության հետ համագործակցությամբ Երևանում կազմակերպվել են Իրանի Փերիա գավառի հայության օրերը Հայաստանում:
Հայրենիք վերադարձող սփյուռքահայերի, այդ թվում` սիրիահայերի` Հայաստանի հասարակությանն ինտեգրումն արագացնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները կրում են շարունակական բնույթ:
Իր աշխատանքներն է շարունակում ՀՀ վարչապետի 2013թ. հունվարի 14-ի որոշմամբ ստեղծված Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովը: 2014թ.-ի ընթացքում գումարվել է հանձնաժողովի 7 նիստ, քննարկվել են 35-ից ավելի հարցեր:
2014թ. հունվարի 13-ին կազմակերպվել է սիրիահայ ֆեյսբուքյան “Aleppo Armenians”, “Armenians of Aleppo” և այլ խմբերի հավաք-հանդիպում՝ «Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման» ծրագրի շրջանակներում:
2014թ.-ի փետրվարի 20-ին մեկնարկել է «Արևելահայերենի և ռուսերենի անվճար դասընթացներ սիրիահայերի համար» ծրագրի 2-րդ փուլը: Դասընթացն իրականացվել է վարչության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնե ՀԿ-ի կազմակերպմամբ, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի Հայաստանի գրասենյակի (UNHCR) ֆինանսավորմամբ, Երևանի քաղաքապետարանի և «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ:
Վարչությունն իրականացրել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի «Պարենային աջակցություն սիրիահայ ընտանիքներին» ծրագրի նախապատրաստական և կազմակերպչական աշխատանքները:
2014թ. ապրիլի 28-ին վարչությունն աջակցել է «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ին՝ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի աջակցությամբ, «Համաձուլման ճամփեքով» համաժողովի կազմակերպմանը: Համաժողովը նվիրված էր Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի հիմնախնդիրներին:
2014թ. հունիսի 1-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կազմակերպվել է սիրիահայերի «Շառավիղ» մանկապատանեկան երգչախմբի համերգը՝ նվիրված Երեխաների պաշտպանության միջազգային oրվան:
2014թ. հուլիսի 6-20-ը և օգոստոսի 12-26-ը վարչությունը, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ, կազմակերպել է սիրիահայ 40 երեխաների մասնակցությունը Վիքիմեդիա ճամբարին՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Գուգարաց թեմի «Ծիծեռնակ» ճամբարում:
2014թ. հուլիսի 21-28-ը վարչությունը, Լոռու մարզպետարանի աջակցությամբ, կազմակերպել է 10-14 տարեկան սիրիահայ 20 երեխաների ամառային հանգիստը Վանաձորի ճամբարում:
2014թ. օգոստոսի 16-ին վարչությունը կազմակերպել է սիրիահայ 16 ձեռագործ վարպետների մասնակցությունը ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության և «Մեդիա Օնիքս» ընկերության կողմից Դիլիջանում կազմակերպված «Մշակութային վերածնունդ» խորագրով՝ «Գորգագործության և դեկորատիվ-կիրառական արվեստների» փառատոնին:
2014թ. օգոստոսի 26-ին վարչությունն աջակցել է «Քեսաբ» հայրենակցական միավորում ՀԿ-ին՝ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Քեսաբի վերականգնմանը նվիրված բարեգործական համերգի կազմակերպմանը:
2014թ. օգոստոսի 29-ին և 30-ին վարչությունը՝ «Երգում է 70-ականների Երևանը» նախագծի հետ համատեղ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կազմակերպել է «Երգում են 70-ականների Երևանը և Հալեպը» համերգային ծրագիրը՝ hայաստանցի և սիրիահայ արվեստագետների մասնակցությամբ: Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ ՍՆ և ՀԲԸՄ հովանավորությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Վարչությունը, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ, իրականացրել է սիրիահայ ուսանողների 2014-2015 ուսումնական տարվա ուսման վարձավճարների փոխհատուցման ծրագրի կազմակերպչական աշխատանքները:
2014թ. սեպտեմբերի 5-ին Երևանի Նար-Դոսի անվան թիվ 14 հիմնական դպրոցում, որտեղ սովորում են Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ շուրջ 70 աշակերտներ, կազմակերպվել է Քուվեյթի Պետության ֆինանսական աջակցությամբ վերազինված համակարգչային դասարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
2014թ. սեպտեմբերի 23-ին վարչությունը՝ «Քեսաբ» հայրենակցական միավորում ՀԿ-ի հետ համատեղ կազմակերպել է՝ Սիրիայի Քեսաբ հայաբնակ շրջանին նվիրված երկու գրքերի՝ քեսաբահայ լեզվաբան, մտավորական Հակոբ Չոլաքյանի «Քեսապի երեք օրերը (21-23 մարտ 2014)» գրքի և Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի գիտաշխատող Րաֆֆի Քորթոշյանի «Քեսաբի շրջանի պատմական հուշարձանները» աշխատության շնորհանդեսը:
2014թ. դեկտեմբերի 3-ին վարչությունը «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ և ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ կազմակերպել է «Տեղահանություն, կրթություն, հանձնառություն» խորագրով՝ Հայաստանի բուհերում սովորող սիրիահայ ուսանողների համագումարը: Քննարկվել են սիրիահայ ուսանողների հիմնախնդիրները և դրանց լուծման մեխանիզմները՝ ՀՀ բուհերի ներկայացուցիչների և ուսանողների մասնակցությամբ:
Ընդունել է շուրջ 2200 սիրիահայերի՝ տարբեր խնդիրներով, որից՝ 532-ը` առողջապահական, 350-ը` աշխատանքի ապահովման, 275-ը` ավտոմեքենաների մաքսազերծման, 166-ը` կրթական, 200-ը` նյութական աջակցության, 90-ը` փաստաթղթային, 580-ը` այլ:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի նախաձեռնությամբ և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ, նախաձեռնել է յուրահատուկ ծրագիր` «Պարգևի’ր ուրախ Ամանոր» խորագրով: Ծրագրին միացել են համահայկական, միջազգային և հասարակական մի շարք կազմակերպություններ, ձեռնարկություններ, անհատներ:
Ծրագրի առաջին փուլն իրականացվել է դեկտեմբերի 22-ին Դարբնիկում՝ իրաքահայ և սիրիահայ 50-ից ավելի երեխաների համար՝ Երիտասարդական ակումբների դաշնության (ԵԱԴ, www.fyca.net) հետ համատեղ:
Ծրագրի երկրորդ՝ «100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» փուլի շրջանակներում 100 հայտնի հայեր Հայաստանի մարզերում և Երևանի արվարձաններում բնակություն հաստատած 100 սիրիահայ, ինչպես նաև ուկրաինահայ երեխաների համար «100» խորհրդանշական թվով ամանորյա անվանական նվերներ են պատրաստել:
Ծրագրի երրորդ փուլի շրջանակներում 100 սիրիահայ և իրաքահայ երեխաների համար նվերներ են պատրաստել համահայկական և միջազգային կառույցները, հասարակական կազմակերպություններն ու հայաստանյան ձեռնարկությունները, ինչպես նաև անհատ բարերարները:
Վարչութիւնը ապահովել է տարածաշրջանի համայնքների մասնակցությունը «Արի տուն», «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրերին, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին։

Деятельность Министерства Диаспоры в направлении армянских общин Ближнего и Среднего Востока
В Министерстве Диаспоры РА функционируют 12 управлений, пять из которых – региональные. «Армяне сегодня» представляет читателям работу, проделанную всеми управлениями в течение 2014 года. Сегодня коснемся деятельности Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока, которое возглавляет Лусине Степанян.
В течение года Управление участвовало в подготовительных и организационных работах слета-встречи руководителей и представителей региональных комиссий по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, а также в работах по организации 4-го расширенного заседания Государственной комиссии.
В рамках V форума Армения-Диаспора Управление осуществило организационную и содержательную работу отдельного заседания «Проблемы армянской общины Сирии», обеспечив присутствие более 120 участников, свыше 30 докладов. В ходе заседания были обсуждены проблемы находящихся в чрезвычайной ситуации армянских общин Сирии, �?рака, Египта, возможные механизмы содействия им, а также проблемы и программы содействия сирийским армянам, переехавшим в Армению, вопросы и процессы интеграции.
По различным поводам Управление организовало 8 выставок-ярмарок поделок и блюд, изготовленных сирийскими армянами под девизом «Дыхание сирийской армянской культуры в Ереване».
В рамках мероприятий 70-летия армянской культурной организации «Арарат» �?рана 15 марта 2014 года на территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц» была организована посадка деревьев при участии министра Диаспоры РА Грануш Акопян, аппарата Министерства, Чрезвычайного и Полномочного посла �?Р�? в РА и сотрудников посольства, иранских армян.
В рамках мероприятий по подготовке к 100-летию Геноцида армян 21-26 марта 2014 года была организована командировка театральной труппы «Комитас – вечный странник» в �?орданию.
В сотрудничестве с посольством РА в �?Р�? 5-15 апреля 2014 года в рамках программы «Сопоставительные исследования армян в собственной и инородной среде» была организована командировка пяти научных сотрудников отдела Диаспоры �?нститута археологии и этнографии НАН РА в �?ран для проведения исследований в армянской общине Тегерана.
В сотрудничестве с посольством РА в �?Р�? и епархиальным советом армянской епархии Тегерана 14-17 апреля 2014 года в Тегеране фондом «Возвращение в Армению» и Союза предприятий информационных технологий был организован форум под девизом «Познай Армению».
В сотрудничестве с посольством РА в Ливане 21-28 апреля 2014 года было оказано содействие киносъемочной группе документальных фильмов «Айк» в съемках в Ливане фильма, посвященного 100-летию Геноцида армян. Основной темой киносъемок была история приюта «Гнездо птенцов» в Джибейле, а также беседы с родственниками переживших Геноцид.
В сотрудничестве с Управлением по связям с общеармянскими, международными и церковными структурами Министерства 21-24 мая 2014 года в связи с 350-летием основания монастыря Святого Всеспасителя в Новой Джуге, церкви Св. Овсеп Арематаци в Ереване были организованы мероприятия под девизом «Дни Новой Джуги», посвященные армянской общине �?рана.
6-7 августа 2014 года было оказано содействие в организации выступления хора «Айордац тун» в рамках праздничного концерта, посвященного 25-летию основания армянской танцевальной группы «Марал» Стамбула.
В сотрудничестве с посольством РА в �?Р�?, епархиальным советом армянской епархии Тегерана и Перийского образовательного союза 22-24 августа 2014 года в Ереване были организованы Дни армянства уезда Перия �?рана в Армении.
Работы по ускорению интеграции в армянское общество возвращающихся на Родину армян Диаспоры, в том числе сирийских армян, носят постоянный характер.
Продолжает свою работу созданная решением премьер-министра РА от 14 января 2013 года Межведомственная комиссия по координации проблем сирийских армян. В течение 2014 года было созвано 7 заседаний комиссии, обсуждено более 35 вопросов.
В рамках программы «�?нтеграция сирийских армян в Армении» 13 января 2014 года была организована слет-встреча фейсбуковских групп сирийских армян “Aleppo Armenians”, “Armenians of Aleppo” и других.
20 февраля 2014 года стартовал 2-й этап программы «Бесплатные курсы восточноармянского и русского языков для сирийских армян», осуществленный Управлением совместно с ОО «Центр координации проблем сирийских армян» при финансировании армянского офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев (UNHCR), в сотрудничества с Ереванской мэрией и армянским офисов «Россотрудничество».
Управление осуществило подготовительные и организационные работы по программе Всемирной продовольственной программы ООН «Продовольственное содействие семьям сирийских армян».
28 апреля 2014 года Управление оказало содействие ОО «Центр координации проблем сирийских армян» в организации при содействии Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев форума «Путями интеграции», посвященного проблемам переехавших в Армению сирийских армян.
В концертном зале «Арно Бабаджанян» 1 июня 2014 года был организован концерт детско-юношеского хора сирийских армян «Шаравиг», посвященный Всемирному дню защиты детей.
Совместно с ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Управление с 6 по 20 июля и с 12 по 26 августа 2014 года организовали участие 40 детей сирийских армян в лагере Викимедия в лагере «Ласточка» Гугаркской епархии Святой Армянской Апостольской церкви.
При содействии администрации Лорийской области Управление 21-28 июля 2014 года организовало летний отдых 20 детей сирийских армян в возрасте 10-14 лет в Ванадзорском лагере.
16 августа Управление организовало участие 16 мастеров рукоделия из числа сирийских армян в фестивале «Ковроделия и декоративно-прикладных искусств», организованном в Дилижане под девизом «Культурное возрождение» Министерством экономики РА и компанией «Медиа Оникс».
26 августа 2014 года Управление оказало содействие ОО земляческий союз «Кесаб» в организации в концертном зале «Арам Хачатрян» благотворительного концерта, посвященного восстановлению Кесаба.
29 и 30 августа 2014 года Управление совместно с проектом «Поет Ереван 70-х» организовало в концертном зале «Арам Хачатрян» концертную программу «Поют Ереван и Алеппо 70-х» при участии деятелей искусства Армении и сирийских армян. Концерт был организован под патронатом МД РА и ВАБС при содействии Министерства культуры РА.
Совместно с ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Управление осуществило организационные работы компенсации платы за учебу в 2014-2015 учебном году студентов из числа сирийских армян.
В Ереванской основной школе №14 им. Нар-Доса, где обучаются около 70 учеников из числа сирийских армян, переехавших в Армению вследствие гражданской войны в Сирии, Управление 5 сентября 2014 года организовало торжественную церемонию открытия компьютерного класса, переоснащенного при финансовой поддержке Государства Кувейт.
Совместно с ОО Земляческий союз «Кесаб» Управление 23 сентября 2014 года организовало презентацию двух книг, посвященных армянонаселенному району Сирии Кесаб – «Три дня Кесаба (21-23 марта 2014) кесабского армянина, языковеда, представителя интеллигенции Акопа Чолакяна и «�?сторические памятники Кесабского района» научного сотрудника фонда по изучению армянской архитектуры Раффи Кортошяна.
Совместно с ОО «Центр координации проблем сирийских армян» и при содействии Армянского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев Управление 3 декабря 2014 года организовало форум обучающихся в вузах Армении студентов из числа сирийских армян под девизом «Депортация, образование, обязательство», на котором с участием представителей и студентов вузов РА обсуждались проблемы студентов из числа сирийских армян и механизмы их решения.
Было принято около 2200 сирийских армян по разным вопросам, из которых 532 – связанных с здравоохранением, 350 – по вопросу трудоустройства, 275 – растаможки автомобилей, 166 – образовательным, 200 – материальной помощи, 90 – оформлению документов, 580 – по иным вопросам.
В канун 100-летия Геноцида армян Министерство Диаспоры РА, по инициативе электронного издания «Армяне сегодня» и в сотрудничестве с ОО «Центр координации проблем сирийских армян» инициировало своеобразную программу под девизом «Подари веселый Новый год», к которой присоединился ряд общеармянских, международных и общественных организаций, учреждений, частных лиц.
Первый этап программы был осуществлен совместно с федерацией молодежных клубов (ФМК, www.fyca.net) 22 декабря в Дарбнике для более 50 детей иракских и сирийских армян
В рамках второго этапа «100 известных – 100 детям сирийских армян» 100 известных армян подготовили для 100 детей сирийских армян, а также детей украинских армян, проживающих в областях Армении и пригородах Еревана традиционные новогодние подарки символическим количеством «100».
В рамках третьего этапа программы подарки для 100 детей сирийских и иракских армян подготовили общеармянские и международные структуры, общественные организации и предприятия Армении, а также отдельные благотворители.
Управление обеспечило участие общин региона в программах «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», а также общеармянском фестивале «Моя Армения».