Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Թեքեյանը պիտի ներկայացնե «Դատարանն է, Ոտքի՛ …»
Հանդուգն քայլ մը եւս Թեքեյան Մշակութային Միության կողմե նախաձեռնված` Միության Նյու Յորքի «Մհեր Մկրտչյան» թատերախումբը պիտի ներկայացնե հայրենի թատերագիր Պերճ Զեյթունցյանի գլուխ գործոցներեն «Դատարանն է, Ոտքի՛ …»  (Ոտքի դատարանն է գալիս) թատերախաղը, որ պատմությունն է Թալեաթը զգետնող հայ վրիժառվին` Սողոմոն Թեհլերյանի դատական գործընթացին Պերլինի մեջ:  Մարտ 14, 1921ին ան իր ազգին ու ընտանիքին վրեժն էր որ կլուծեր Թալեաթը ճակատեն սպաննելով:
Այս նպատակին իրագործման համար, Թատերախումբի վարչությունը, հատկապես Փարիզեն հրավիրած է տաղանդաշատ բեմադրիչ Ժիրայր Բաբազյանը զայն բեմադրելու համար:  Բեմ պիտի բարձրանան  ամեն տարիքե եւ սեռե 25 դերասաններ:  Թատերախումբին մնայուն անդամներուն կողքին, պիտի մասնակցին նաեւ քանի մը նոր դերասաններ, որոնց մեջ է նաեւ 92ամյայ մեծ հայրիկ մը, որ կու գա այս ներկայացումին բերել իր ալ մասնակցությունը որպես ավագ սերունդի ներկայացուցիչ` հարյուրամյակի հիշատակության համազգային մեր ցույցին:
Արդեն իսկ երկու ամիսե ի վեր սկսած են փորձերը Թեքեյանի սրահին մեջ:  Դերաբաշխումն ու բեմադրությունը կատարված են եւ թեքնիք աշխատանքներուն լծված են 20ի մոտ երիտասարդներ, որոնք լույսի, զգեստավորման, ձայնի, երաժշտության, բեմայարդարման համար կբերեն աննախընթաց նորություններ:
Ներկայացումը տեղի պիտի ունենա Ապրիլ 12, 2015ին, Կիրակի օր կեսօրե ետք, Մենհեթընի «Սիմֆընի Ըսփեյս» թատերասրահին մեջ, հովանավորությամբ` Արեւելյան Ամերիկայի Ցեղասպանության Հարյուրամյակի Կեդրոնական Հանձնաժողովին:
Այս առթիվ, կծրագրվի Երեւանեն հրավիրել հեղինակը` Պերճ Զեյթունցյան:  Ինչպես նաեւ` կան տարբեր այլ հետաքրքրական ծրագիրներ կապված այս ներկայացման հետ:
Հասնելու համար անգլիախոս ամերիկահայ մեր սերունդին, ինչպես նաեւ`  օտար հանդիսատեսներուն, կմշակվի անգլերեն լեզվով մասնավոր պաստառի վրա լուսարձակել խոսակցությունը դերասաններուն:
Թատերախումբի վարչությունը ամեն ճիգ ի գործ դնելով, բոլորանվեր աշխատանքով կհետեւի տարված աշխատանքներուն:  Նյութական մեծ հանձնառություն մըն է որ նախաձեռնած է Թեքեյանի Մեծագույն Նիվ Եորքի մասնաճյուղը, հավատալով որ  թատերախումբը հանրության պիտի հրամցնե  որակավոր մշակութային ներկայացում մը:
Ամեն կասկածե վեր է, որ սույն ներկայացման հաջողության համար, մեր ժողովուրդը սատար պիտի հանդիսանա բարոյապես ու նյութապես թատերախումբին կատարած գործունեության, հետեւաբար Միության վարկին եւ այս մեծ ոստանին վայել մակարդակով,  ան պիտի ներկայանա թատերասեր հասարակության:
Հառաջիկա ամիսներուն, դարձյալ անդրադարձ մը պիտի կատարվի այս թատերախաղին հետ կապված այլ զարգացումներուն մասին:

ON THE OCCASION OF THE 100TH ANNIVERSARY OF THE GENOCIDE, THE TEKEYAN CULTURAL ASSOCIATION PRESENTS “ALL RISE! THE COURT IS IN SESSION! …”
It will be yet another daring enterprise by the Tekeyan Cultural Association to present one of the masterpieces of Armenia’s prominent playwright Berj Zeytountian’s “All rise! The court is in session” drama performed by the association’s “Mher Megerdchian Theatrical Group.” in April next year. The play recounts the trial proceedings of justiciar Soghomon Tehlerian who avenged the extermination of his nation and his family by shooting Talaat Pasha in the head, in Berlin, on the 14th of March 1921.
The theatre committee has specially invited for this purpose the multi-talented directorGerald Papasian from Paris to stage the play. The cast includes 25 actors and actresses of various ages. Next the company’s  all-time regulars, new-comers will also take part, among whom a 92 year old grandfather symbolizing the elderly generation in this 100th anniversary inter-Armenian manifestation.
Rehearsals are already underway for the past two months in the Tekeyan center. The cast is now complete and a technical crew of 20 young members is at work to insure all aspects of lights, sound, music, costumes and sets, striving to bring about some unprecedented innovations.
The performance will take place on the 12th of April, 2015, Sunday afternoon, inManhattan’s “Symphony Space” theatre, under the auspices of the US East Coast American Genocide Central Commemoration Committee.
On this occasion, it is envisaged to invite playwright Berj Zeytountsian from Yerevan. Other interesting surprises are also in store related to this event.
In order to share this event with the American-Armenian new generation, as well as with non-Armenian audience members, a special English language translation will be prepared to be projected as surtitles on a screen during the show.
The theatre committee spares no pains and works wholeheartedly on this project. The Greater New York Tekeyan branch has committed itself to great fanatical efforts, believing that the company will offer a high quality production.
There is no doubt  that our theatre loving public will morally and financially support this venture to ensure the success of the company, who wishes to present a quality evening in par with the Association’s reputation and the high level expectations of the Big Apple.