Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանն այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Հունվարի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանին:
Գասպար Կարապետյանը 2012թ. ստանձել է Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահությունը, որի ընթացքում, նրա նախաձեռնությամբ Հայ Դատի գրասենյակներ են բացվել Ավստրիայում, Ռումինիայում, Իսպանիայում, Շվեդիայում, Լեհաստանում և Բալթյան երկրներում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի ազգանպաստ գործունեությունը, մեծ ներդրումը Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացում:
Քննարկվեցին 2015թ. համատեղ ծրագրերն ու հետագա անելիքները, Եվրոպայում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցինին նվիրված միջոցառումների կազմակերպական հարցեր:

Chairman of the Armenian National Committee of Europe Kaspar Garabedian visits the RA Ministry of Diaspora
On January 14, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Chairman of the Armenian National Committee of Europe Kaspar Garabedian.
In 2012, Kaspar Garabedian assumed the chairmanship of the Armenian National Committee of Europe, which has opened offices in Austria, Romania, Spain, Sweden, Poland and the Baltic states under his initiative over the past two years.
The RA Minister of Diaspora attached importance to the pro-national activities of the Armenian National Committee of Europe and its great contributions to international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
The sides discussed joint programs and future actions, as well as issues on organizing the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in countries across Europe.