«Արի տուն»-2016. Մեզ ամեն օր մի նոր հիշողություն, մի նոր զգացողություն է կապում
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագիրը շարունակում է հայրենիքում հյուրընկալել աշխարհասփյուռ երիտասարդ հայորդիներին: Նրանք այստեղ սովորում են, ճանաչում հայրենի բնությունը և ամենակարևորը՝ ծանոթանում միմյանց հետ, հասցնում հարազատանալ, ստեղծել ընկերական ազնիվ հարաբերություններ, որոնք պահպանում են «Արի տան» ավարտից հետո էլ: Նրանցից յուրաքանչյուրը ունի այն ըմբռնումը, որ հայրենիքն, իսկապես, իր տունն է, և ինքը օրերից մի օր ականջալուր է լինելու «արի´ տուն» հորդորին ու մշտապես գալու է հայրենիք, գալու է տուն:
Սերլին, Շուշանը, Ժեննին և Մարգարիտան հայրենիք են եկել Մերձավոր Արևելքի հայկական համայնքներից՝ Սիրիայից և Լիբանանից: Շուշանը և Ժեննին իրենց ընտանիքների հետ արդեն իսկ տեղափոխվել են հայրենիք՝ մշտական բնակություն հաստատելու նպատակով: Երբ նրանց հարցրեցի, թե արդյո՞ք իրենք կցանկանան հետ վերադառնալ, երբ Սիրիայում պատերազմը ավարտվի, դեռևս հարցը մինջև վերջ չունկնդրած՝ նրանք միանգամից ընդհատեցին ինձ. «Մենք Հալեպը կարոտում ենք, բայց ընդմիշտ մնալու ենք այստեղ, այլևս հետ չենք գնալու: Հայաստանը մեր հայրենիքն է, մենք եկել ենք հայրենիքում ապրելու, սովորելու, Հայաստանում լավ հայ լինելու համար»:
Նրանք արդեն իսկ մտերիմ ընկերներ են ձեռք բերել՝ լիբանանահայեր Սերլիին և Մարգարիտային: «Ճիշտ է՝ համեմատաբար նոր ենք իրար ճանաչում, սակայն «Արի տունը» մեզ ամեն վայրկյան ավելի է մտերմացնում: Մի հայտնի խոսք կա՝ Մարդուն ուզում ես ճանաչել՝ հետը ճանապարհ գնա և հաց կիսիր: Մենք իրար հետ համարյա ամեն օր ճանապարհ ենք գնում, ճամփորդում Հայաստանով մեկ, և մի սեղանի շուրջ ենք նստում: Այսինքն՝ ամեն օր իրար ավելի լավ ենք ճանաչում, մի նոր տեսանկյունից բացահայտում, և դա ավելի սերտ է կապում մեզ»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում նշում է Բեյրութից եկած Սերլին Մարգարյանը: «Այո´, մեզ ամեն օր մի նոր հիշողություն, մի նոր զգացողություն է կապում: Բայց նախևառաջ մեզ կապում է հայրենիքը, որը մեկն է: Մենք՝ հայերս, որ հեռու ենք գտնվում Հայաստանից, հայրենիքի մեկ այլ, ավելի ուրիշ ըմբռնում ունենք, քան մնացած ազգերը: Մեզ համար հայրենիքը և´ մեր տունն է, և´ մեր ամենասիրելի վայրն այս աշխարհում, և´ Արարատն է, և´ Արցախը: Երբեմն ասում են, չէ՞, Հայաստան-աշխարհ: Սա շատ խորը ձևակերպում է»,- միանալով զրույցին՝ նշում է Մարգարիտա Կոջամանյանը: Նա, հայրենիքից հեռու գտնվելով, փորձում է կարոտը փարատել հայկական պարերով, որոնք անսահման շատ է սիրում:
Հայուհիները, ինչպես Մերձավոր Արևելքի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հիմնական մասը, աչքի են ընկնում ոսկեղենիկ արևմտահայերենով: Մայրենին նրանց մտքի լեզուն է, որով խոսում են անկաշկանդ, առանց բառեր որոնելու և հաճույքով: Նրանք հայերեն խոսում են այն համոզմունքով, որ դա այդպես էլ պիտի լիներ. մայրենին մեկն է, և երբ հայրենիքում ես, հոգին և լեզուն պիտի հաղորդակցվեն միայն հայերենով: Շուշանին և Ժեննիին արդեն իսկ բախտ է վիճակվել հայրենիքում ապրելու, մեծանալու, կրթությունը շարունակելու, զգալու Հայաստանի առօրյան, ապագայի հնարավորությունները: «Արի տունը» ևս մեկ օղակ է, որ ավելի ամուր կկապի նրանց հայրենի հողին:
Սերլին և Մարգարիտան ծրագրի ավարտից հետո Բեյրութ կվերադառնան, որտեղ իրենց ստեղծած փոքրիկ հայրենիքում կշարունակեն հայեցի ապրել և մեծանալ: «Ճիշտ է՝ մենք հեռու ենք Հայաստանից, սակայն մեզ լիակատար հայ ենք զգում: Մեր հայկական դպրոցում Հայաստանի շունչը կա, մեր ընտանիքներում պահպանվում է հայկական յուրաքանչյուր ավանդույթ, և մենք այդ ավանդույթները մեծ սիրով ենք պահպանում: Մենք գիտենք, որ հայ ենք, որ մեր արմատները Հայաստան են բերում, որ մեր պապերը այստեղ են ապրել, և դա մեզ պարտավորեցնում է արժանապատիվ հայ լինել»,- նշում են Սերլին ու Մարգարիտան:
Զրույցից հետո մեկնելով Գեղարդի բազմադարյա տաճար՝ հայուհիները խոստանում են աղոթել նաև իրենց հայրենիքի վաղվա օրվա համար, այն հայրենիքի համար, որը վերջնականապես կհամախմբի աշխարհասփյուռ հայերին իր գրկում:

«Ари тун»-2016: Каждый день нас связывают новые впечатления, новые ощущения
Программа Министерства Диаспоры РА «Ари тун» продолжает принимать на Родине разбросанных по всему миру молодых армян. Они здесь учатся, познают родную природу, и самое главное – знакомятся друг с другом, успевают подружиться, наладить связи, которые сохраняются и по окончании программы. Каждый из них считает, что Родина действительно его дом и он однажды прислушается к призывам «Ари тун» и вернется на Родину навсегда.
Серли, Шушан, Женни и Маргарита приехали на Родину из армянских общин Ближнего Востока – Сирии и Ливана. Шашун и Женни уже перебрались с семьями на Родину на постоянное жительство. Когда спросила, захотят ли вернуться в Сирию, когда там закончится война, не дослушав вопрос до конца, прервали: «Мы очень скучаем по Алеппо, но навсегда останемся здесь, обратно не уедем. Армения наша Родина, мы приехали жить на Родине, учиться, быть хорошими армянами в Армении».
Они уже приобрели близких друзей – Серли и Маргариту из Ливана. «Правда, сравнительно недавно знаем друг друга, однако «Ари тун» сближает нас каждую секунду. Есть известное выражение. «Хочешь хорошо узнать человека – отправляйся с ним в путь и раздели хлеб». Мы почти каждый день отправляемся вместе в дорогу, путешествуем по Армении, сидим за одним столом. То есть каждый день узнаем друг друга все лучше, раскрываем в новых аспектах, и это еще более сближает нас», – сказала в беседе с «Армяне сегодня» Серли Маргарян из Бейрута. «Да, каждый день нас связывают новые впечатления, новые ощущения. Но прежде всего нас связывает Родина – единственная. Мы, армяне, находящееся вдали от Армении, иначе воспринимаем Родину, чем другие народы. Для нас Родина – наш дом, самое любимое место на свете, Арарат и Арцах. Говорят же иногда – Армянский мир. Это очень глубокая формулировка», – вступая в беседу, говорит Маргарита Коджаманян. Находясь вдали от Родины, она пытается утолить тоску танцами, которые очень любит.
Армянки, как и основная часть армянских общин Ближнего Востока, отличаются прекрасным армянским языком. Родной язык – язык их мышления, на котором говорят бегло и охотно. Они говорят на армянском с убеждением, что так и должно быть – родной язык один, и находясь на Родине, душа и язык должны общаться исключительно на армянском. Шушан и Женни уже выпало счастье жить, расти на Родине, получать образование, ощущать будни Армении, возможности в будущем. «Ари тун» – еще одно звено, которое еще крепче привяжет их к родной земле.
Серли и Маргарита по окончании программы возвратятся в Бейрут, где на созданной ими маленькой родине продолжат жить и расти по-армянски. «Правда, мы далеко от Армении, однако чувствуем себя полноценными армянами. В нашей армянской школе есть армянский дух, в наших семьях сохраняются армянские традиции. Мы знаем, что мы армянки, что наши корни ведут к Армении, что наши предки жили здесь и это обязывает нас быть достойными армянами», – отмечают Серли и Маргарита.
После беседы отправляясь в древний храм Гегарда, армянки обещают помолиться и за завтрашний день Родины, той Родины, которая окончательно сплотит разбросанное по всему миру армянство.