Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես Վենետիկի «Մարչիանա» ազգային գրադարանում
Հունվարի 9-ին Վենետիկի «Մարչիանա» ազգային գրադարանում կայացավ գերմանացի գրող և իրավապաշտպան Արմին Վեգների` Հայոց ցեղասպանության օրերին արված լուսանկարների ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությունը:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ներկա էին Վենետիկի հասարակական և քաղաքական շրջանակների, հյուպատոսական կորպուսի, հայ և հրեական համայնքների ներկայացուցիչներ:
Ցուցահանդեսը, որը կրում է «Արմին Թ.Վեգներ. իրավունք հայերի և հրեաների համար» խորագիրը, Իտալիայում ՀՀ դեսպանության և Իտալիայի մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ կազմակերպել էին Վենետիկի «Մարչիանա» ազգային գրադարանը և Միլանում ՀՀ պատվո հյուպատոսությունը՝ համագործակցությամբ գերմանական «Marbach» գրական արխիվային կենտրոնի, Հայկական մշակույթի ուսումնասիրության կենտրոնի և Վենետիկի հրեական համայնքի ու Իտալիայի հայերի միության հետ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, Վենետիկի «Մարչիանա» ազգային գրադարանի տնօրեն Մաուրիցիո Մեսսինան, Միլանում ՀՀ պատվո հյուպատոս Պիետրո Քուչուկյանը:
Դեսպան Ղազարյանն իր խոսքում կարևորեց Ցեղասպանության մասին հիշողության պահպանումը, ժխտողականության դեմ պայքարը և ցեղասպանության կանխարգելումը՝ անհրաժեշտ համարելով այդ նպատակով կրթական ծրագրերի իրականացումը: Դեսպանն ընդգծեց, որ ժխտողականությունը ցեղասպանության շարունակություն է և նշեց, որ ժխտողականությունն ու այլատյացությունը ցեղասպանության բաղադրիչներ են՝ ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով Ադրբեջանում իրականացվող հայատյաց քաղաքականության վրա:
Միջոցառման բանախոսներն էին GARIWO (Ազգի առաքյալների այգի- Garden of Righteous people) հասարակական կազմակերպության նախագահ Գաբրիելե Նիսսիմը, Վենետիկի հրեական համայնքի ղեկավար Պաոլո Նավարա Դինան, Իտալիայում հայ համայնքի ղեկավար պրոֆ. Պայքար Սիվազլիյանը և ցուցահանդեսի համակարգող Աննա Մարիա Սամուելին:
Բանախոսներն իրենց ելույթներում կարևորեցին ցեղասպանության և ժխտողականության դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը: Վենետիկի հրեական համայնքի ղեկավար Պաոլո Նավարա Դինան մասնավորապես նշեց, որ հայերն ու հրեաները այլատյացության ու ժխտողականության դեմ պայքարի նույն ճակատում են:
Իտալիայում հայ համայնքի ղեկավար պրոֆ. Պայքար Սիվազլիյանն իր խոսքում բարձր գնահատեց իտալահայ համայնքի և «Մարչիանա» գրադարանի միջև երկար տարիների ավանդույթ ունեցող արդյունավետ համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնեց գրադարանին՝ հայկական մշակույթին ու պատմությանը նվիրված միջոցառումներ կազմակերպելու պատրաստակամության համար: Նա նաև շնորհակալական խոսք ուղղեց հրեական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ հայկական հարցերի հանդեպ ցուցաբերվող ուշադրության համար: Պրոֆ. Պայքար Սիվազլիյանը ընդգծեց նման ցուցահանդեսների կազմակերպման կարևորությունը ցեղասպանության մասին հիշողության պահպանման հարցում:
Միջոցառումը լայնորեն լուսաբանվեց տեղական զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից:
Վենետիկում ցուցահանդեսի բացումով տրվեց Իտալիայում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը:

Выставка в Венецианской национальной библиотеке «Марчиана», посвященная Геноциду армян
В Венецианской национальной библиотеке «Марчиана» 9 января состоялась официальная церемония открытия выставки фотографий, сделанных немецким писателем и правозащитником Армином Вегнером в дни Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
На церемонии открытия выставки присутствовали представители общественных и политических кругов Венеции, консульского корпуса, армянской и еврейской общин.
Выставка, проходящая под девизом «Армин Т.Вегнер: право для армян и евреев» под патронатом посольства РА в �?талии и Министерства культуры �?талии организовали венецианская национальная библиотека «Марчиана» и почетное консульство РА в Милане при сотрудничестве с немецким литературным архивным центром «Marbach», Центром исследования армянской культуры, еврейской общины Венеции и Союзом армян �?талии.
На мероприятии с приветственными речами выступили посол РА в �?талии Саркис Казарян, директор венецианской национальной библиотеки «Марчиана» Маурицио Мессина, почетный консул РА в Милане Пиетро Кучукян.
Посол Казарян отметил важность сохранения памяти о Геноциде, борьбу с отрицанием, а также предотвращение геноцидов, считая необходимым осуществление с этой целью образовательных программ. Он подчеркнул, что отрицание является продолжением Геноцида, отметив, что отрицание и ксенофобия являются компонентами геноцидов, привлекая внимание присутствующих к армяноненавистнической политике Азербайджана.
Докладчиками на мероприятии были председатель общественной организации GARIWO (Сад апостолов нации – Garden of Righteous people) Габриеле Ниссим, руководитель еврейской общины Венеции Паоло Навара Дина, руководитель армянской общины �?талии проф. Пайкар Сивазлян и координатор выставки Анна Мария Самуели.
В своих речах докладчики отметили важность и необходимость борьбы против геноцидов и отрицания. руководитель еврейской общины Венеции Паоло Навара Дина в частности отметил, что армяне и евреи находятся по одну сторону борьбы против ксенофобии и отрицания. руководитель армянской общины �?талии проф. Пайкар Сивазлян в своей речи высоко оценил многолетнее традиционное плодотворное сотрудничество армянской общины �?талии и библиотеки «Марчиана», выразив благодарность библиотеке за готовность организовать мероприятия, посвященные армянской культуре и истории. Он также адресовал слова благодарности представителям еврейской общины �?талии за внимание, проявляемое к армянским вопросам. Проф. Пайкар Сивазлян подчеркнул важность организации подобных выставок в вопросе сохранения воспоминаний о Геноциде.
Мероприятие широко освещалось местными СМ�?.
Открытием выставки в Венеции был дан старт мероприятиям в �?талии, посвященным 100-летней памяти жертв Геноцида армян.