Կրասնոդարում կայացավ հայ արվեստի 6-րդ երկրամասային փառատոնը
Նոյեմբերի 29-ին Կրասնոդար քաղաքի երկաթգծի մշակույթի տանը եռուզեռ էր: Կրասնոդարի հայերի միության կազմակերպած VI երկրամասային փառատոնը, ինչպես միշտ, այս անգամ էլ դահլիճը պարուրել էր հայկական շնչով ու մթնոլորտով։ Այնպիսի տպավորություն էր, կարծես գտնվում էիր քո տանը, քո հայկական օջախում՝ ջերմ ու մտերմիկ հարաբերություններ, գրկախառնություններ, միմյանց ուղղված կարոտած հայացքներ, սրտակից մթնոլորտ և հայկական երաժշտություն: Տեսնելով այս ամենը, ակամա, մտովի գնում եմ հեռու-հեռուներ և երազում՝ երանի իմ ժողովուրդը միշտ այսպիսին լիներ, ինչպիսին հիմա եմ տեսնում:
Համահայկական փառատոնը կազմակերպված էր 1915թ . Մեծ եղեռնի հիշատակին: Այդ իսկ պատճառով համերգային ծրագրի մեծ մասը թեմատիկ, բեմական տեսարաններ էին, ներկայացումներ («Մուշ», «Դլե Յաման, «Կռունկներ» և այլն): Փառատոնին մասնակցեցին 14 համույթներ: Բացման խոսքով հանդես եկավ Ռուսաստանի հայերի միությանԿրասնոդարի երկրամասային մասնաճյուղի նախագահ Ռազմիկ Գևորգյանը: Մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը:
Բեմահարթակում էին նաև քաղաքապետարանի ազգային հարցերով վարչության պետի տեղակալ Անդրեյ Վլադիմիրի Բերյոզինը և երկրամասի ազգային հարցերի վարչության աշխատակից Սերգեյ Ալեքսանդրի Մոզգովոյը: Նրանք իրենց ելույթում անդրադարձան երկրամասի նահանգապետ Ալեքսանդր Տկաչովի շնորհավորական ուղերձին՝ համահայկական փառատոնի մասնակիցներին :
Համերգային ծրագրի բացումով հանդես եկավ «Նարեկ» համույթի գեղարվեստական մասի ղեկավար, մենապարուհի Աննա Մոսինյանը: Կոմպոզիտոր Արա Գևորգյանի «Մուշ» ստեղծագործությամբ Աննան բեմական ու արտիստական, պարային գեղեցիկ շարժումներով կարողացավ հուզել ու գրավել հանդիսատեսի սիրտը:
Համահայկական փառատոնին հրաշալի համարներ ներկայացրին Տուապսեի, Արմավիրի, Անապայի, Տիմաշևսկի, Խադիժևսկի հայկական ժողովրդական պարի համույթները, Կանևսկի ընտանեկան ժողովրդական գործիքների համույթը, երգչուհի Տատյանա Գևորգյանը և ուրիշներ:

There was a lot of commotion at the culture home located near the railway in Krasnodar on November 29. The sixth regional festival organized by the Union of Armenians of Krasnodar had filled the hall with “Armenianness” once again. It was as if you were at home, in a warm and friendly atmosphere, looking at people with longing and listening to the sounds of Armenian music. Seeing all this, you go the distance and say to yourself: “If only my people were like this always, just the way I see them now”.
The pan-Armenian festival was organized in memory of the victims of the Armenian Genocide of 1915. Most of the performances were theme-based performances of Armenian songs and dances, including “Mush”, “Dle Yaman”, “Krunkner” and more. The festival had brought together 14 ensembles. The event began with opening remarks by President of the Krasnodar territorial chapter of the Union of Armenians of Russia Razmik Gevorgyan, and the gathered respected the memory of the victims of the Armenian Genocide with a moment of silence. The opening remarks were followed by speeches by Deputy Head of the Department for National Issues of Krasnodar Municipality Andrei Beriozin and representative of the Department for National Issues Sergei Mozgovoy. In their speeches, they touched upon the congratulatory message of governor of Krasnodar region Alexander Tkachov addressed to the participants of the festival.
The concert began with a performance by artistic director of “Narek” Armenian Dance Ensemble, solo dancer Anna Mosinyan, who was able to capture the hearts of the audience with her artistic and beautiful moves as she performed to the sounds of composer Ara Gevorgyan’s song “Mush”.
The festival also included wonderful performances by the Armenian folk dance ensembles of Tuapse, Armavir, Anapa, Timashevsk and Khadizhevsk, the folk instruments ensemble of Kanevsk, singer Tatiana Gevorgyan and others.