Արամ Օհանյանը և Ադրիանա Կարեմբոն իրենց հայաստանյան այցելությունները սկսեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունից
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/unnamed-111.jpg)
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց աշխարհահռչակ մոդել, հաղորդավարուհի ու Կարմիր խաչի դեսպան Ադրիանա Կարեմբոյին, ով ամուսնու՝ ֆրանսահայ հայտնի գործարար, ծննդով երևանցի Արամ Օհանյանի հետ Հայաստան է ժամանել՝ երկրին ավելի մոտիկից ծանոթանալու նպատակով, որին նա իր աջակցությունն է բերում իր համբավով, նվիրվածությամբ և առատաձեռնությամբ:
Ադրիանա Կարեմբոն Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի` հանուն Հայաստանի ու Ղարաբաղի բարեկեցության անցկացվող հեռախոսամարաթոնի՝ Ֆոնեթոն 2014-ի կնքամայրն է:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ ձեզ ընդունել մեր նախարարությունում: Ուրախ եմ, որ ինտեգրվում եք հայկական միջավայրին:Հայն ուր էլ լինի, վերադառնում է իր արմատներին: Ես շնորհակալ եմ ձեր բարեգործությունների համար: Կարծում եմ՝ Հայաստան գալով Հայրենիքը շատ կսիրեք և այլ կերպ կընկալեք ու կզգաք, քանի որ տրորում եք հայրենի հողը»:
Հայաստանում Ադրիանա Կարեմբոն և Արամ Օհանյանը կայցելեն այն վայրերը, որտեղ Ֆրանսիայի Հայաստան համահայկական հիմնադրամն աշխատանքներ է իրականացրել, այդ թվում Տավուշի մարզում գյուղացիական տնտեսություններն ու ոռոգման համակարգերը, որ ֆինանսավորվել են Օ-Դը-Սենի գլխավոր խորհրդի կողմից: Բարեգործները կայցելեն Օշականի դպրոց, որ ֆինանսավորել են պատգամավոր Ռենե Ռուքեն ու Ալֆորվիլի քաղաքապետարանը՝ սենատոր-քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասի գլխավորությամբ:
Այցի շրջանակներում հյուրերը կլինեն նաև այն վայրերում, որտեղ Արամ Օհանյանը անցկացրել է իր մանկությունը, և որտեղ նրա հայրը՝ Տաքես Օհանյանը, 1950-ականներին վայելել է ծանր քաշային կարգի բռնցքամարտի Հայաստանի չեմպիոն լինելու մարզական փառքը:
Արամ Օհանյանը ծնվել է Երևանում, հետո տեղափոխվել Մարսել, որից հետո էլ՝ Մարաքեշ (Մարոկո)։ Նրան է պատկանում Մարաքեշի «Ջադ-Մահալ» ռեստորան-դղյակ-հյուրանոցային համալիրը և քաղաքի ամենահայտնի և ամենաբարձրակարգ ակումբներից մեկը։

Aram Ohanian and Adriana Karembeu began their visit to Armenia with a visit to the RA Ministry of Diaspora
On October 16, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received world famous model, hostess and Ambassador of the Red Cross Adriana Karembeu, who is in Armenia with her husband, famous French-Armenian businessman from Yerevan Aram Ohanian to become more familiar with Armenia, the country which she supports with her fame, dedication and generosity.
Adriana Karembeu is the godmother for the 2014 Phone-a-Thon hosted by the Hayastan All-Armenian Fund France Chapter for the welfare of Armenia and Karabakh.
Greeting the guests, the RA Minister of Diaspora particularly mentioned: “It’s a pleasure to host you at our ministry. I’m happy to see that you are integrating into the Armenian environment. Armenians return to their roots no matter where they may be. I thank you for your charities. I believe that by coming to Armenia, you will love the Homeland and will look at it differently and feel different since you are on the native land.”
During their trip to Armenia, Adriana Karembeu and Aram Ohanian will visit the sites where the Hayastan All-Armenian Fund’s France Chapter has carried out projects, including the rural economies and the sites with irrigation systems in Tavush province funded by the general council of O-de-Sen. The benefactors will also visit the school in Oshakan, which was built through funding provided by Deputy Rene Ruke and Alforvil Municipality under the leadership of Senator-Mayor Luk Carvounas.
During the visit, the guests will also visit the sites where Aram Ohanian spent his childhood and where his father, Takes Ohanian, enjoyed the glory of being Armenia’s boxing champion in the heavyweight category in the 1950s.
Aram Ohanian was born in Yerevan. Later, he moved to Marseilles and then Marakesh (Morocco). He owns the Jad-Mahal Restaurant-Castle-Hotel Complex in Marakesh and one of the city’s most famous and high-class clubs.