ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի հրավերով` նոյեմբերի 21-ին սկսվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Ուրուգվայ:
ՈւԱՀ Գլխավոր ասամբլեայում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի հետ: Ողջունելով ԱԺ նախագահին ու պատվիրակության անդամներին եւ բարձր գնահատելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի այցը Ուրուգվայ` պարոն Աստորին վստահություն հայտնեց, որ այն նոր լիցք կհաղորդի հայ-ուրուգվայական բարեկամական հարաբերություններին, միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը եւ կնպաստի բազմակողմ համագործակցության էլ ավելի խորացմանը: «Ուրուգվայը միշտ Հայաստանի կողքին է, եւ բարեկամ հայ ժողովուրդը մեր սրտերում եւ հոգիներում է»,- ասաց Ուրուգվայի Սենատի նախագահը: Նա բարձր գնահատեց հայ համայնքի դերը հայ-ուրուգվայական կապերի ամրապնդման գործում: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգայնորեն ճանաչման խնդրին` Դանիլո Աստորին ասաց. «Վստահ եմ, որ ապագա չի կարելի կերտել, եթե չհիշենք անցյալը»:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար` Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր ԱԺ նախագահի առաջին պաշտոնական այցը Ուրուգվայ կարեւոր նշանակություն կունենա երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդելու եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու համար: Նա կարեւոր համարեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացումը, բարեկամական խմբերի փոխգործակցության ամրապնդումը: Հովիկ Աբրահամյանն անհրաժեշտ համարեց առեւտրատնտեսական, զբոսաշրջության, դեղագործության եւ այլ ոլորտներում ակտիվ համագործակցություն հաստատելը: «Անհերքելի փաստ է, որ մեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորված են ջերմ բարեկամական հարաբերություններ, սակայն, չպետք է սահմանափակվենք ունեցածով, պետք է մեկտեղենք մեր բոլոր ջանքերը համագործակցության նոր ասպարեզներ գտնելու համար»,- ասաց ԱԺ նախագահը: «Ուրուգվայն առաջին պետությունն էր, որ 1965թ. ճանաչեց Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը: Բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ նման ոճրագործություններն անտեսելը նպաստում է դրանց կրկնվելուն, քանի որ անտարբերությունը դառը հետեւանքների պատճառ կարող է դառնալ»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին` ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ Հայաստանը հարցի կարգավորումը տեսնում է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում` խաղաղ բանակցությունների արդյունքում, ինչը մեծապես կնպաստի Հարավային Կովկասում կայունության եւ անվտանգության ամրապնդմանը` զերծ պահելով տարածաշրջանը ռազմական գործողությունների աղետալի հետեւանքներից: Արձագանքելով ԱԺ նախագահի խոսքին` ՈՒԱՀ փոխնախագահը նշեց, որ Ուրուգվայը, հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի սկզբունքները, կողմնակից է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմնված ժողովուրդների ազատության եւ ազգերի ինքնորոշման, ինչպես նաեւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա: «Պետք է հարգել այդ հողի վրա ապրող ժողովրդի ազատությունը, մշակույթը, սովորույթները»,- հավելեց Դանիլո Աստորին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս: Հովիկ Աբրահամյանը Դանիլո Աստորիին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան. հրավերը սիրով ընդունվեց: ԱԺ նախագահը գրառում կատարեց պատվավոր հյուրերի գրքում:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը շրջայց կատարեց Ուրուգվայի Գլխավոր ասամբլեայի շենքում:
Նույն օրը Հովիկ Աբրահամյանը եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները այցելեցին Մոնտեվիդեոյի կենտրոնում գտնվող Արմենիա հրապարակ եւ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրեցին Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Հովիկ Աբրահամյանը ջերմ եւ անմիջական զրույց ունեցավ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքից:

Официальный визит Председателя НС РА в Восточную Республику Уругвай
21 ноября по приглашению вице-президента Восточной Республики Уругвай, председателя Сената Д.Астори начался официальный визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Уругвай.
В Генеральной Ассамблее Восточной Республики Уругвай Председатель НС РА О.Абраамян встретился с председателем Сената Д.Астори. Приветствуя Председателя НС и членов делегации и высоко оценив визит спикера парламента Армении в Уругвай, г-н Астори выразил уверенность, что поездка даст новый импульс армяно-уругвайским дружественным отношениям, расширению межпарламентских связей, посодействует еще большему углублению многовекторного сотрудничества. “Уругвай всегда рядом с Арменией, и дружественный армянский народ в наших сердцах и душах”, – заверил   председатель Сената Уругвая. Он высоко оценил роль местной армянской общины в деле  упрочения армяно-уругвайских связей. Коснувшись вопроса международного признания Геноцида армян, г-н Астори подчеркнул: “Убежден, что нельзя созидать будущее, не помня о прошлом”.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, О.Абраамян выразил уверенность, что первый со дня провозглашения независимости Армении официальный визит Председателя НС в Уругвай сыграет важную роль в укреплении двусторонних отношений и развитии сотрудничества в различных областях. Спикер НС, в частности, отметил необходимость активного взаимодействия в области торговли, экономики, туризма, фармакологии и других сферах. “Бесспорно, между нашими двумя странами сформировались теплые дружественные отношения, однако нельзя ограничиваться достигнутым, следует объединить все наши усилия в поисках новых горизонтов”, – заметил Председатель НС РА. “Уругвай был первым государством, признавшим в 1965 г. Геноцид армян в Османской империи. Все мы осознаем, что игнорирование подобных злодеяний порождает прецеденты, а равнодушие приводит к горьким последствиям”, – заявил О.Абраамян. Затронув Нагорно-Карабахскую проблему, спикер НС подчеркнул, что Армения видит урегулирование вопроса исключительно в рамках Минской группы ОБСЕ – в итоге мирных переговоров, что значительно поможет укреплению стабильности и безопасности на Южном Кавказе, оградив регион от бедственных последствий военных действий. В ответ Председателю НС РА вице-президент Уругвая отметил, что его страна, опираясь на принципы ООН, сторонник мирного урегулирования НК-проблемы – на основе принципов свободы и самоопределения наций, а также территориальной целостности. “Надо уважать свободу, культуру, обычаи живущего на этой земле народа”, – добавил Д.Астори.
В ходе встречи обсуждены были также другие вопросы, представляющие обоюдный интерес. Г-н Абраамян пригласил Д.Астори с официальным визитом в Армению – приглашение было любезно принято. Председатель НС внес запись в Книгу почетных гостей.
Делегация, возглавляемая Председателем НС, совершила ознакомительную прогулку по зданию Генеральной Ассамблеи Уругвая.
В тот же день О.Абраамян и члены парламентской делегации посетили находящуюся в центре Монтевидео площадь Армении и возложили венок и цветы к памятнику жертвам Геноцида армян. Состоялась теплая и непринужденная беседа О.Абраамяна с представителями местной армянской общины.