Ամանորյա յուրատեսակ նվերներ սիրիահայերի կողմից
Սիրիահայերը, հաստատվելով Հայաստանում, նոր գույն ու որակ հաղորդեցին Հայաստանի արտադրական տարբեր ոլորտներում:Այս ամենի վառ ապացույցներից էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության,«Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ–ի նախաձեռնությամբ՝ արդեն ավանդական դարձած «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական երկօրյա ցուցահանդես–տոնավաճառը, որ տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 23-ից 24-ը:
«Հայերն այսօրը» զրուցել է ցուցահանդես–տոնավաճառի մասնակից սիրիահայերի հետ, ովքեր ոչ միայն ներկայացրին իրենց արտադրանքը, այլ նաև հանդես եկան ամանորյա բարեմաղթանքներով:
Միքայել Կարապետի խոսքերով՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն ՀԿ-ի նախաձեռնած ցուցահանդես-տոնավաճառները մեծ հնարավորություն են տալիս ներկայացնելու իրենց մշակույթը: Բացի այդ, նոր հաճախորդներ են ձեռք բերում, ինչն էլ հեշտացնում է հետագա աշխատանքը:
Միքայելը նման ցուցահանդեսներին ցուցադրում է է ոսկյա և արծաթյա զարդեր, որոնք հենց ինքն է պատրաստում: Չորս տարի է արդեն, որ Հայաստանում այս գործունեությամբ է զբաղվում: Նա նկատել է, որ Հայաստանում մարդիկ բարձր ճաշակ ունեն. բազմիցս համոզվել է այս հարցում:
Զարմինե Մինասյան–Թոքատլյանը երեք տարի առաջ է Սիրիայից վերադարձել Հայաստան: Ամուսնու հետ Հալեպի ավանդական ճաշատեսակներ է պատրաստում ու վաճառում: Չեն դժգոհում, փորձում են հարմարվել միջավայրին և առաջ գնալ:
Երևանում արդեն խանութ են վարձակալել, որտեղ ուտեստեների մեծ տեսականի են վաճառում, ինչպես նաև պատվերներ ընդունում: Տիկին Զարմինեն նկատել է, որ հայաստանցի կանայք շատ են սիրում ճաշատեսակները, հատկապես Հալեպի իշլի-քուֆթան են հավանում և հաճախակի գնում:Նա սիրով է մասնակցում կազմակերպվող ցուցահանդես-տոնավաճառներին. այն իրենց արտադրանքը լայն զանգվածներին ներկայացնելու և իրացման աղբյուրներ փնտրելու դռներ է բացում:
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոներին ընդառաջ Զարմինե Թոքատլյանը Հայաստանին խաղաղություն, ժողովրդին բարեկեցիկ կյանք մաղթեց, իսկ սահմանին գտնվող զինվորներին՝ անվտանգ ծառայություն: Վերջում նա նշեց, որ Հայաստանում, իհարկե, նշում են տոները՝ ամեն կերպ փորձելով պահպանել Հալեպի շունչն ու ոգին:
Դալիթա Քահքեջյանը վստահեցնում է, որ իրեն Հայաստանում լավ է զգում: Այստեղ նա հրուշակագործությամբ է զբաղվում և համեմունքներ վաճառում: Համերաշխ աշխատում են ազգականի հետ:
Տիկին Դալիթան իր հաճախորդ կանանց հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ է, նույնիսկ մշտական հաճախորդներ էլ կան, ովքեր գնումներ կատարելուց բացի, գալիս են պարզապես զրուցելու և բաղադրատոմսեր հարցնելու:
Շատ է ոգևորվում, երբ նրանք զանգահարում են և գոհունակության խոսքեր ասում պատրաստած համեղ ուտելիքների համար:
Տիկին Դալիթան հիշեց, որ Հալեպում Նոր տարին միշտ հարազատների շրջապատում ուրախ մթնոլորտում են նշել, հատկապես Սուրբ Ծնունդին են անհամբերությամբ սպասել: Այս օրերի ամենամեծ երազանքը Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը նորից Հալեպում անցկացնելն է:
Իսկ Աղավնի Գեղամյանը ցուցահանդես-տոնավաճառին իր ձեռագործ աշխատանքներով ներկայացավ: Տիկին Աղավնին տնային պայմաններում է պատրաստում և վաճառում դրանք: Դեռ այդքան էլ շատ չեն հաճախորդները, սակայն չի վհատվում: Հավատում է, որ ժամանակի ընթացքում ամեն ինչ լավ կլինի և ճանաչում ձեռք կբերի: Այդ հույսով էլ մասնակցում է այս նախաձեռնությանը, որին ներկայացել է տոնական պատկերներ խորհրդանշող ձեռագործերով:

Своеобразные новогодние подарки от сирийских армян
Сирийские армяне, обосновавшись в Армении, придали новую окраску и качество разхличным производственным сферам Армении. Ярким свидетельством этого стала организованная Министерством Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» ставшая уже традиционной двухдневная выставка-ярмарка «Дыхание армян сирии в Ереване», проходившая 23-24 декабря.
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовал с некоторыми сирийскими армянами, участвовавшими в выставке-ярмарке, которые не только продемонстрировали свои изделия, но и высказали новогодние пожелания.
По словам Микаела Карапета, выставка-ярмарка, инициированная Министерством Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» предоставляет большую возможность представить их культуру. Кроме того, приобретаются новыен покупатели, что облегчает дальнейшую работу.
Микаел на таких выставках представляет золотые и серебряные украшения, им де самим изготовленные. Уже четыре года занимается в Армении этим ремеслом. Он заметил, что люди в Армении обладают высоким художественным вкусом – неоднократно в этом убеждался.
Зармине Минасян-Токатлян возвратилась в Армению из Сирии три года назад. Вместе с мужем в Алеппо изготавливали и продавали традиционные блюда. Не жалуются – стараются привыкнуть к среде и двигаться вперед.
В Ереване уже арендовали магазин, где продают большой ассортимент блюд, а также принимают заказы. Госпожа Зармине заметила, что женщины в Армении очень любят разнообразные блюда, особенно им нравится алеппская ишли-кюфта – часто покупают. Она охотно участвует в организуемых выставках-ярмарках: они дают возможность представить свою продукцию широким массам и открывают двери джля поиска источников сбыта.
В канун Нового года и Святого Рождества Зармине Токатлян пожелала Армении мира, народу – благополучную жизнь, а воинам на границе – безопасной службы. В заключение же отметила, что в Армении, конечно же, отмечают праздники, всемерно стараясь сохранить дыхание и дух Алеппо .
Далита Кахтеджян заверяет, что в Армении чувствует себя хорошо. Здесь она занимается выпечкой кондитерских изделий и продает приправы. Дружно работают с родственником.
Госпожа Далита поддерживает дружеские отношения со своими клиентками, среди которых есть даже постоянные покупатели, которые, помимо покупок, заходят просто побеседовать, спросить рецепты.
Очень воодушевляется, когда они звонят и нахваливают приготовленные ею блюда.
Госпожа Далита вспомнила, что в Алеппо они всегда встречали Новый год в веселой атмосфере с родными, с особым нетерпением ждали Святого Рождества. Самая заветная мечта ее в эти дни  – снова встречать Новый год и Святое Рождество в Алеппо.
А Ахавни Гегамян участвует в выставке-ярмарке со своими рукоделиями. Она изготовляет их в домашних условиях и продает. Посетителей пока не слишком много, но она не отчаивается – верит, что со временем все будет хорошо, приобретет популярность. С такой надеждой и участвует в этом мероприятии.