Օր 6-րդ.«Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ Ավստրալիայի «Նաիրի» և Կանադայի «Անի» պարախմբերի համերգը
Հուլիսի 6-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնի պարարվեստի օրերի շրջանակներում Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Սիդնեյի «Նաիրի» և Մոնրեալի «Անի» պարախմբերի համերգը:
Միջոցառման առաջին մասում պարախմբերը հայկական ազգային երաժշտական մեղեդիների ներքո հանդես եկան պարային կատարումներով: Մասնակիցներին ողջունեց Համազգային հայ կրթական մշակութային հիմնադրամի նախագահ Լիլիթ Գալստյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց համազգայինի բոլոր վարչություններին և բարերարներին, ովքեր իրենց նպաստն են ունեցել փառատոնին պարախմբերի մասնակցության և այս համերգի կազմակերպման գործում: Նա մասնավորապես նշեց. «Հայաստանը հզոր է Սփյուռքով, և Սփյուռքում հայ լինելը և մնալը մեծ զոհողություն պահանջող, հերոսության հավասար իրողություն է»: Այնուհետև Սփյուռքից ժամանած պարախմբերին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: «Պարարվեստը և երգարվեստը ազգային ինքնության գաղտնիքներն են պարունակում իրենց մեջ: «Նաիրի» և «Անի» պարախմբերը հրաշալիորեն ներդաշնակեցնում են երգն ու պարը՝ իրենց ելույթներով հայկականություն տարածելով նաև Հայրենիքում»,- նշեց նախարարի տեղակալը:
Սիդնեյի «Նաիրի» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար Ասատուր Հաճյանը իր հայրենանվեր գործունեության համար ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից պարգևատրվեց Գրիգոր Նարեկացի հուշամեդալով: ՀՀ Զինված Ուժերի մայրաքաղաքային գնդի հրամանատար Համլետ Սևոյանի կողմից բանակ-հասարակություն կապը ամրապնդելու և հաստատուն պահելու համար պարախմբերին հանձնվեցին պատվոգրեր:
Միջոցառման երկրոդ մասում պարախմբերի կողմից ցուցադրվեց բեմադրություն՝ նվիրված ազգային բանակին: Միջոցառման ավարտին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Վարդան աբեղա Նավասարդյանն, ով 6 տարի հոգևոր ծառայություն է մատուցել Ավստրալիայում, իր օրհնանքի խոսքը հղեց ծրագրի մասնակիցներին՝ նշելով. «Մշակույթի միջոցով հայն արձանագրում է իր հաղթանակները և զորացնում է պահանջատիրության ոգին: Սփյուռքահայ այս պատանիներն են, որ շենացնում են հայ գաղութը և Հայաստան են կերտում այնտեղ, որտեղ ապրում են»:

В рамках фестиваля «Моя Армения» состоялся концерт танцевальных групп «Наири» из Австралии и «Ани» из Канады
В рамках «Дней танцевального искусства» фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА 6 июля в Государственном театре музыкальной комедии им. А.Пароняна по инициативе Общенационального армянского образовательного и культурного союза состоялся концерт танцевальных групп «Наири» из Австралии и «Ани» из Канады.
В первом отделении мероприятия танцевальные группы под звуки армянских национальных мелодий выступили с танцевальными исполнениями. Участников приветствовала председатель Общенационального армянского образовательного и культурного фонда Лилит Галстян. Она выразила благодарность всем управлениям Общенационального и благотворителям, внесшим свой вклад в дело участия танцевальных групп в фестивале и организации этого концерта. Она в частности отметила: «Армения сильна Диаспорой, и быть, оставаться армянином в Диаспоре равная подвигу реальность, требующая большой самоотверженности». Затем прибывшие из Диаспоры танцевальные коллективы приветствовал заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян. «Танцевальное и песенное искусство содержат в себе таинство национальной идентичности. Танцевальные группы «Наири» и «Ани» замечательным образом гармонизируют песню и танец, распространяя своими выступлениями армянственность даже на родине», – отметил замминистра.
Художественный руководитель Сиднейской танцевальной группы «Наири» Асатур Ачян за свою патриотическую деятельность награжден Министерством культуры РА памятной медалью «Григор Нарекаци». Командир столичного полка Вооруженных сил РА Гамлет Севоян вручил танцевальным группам Почетные Грамоты за укрепление связей армия-общество.
Во втором отделении мероприятия танцевальные группы продемонстрировали постановку, посвященную национальной армии. По завершении мероприятия директор Центра христианского воспитания Первопрестольного святого Эчмиадзина инок Вардан Навасардян, шесть лет отправлявший духовную службу в Австралии, высказал слова благословения участникам программы, отметив: «Посредством культуры армянин констатирует свои победы и укрепляет дух требовательности. Эти армянские юноши Диаспоры украшают армянскую общину и создают Армению там, где живут».
Мероприятие завершилось совместным танцевальным выступлением танцевальных групп и воинов столичного полка.