«Արի տուն-2014». «Չեմ ուզում պարտքս կատարել ուրիշի հայրենիքում…». Հակոբ Մազմանյան
«Արի տուն-2014» 4-րդ փուլի մասնակից Հակոբի հետ զրուցեցինք Նորավանք կատարած շրջագայության ժամանակ: Նա առանձնանում էր իր խելացի մտքերով, ակտիվ պահվածքով: 18 տարեկան Հակոբը մեզ պատմեց, որ ծնվել և մեծացել է Սիրիայում, սովորել այնտեղի հայկական դպրոցում մինչև 8-րդ դասարան, հետո նյութական խնդիրների պատճառով ստիպված է եղել թողնել դպրոցը և ծնողներին օգնելու համար սկսել է սովորել ու աշխատել որպես վարսահարդար: Մոտ մեկ տարի հետո 16 տարեկան Հակոբը, կամ ինչպես ընկերներն են իրեն ճանաչում՝ Ջեյքը, վերադառնում է Հայաստան, որպեսզի չծառայի Սիրիայի բանակում. «Չեմ ուզում պարտքս կատարել ուրիշի հայրենիքում»,-ասում է Հակոբը:
Հակոբին ծրագրի մասին պատմել է իր ընկերը` Սեդրակ Կարապետյանը և համոզել, որ մասնակցի, գա ու ծանոթանա, ճանաչի Հայաստանը, նոր ընկերներ ձեռք բերի:
Հակոբը Հայրենիքում է իր փոքր եղբոր` Րաֆֆիի և մորաքրոջ տղայի`Հովիկի հետ. նրանք նույնպես Հայաստան են եկել Սիրիայից: Տղաները շատ ուրախ ու բարձր տրամադրությամբ վայելում են իրենց շրջագայությունը:
Հակոբը (Ջեյքը) մտադիր է իր ուսումը շարունակել Հայաստանում՝ ցանկանալով դառնալ համակարգիչների գծով բարձրակարգ մասնագետ և իր գիտելիքները ծառայեցնել հարազատ երկրին:

«Ари тун-2014» «Не хочу исполнять свой долг в чужой стране…»: Акоп МАЗМАНЯН
С Акопом мы побеседовали во время экскурсии в Нораванк. Он отличался умными  мыслями, активным поведением. 18-летний Акоп рассказал, что родился и вырос в Сирии, учился до 8 класса в местной армянской школе, потом из-за материальных проблем вынужден был бросить школу, и чтобы помочь родителям, начал учиться и работать в качестве парикмахера. Спустя почти год, 16-летний Акоп, или как его называют друзья, Джейк, приехал в Армению, чтобы не служить в Сирийской армии.
«Не хочу исполнять свой долг в чужой стране», – говорит Акоп.
О программе ему рассказал друг, Седрак Карапетян, и убедил принять участие, приехать и узнать Армению, приобрести новых друзей.
Акоп на родине вместе с младшим братом Раффи и двоюродным братом Овиком: они также приехали в Армению из Сирии. Мальчики очень весело, с приподнятым настроением наслаждаются экскурсиями.
Акоп (Джейк) намерен продолжить учебу в Армении, желая стать высококвалифицированным специалистом по компьютерам и поставить свои знания на службу родной стране.