Դեսպան Սարգսյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց ԱՄՆ Նախագահին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 14-ին իր հավատարմագրերը հանձնեց ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային:
Հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը դեսպան Սարգսյանը նշեց, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները առանձնանում են բարձր մակարդակով և արդյունավետ համագործակցութամբ։ ՀՀ դեսպանը հավելեց, որ երկու երկրների միջև առկա է հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ, և իր առաքելությունն ուղղված է լինելու փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ու փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնմանը:
Ողջունելով և շնորհավորելով Տիգրան Սարգսյանին դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբաման վստահություն հայտնեց, որ ՀՀ նորանշանակ դեսպանն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները լավագույնս կծառայեցնի երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև հարաբերությունների խորացման գործին:
Նախագահ Օբաման շեշտեց, որ Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ փոխադարձ հարգանքի և շահերի վրա հիմնված հարաբերությունները, գործընկերությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում, ինչպես նաև ժողովրդավարության ամրապնդման և տնտեսական զարգացման ուղղությամբ համագործակցությունը:
Նախագահ Օբաման ընդգծեց նաև, որ Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հանձնառությունը՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և ամրապնդելու Հարավային Կովկասի անվտանգությունը:
Զրուցակիցները ընդգծեցին, որ ամերիկահայ համայնքը կարևոր դերակատարություն ունի երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

On July 14, newly appointed Ambassador of the Republic of Armenia to the United States of America Tigran Sargsyan presented his credentials to U.S. President Barack Obama.
During the official ceremony, Ambassador Sargsyan mentioned that U.S.-Armenia relations stand out in terms of their high level and effective cooperation. The Armenian Ambassador added that both countries have great potential for the development of relations and that his mission will be aimed at enhancing the mutually beneficial cooperation and expanding the scope of partnership.
Greeting Tigran Sargsyan and congratulating him on the start of his diplomatic mission, U.S. President Barack Obama expressed confidence that the newly appointed Ambassador would serve his rich knowledge and experience for the deepening of relations between the two friendly nations.
President Obama stressed that the U.S. attaches importance to the relations with Armenia hinged on mutual respect and interests, activities within the international peacekeeping missions, as well as the cooperation for the strengthening of democracy and economic development.
President Obama also stressed that the U.S. government highly appreciates Armenia’s commitment to reach a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and reinforce security in the South Caucasus.
The interlocutors underlined the fact that the Armenian American community plays an important role in the development of friendly relations between the two countries, reports the RA MFA press service.