Ալեք Բաղդասարյան. «Ասմունքի հաջորդ համահայկական փառատոնը նվիրված կլինի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին…»
Օգոստոսի 4-8-ը Արցախի Շուշի քաղաքում «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում կայացավ Ասմունքի համահայկական երրորդ փառատոնը: Փառատոնի նպատակն է օտար ափերում գտնվող մեր հայրենակիցներին ծանոթացնել հայ մշակույթին, արվեստին, ինչպես նաև` նպաստել Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
Ալեք Բաղդասարյանը, ով Ասմունքի համահայկական փառատոնի կազմակերպիչներից է, տեղեկացրեց, որ այս տարի փառատոնին մասնակցելու են եկել շուրջ 90 պատանի և աղջիկ` Լիբանանից, Իրանից, ԱՄՆ-ից, Վրաստանից, Սիրիայից, Արցախից և Հայաստանից:
Փառատոնային օրերը շատ լավ են անցել, պատրաստված երեխաներ են եղել, ովքեր փայլուն ելույթներ են ունեցել: Նրանք հնարավորություն են ունեցել մյուս երկրների մասնակից երեխաների հետ շփվել, մտքեր փոխանակել, ինչն էլ գովելի փաստ է:
Օգոստոսի 5-6-ը բոլոր տարիքային խմբերը մասնակցել են փառատոնի մրցութային փուլին, որի ժամանակ ներկայացրել են հայ գրողների ստեղծագործությունները: Փառատոնի ավարտից հետո մասնակիցները շրջել են Արցախում, եղել բոլոր տեսարժան վայրերում, որին հաջորդել է խարույկի շուրջը կազմակերպված հրաժեշտի երեկոն: Փառատոնի բոլոր մասնակիցները մինչև ուշ երեկո զվարճացել, երգել, պարել են, ապա միմյանց հրաժեշտ տվել` նորից հանդիպելու ակնկալիքով:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին`  Ալեք Բաղդասարյանը նշեց, որ Ասմունքի համահայկական հաջորդ փառատոնը նվիրված կլինի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, որի նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսելու են իրականացնել:
Վերջում Ալեք Բաղդասարյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ՓԲԸ-ին՝ հանձին ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին՝ Ասմունքի համահայկական փառատոնին ցուցաբերած հովանավորության համար: Պարոն Բաղդասարյանը շեշտեց, որ նման քայլով «Ղարաբաղ Տելեկոմը» մեծ դեր ունեցավ հայապահպան, ազգօգուտ այս գործում:
Վերջում հավելենք, որ Ալեք Բաղդասարյանը նաև ԱՄՆ-ի Համահայկական առևտրային պալատի ցանցի խորհրդի անդամն է, ինչպես նաև` Շուշիի «Ավան Շուշի Պլազա» հյուրանոցի բաժնետերերի խորհրդի նախագահը:

Алек БАГДАСАРЯН: «Следующий Общеармянский фестиваль декламации будет посвящен 100-летию Геноцида армян…»
В рамках Общеармянского фестиваля «Моя Армения» 4-8августа в Арцахском городе Шуши состоялся III Общеармянский фестиваль декламации, цель которого – ознакомить наших соотечественников, проживающих на чужбине, с армянским искусством, культурой, а также способствовать укреплению связей Родина-Диаспора.
Один из организаторов Общеармянского фестиваля декламации, Алек Багдасарян, сообщил, что в этом году для участия в фестивале прибыли 90 юношей и девушек из Ливана, �?рана, США, Грузии, Сирии, Арцаха и Армении.
Фестивальные дни прошли очень хорошо, дети были подготовлены и блестяще выступали. Они имели возможность общаться со сверстниками из других стран, обменяться мыслями, что является весьма позитивным фактом.
5-6 августа все возрастные группы участвовали в конкурсном этапе фестиваля, представили произведения армянских писателей. По завершении фестиваля участники совершили экскурсию по Арцаху, побывали во всех достопримечательных местах, за чем последовал вечер, организованный у прощального костра. Все участники фестиваля до позднего вечера развлекались, пели и танцевали, затем попрощались друг с другом в надежде на новую встречу.
Говоря о предстоящих программах, Алек Багдасарян отметил, что следующий Общеармянский фестиваль декламации будет посвящен 100-летию Геноцида армян, подготовительные работы к которому уже начаты.
В заключение Алек Багдасарян выразил признательность ЗАО «Карабах Телеком», лично директору компании Ральфу Йирикяну за спонсорство Общеармянского фестиваля декламации. Господин Багдасарян отметил, что подобным шагом «Карабах Телеком» сыграл большую роль в этом патриотическом деле.
Добавим в заключение, что Алек Багдасарян также является членом совета Сети общеармянской торговой палаты США, равно как президентом совета акционеров Шушинской гостиницы «Аван Шуши Плаза».