ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Լուիզիանա նահանգի Հայ-ամերիկյան խորհրդի ատենապետ Վազգեն Կալթակջյանին
Հունիսի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի Լուիզիանա նահանգի Հայ-ամերիկյան խորհրդի ատենապետ, Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Կալթակջյանին, ում ջանքերով Արցախի անկախությունը ճանաչող բանաձևը մուտք է գործել Լուիզիանայի նահանգային Սենատ:
Իր ողջույնի խոսքում նախարար Հ. Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Վազգեն Կալթակջյանին և Լուիզիանայում ապրող այն 100 հայ ընտանիքներին, ովքեր թեև փոքր համայնք են կազմել, սակայն ակտիվորեն մասնակցում են նահանգի հասարակական-քաղաքական կյանքին:
ԼՂՀ անկախության ճանաչման բանաձևը Լուիզիանայի հայ համայնքի առաջարկությամբ և տարած աշխատանքների շնորհիվ մայիսի 30-ին դրվել է քվեարկության: Չնայած թուրքական կողմի ճնշումներին՝ քվեարկությունը կայացել է և  բանաձևը հաջողությամբ ընդունվել է: Լուիզիանան ԱՄՆ-ի 4-րդ նահանգն է, որ նահանգային Սենատի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ բանաձև է ընդունել:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла председателя Армяно-американского совета штата Луизиана США Вазгена Калтакчяна
4 июня министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла председателя Армяно-американского совета штата Луизиана США, члена Центрального совета Социал-демократической партии Гнчакян Вазгена Калтакчяна, чьими усилиями резолюция о признании независимости Арцаха представлена в Сенат штата Луизиана.
В своей приветственной речи Г.Акопян выразила благодарность Вазгену Калтакчяну и тем 100 армянским семьям, живущим в Луизиане, которые хотя и составили маленькую общину, но активно участвуют в общественно-политической жизни штата.
Резолюция о признании независимости Арцаха по предложению армянской общину Луизианы и благодаря проделанной ею работе 30 мая была поставлена на голосование. Несмотря на давление турецкой стороны, голосование состоялось и резолюция была успешно принята. Луизина – четвертый по счету штат США, Сенат которого принял резолюцию о признании независимости НКР.