«Արի տուն-2014». «Հայաստանում առաջինը Արարատ լեռը տեսանք…»
Երբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում արիտունցիները հերթական շրջայցն էին կատարում, ծառի հովին հավաքված աղջիկների նկատեցի: Մոտենալով նրանց՝ փորձեցի հասկանալ, թե ինչո՞վ է պայմանավորված նրանց համախմբվածությունը, ինչու՞ են այդքան ջերմ շփվում իրար հետ: Պարզվեց, որ աղջիկները՝ Անժելա և Արմինե Առաքելյանները, Քրիստինե Թոփչյանը, Ժենյա Գառնեցյանն ու Անժելա Խոդիկյանը մտերիմ ընկերուհիներ են, ապրում են Աբխազիայի Սուխում քաղաքում: Նրանք սովորում են տեղի Հովհաննես Թումանյանի անվան դպրոցում, տարբեր դասարանների աշակերտուհիներ են: Ինչպես հավաստում են, այդ հանգամանքը խոչընդոտ չի հանդիսանում իրենց ջերմ ու անկեղծ հարաբերությունների համար: Աղջիկներն ասացին, որ Աբխազիայում հայերը մեծ թիվ են կազմում, ինչն էլ թույլ է տալիս իրենց՝ ինքնությունը պահպանելու համար, հաճախ շփում ունենալ հայերի հետ: Հայկական երգի-պարի տարբեր խմբակներ են հաճախում: Արմինեն օրինակ՝ Սուխումիում գործող «Արևիկ» համույթի պարուհիներից է, իսկ ընկերուհիներով կիրակի օրերը պարտադիր այցելում են Գագրայի շրջանում գտնվող նորաբաց հայկական եկեղեցին:
Ընկերուհիներով շատ անգամ էին լսել ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի մասին, իրենց շրջանից երեխաներ էին մասնակցել նախորդ տարիներին, ովքեր խորհուրդ էին տվել, որ նրանք նույնպես մասնակցեն: Այնուհետև աղջիկները սկսել են համացանցի միջոցով տեղեկություններ հավաքել և հստակ պատկերացում կազմելով ծրագրի մասին՝ ոգևորված որոշել են հայտադիմումը լրացնել և ամրագրել իրենց մասնակցությունը: Ոգևորությունն էլ կրկնակի է եղել, քանի որ առաջին անգամ էին լինելու Հայաստանում:
Գալով Հայաստան՝ օդանավակայանից դուրս գալուց հետո առաջինը Արարատ լեռն են տեսել, որից շատ են հուզվել: Ծրագրի շրջանակներում շատ լավ են զգում, ուզում են լինել բոլոր հնարավոր տեսարժան վայրերում, որպեսզի տուն վերադառնալով հարազատներին ու ընկերներին կարողանան իրենց տպավորությունները պատմեն:
Գոհունակության և երախտագիտության զգացումով են խոսում իրենց հյուրընկալած ընտանիքներից, մեկ բառով են նկարագրում նրանց մարդկային որակները՝ մարդասեր են: Աղջիկներն այժմ ապրում են Արագածոտնի մարզի Կարպի գյուղի ընտանիքներում՝ բարեկամական, անկեղծ հոգածության ներքո:
Ժենյան պատմեց, որ այս տարի ծննդյան օրը՝ հուլիսի 14-ը, Հայաստանում է նշել, ինչի համար ուրախ է անչափ: Իսկ իրեն հյուրընկալած ընտանիքի պատրաստած անակնկալը միշտ հիշելու է, երբ ծրագրի շրջագայություններից տուն վերադառնալով տոնական գեղեցիկ տորթ է հայտնաբերել՝ վրան իր անունը գրված: Այնուհետև հոբելյարին և մյուս ընկերուհիներին այդ ընտանիքը հրավիրել է Աշտարակի Ձորում գտնվող ժամանցի վայրերից մեկը՝ նշելու համար տարեդարձը, որտեղ շատ լավ ժամանակ են անցկացրել միասին:
Ահա այսպիսի հաճելի անակնկալներով լեցուն է ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագիրը…

“Ari Tun”-2014: “The first thing we saw in Armenia was Mount Ararat…”
While the participants of the “Ari Tun” Program were touring the Mother See of Holy Etchmiadzin, I noticed a group of girls near a tree. I approached them and tried to find out why they had gathered there and why they were so cordial to each other. It turned out that the girls, Angela and Armine Arakelyan, Kristine Topchyan, Zhenya Garnetsyan and Angela Khodikyan are close friends and live in Sukhumi, Abkhazia. They attend the local Hovhannes Tumanyan School and study at different levels. The girls said that’s not an impeding factor for their warm and sincere relations. They also said there are many Armenians in Abkhazia, which allows them to preserve the Armenian identity and communicate with the Armenians often. They are members of choirs and dance ensembles. For instance, Armine is one of the dancers of Sukhumi’s Arevik Dance Ensemble. On Sundays, she and her friends visit the newly opened Armenian church located in Gagra region.
They had heard about the RA Ministry of Diaspora’s “Ari Tun” Program for Diaspora Armenian youth’s homeland recognition a lot. Children from their region had participated in the program in the previous years and had suggested that the girls also participate. The girls had started gathering information about the program on the Internet, were motivated and filled out their applications to confirm their participation. They were even more motivated since they were going to be visiting Armenia for the first time ever.
The first thing they saw as they stepped off the plane at the airport was Mount Ararat, and they got very emotional. They feel great and want to visit as many sites as possible so that they can share their impressions with their family, friends and relatives upon their return.
The girls say they’re content with and grateful to the host families and say they are humanist. The girls live with the host families in the Karp village of Aragatsotn province.
Zhenya said she celebrated her birthday in Armenia on July 14 and is very happy. She’ll always remember her host family’s surprise as she came home after the tours and saw a beautiful cake with her name on it. After the surprise, the members of the family invited the birthday girl and her friends to one of the leisure spots in Ashtarak Dzor to celebrate her birthday. They all had a great time.
These are the many surprises that are in store for the participants of the “Ari Tun” Program organized by the RA Ministry of Diaspora for young Diaspora Armenians’ homeland recognition…