ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ համահայկական մրցանակաբաշխության վերաբերյալ մամուլի ասուլիս
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ մամուլի ասուլիս «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար»  2014թ. մրցանակաբաշխության վերաբերյալ, որը իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունը:
Մամուլի ասուլիսը վարեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Անդրեասյանը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը:
Ողջունելով լրագրողներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը մասնավորապես նշեց. «Ուրախալի է, որ արդեն հինգերորդ տարին ՀՀսփյուռքի նախարարությունը համագործակցելով Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ անցկացնում է համահայկական մրցանակաբաշխություն, որի նպատակն է խրախուսել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման գործում սփյուռքի կազմակերպությունների, տարբեր խմբերի, առանձին անհատների ունեցած ներդրումը, հավուր պատշաճի գնահատել և արժևորել այս ուղղությամբ հայկական համայնքների գործունեությունը»:
Իր ելույթում Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը կարևորեց 2008թ. անցկացվող մրցանակաբաշխության նշանակությունը հայապահպանության գործում: Նա նշեց, որ անհրաժեշտ է խրախուսել համահայկական կառույցներին, կրթօջախներին, որպեսզի ավելի ակտիվ, արդյունավետ աշխատեն սփյուռքում հայերի նոր սերունդներին հայ պահելու համար:
Նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Անդրեասյանը ներկայացրեց 2014թ. մրցանակաբաշխության անվանակարգերը, մրցույթների պայմանները և վերջնաժամկետը: Նա նշեց, որ «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար»  2014թ. մրցանակաբաշխության շրջանակներում կանցկացվեն մրցույթներ «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն ամենօրյա կրթօջախ», «Լավագույն լրատվամիջոց», անվանակարգերում և «Մենք եղել ենք, մենք կանք, մենք կլինենք» խորագրով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված շարադրությունների մրցույթ:

В Министерстве диаспоры Армении состоялась пресс-конференция на тему Всеармянской премии
12 ноября в Министерстве диаспоры Армении состоялась пресс-конференция по поводу премии «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2014г., которую организуют Министерство диаспоры Армении, Всемирный армянский конгресс и Союз армян России.
Пресс-конференцию провели заместитель министра диаспоры Армении Серж Срапионян, начальник управления всеармянских программ Министерства диаспоры Армении Армен Андреасян, заместитель президента Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Арам Саргсян.
Поприветствовав журналистов, замминистра диаспоры Армении Серж Срапионян, в частности, отметил: «Мы очень рады, что уже пятый года министерство диаспоры, сотрудничая со Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России, проводит всеармянскую премию, цель которой  – поощрять вклад организаций, различных групп, отдельных лиц в деле сохранения и развития армянской национальной идентичности в Диаспоре, должным образом ценить деятельность армянских общин в этом направлении».
В своей речи заместитель президента Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Арам Саргсян подчеркнул важность проводимой с 2008г. премии в деле сохранения армянства. Он отметил, что необходимо поощрять всеармянские структуры, образовательные учреждения, чтобы они активнее и продуктивнее работали для сохранения в диаспоре новых поколений армянами.
Начальник управления всеармянских программ министерства диаспоры Армении Армен Андреасян представил номинации премии, условия конкурсов и окончательный срок подачи заявок. Он отметил, что в рамках премии «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2014г. будут проведены конкурсы в следующих номинациях: «Защитник родного языка», «Лучшее ежедневное образовательное учреждение», «Лучшее СМ�?». Также будет проведен конкурс сочинений, посвященных 100-летию Геноцида армян, под девизом «Мы были, мы есть, мы будем».