Ամանորին սիրիահայ հինգ ընտանիք բնակարան կստանան
«Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական միության նախաձեռնած ծրագրի շնորհիվ սիրիահայ հինգ ընտանիք 2015 թվականի հուվարից կտեղափոխվեն նոր բնակարաններ: Այս մասին «Արմենպրես»ի հետ զրույցում ասաց «Հալեպ» միության նախագահ Անի Պալխեանը:
Ծրագրի նպատակն է անհատ բարերարների միջոցով 25 հազար դոլար արժեքով բնակարաններ գնել Երևանում և նվիրել առավել կարիքավոր սիրիահայ ընտանիքներին:
«Բնակարանների որոնման և նոտարական հարցերի կարգավորման ողջ աշխատանքը կատարում է կազմակերպությունը:
Բնակարանների գումարը տրամադրել է Սիրիայում ազգային մեծ բարերար Գաբրիել Չեմբերջյանը: Մենք կապ ենք պահպանում նաև այլ բարերարների հետ` ևս հինգ բնակարան ձեռք բերելու համար», ասաց նա:
«Հալեպ» միությունում գրանցված են մոտ 950 սիրիահայ ընտանիք: Կարիքի գնահատման նպատակով կազմակերպության աշխատակիցները այցելելում են բոլորի տները և ծրագրում ներառում ամենակարիքավոր ընտանիքները: 2014ին տարբեր կազմակերպությունների և անհատ բարերարների հետ համագործակցության միջոցով կազմակերպությունը բազմատեսակ օգնություն է ցուցաբերել սիրիահայերինˋ նրանց ապահովելով սննդամթերքով, հագուստով, գումարովˋ կոմունալ վճարները և այլ ծախսերը հոգալու համար: Ծրագրերից մյուսը Հալեպում արդեն գործող «Արևիկ» թերաճ երեխաների կենտրոնի վերահիմնումն էր Երևանում: Կենտրոնի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել էին 2014 թվականի հոկտեմբերի մեկին: Պալխեանի խոսքովˋ կենտրոնում աշխատում են Հալեպում գործող կենտրոնի նախկին ուսուցիչները, և արդեն ինը երեխա է ուսանում այնտեղ:

Five Syrian-Armenian families to receive apartments in January 2015
Thanks to the program initiated by “Aleppo” Compatriotic Charitable Organization, five Syrian-Armenian families will receive new apartments in 2015, as President of “Aleppo” Compatriotic Charitable Organization Ani Balkhian said in an interview with “ArmenPress”.
The goal of the program is to purchase apartments worth $25,000 dollars in Yerevan through individual benefactors and donate them to Syrian-Armenian families that need it the most.
“The Organization searches for apartments and takes care of issues with the notary. The funds for the apartments were provided by great national benefactor in Syria Gabriel Jemberjian. We’re also keeping in touch with other benefactors to purchase another five apartments,” Balkhian said.
“Aleppo” Compatriotic Charitable Organization has nearly 950 registered Syrian-Armenian families. For needs assessment, the Organization’s members visit homes and engage the families that need homes the most. In 2014, the Organization provided different kinds of assistance to Syrian-Armenians through cooperation with different organizations and individual benefactors, providing the Syrian-Armenians with food, clothes and money to pay their utility bills and make other expenses. One of the other programs is the re-establishment of the “Arevik” center for stunted children in Yerevan. Construction was launched on October 1, 2014. According to Balkhian, the Center’s employees are former teachers of the center in Aleppo, and there are already nine children learning at the center.