Ցեղասպանութեան 100-րդ Տարելիցին Նուիրուած Ձեռնարկները Համակարգող Պետական Յանձնաժողովի Խորհրդաժողովին Սեդա Խտըշեանի Արտասանած Խօսքը
Մայիս 27-ին Երեւանի Կարէն Դեմիրճեանի անուան մարզամշակութային կեդրոնին մէջ տեղի ունեցած Հայոց  ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած ձեռնարկները համակարգող պետական յանձնաժողովի  համահայկական խորհրդաժողովին Հայոց  ցեղասպանութեան Լիբանանի Կեդրոնական մարմինին խօսքը արտասանեց մարմինի ատենապետ Սեդա Մարկոսեան-Խտըշեան: Խօսքը կը հրատարակենք ստորեւ:
Հայոց ցեղասպանութեան Լիբանանի Կեդրոնական մարմինը տասնամեակէ մը ի վեր կը գործէ գաղութիս երեք յարանուանութիւններու` Հայ առաքելական, Հայ կաթողիկէ ու Հայ աւետարանական  եւ երեք կուսակցութիւններու` ՍԴՀԿ, ՀՅԴ, ՌԱԿ եւ ՀԲԸՄ-ի հետ գործակցութեամբ եւ միասնական ճիգերով:  Ընդառաջելով Հայաստանի Հանրապետութեան պետական յանձնաժողովի առաջարկին` Հայոց ցեղասպանութեան  հարիւրամեակին ընդառաջ համազգային ճիգերով Հայաստան-սփիւռք գործակցութիւն եւ գործունէութիւն ծաւալելու, Լիբանանի Կեդրոնական մարմինը վերակազմաւորուեցաւ եւ անուանուեցաւ` Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի Լիբանանի Կեդրոնական մարմին` պահելով ներկայացուցչական միեւնոյն դրութիւնը, առաւել եւս սերտօրէն գործակցելով Լիբանանի մէջ Հայաստանի դեսպանին, Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի պետական յանձնաժողովին եւ Հայոց ցեղասպանութեան  թանգարան-հիմնարկի տնօրէնին հետ:
24-008
Նախորդ երեք տարիներուն Լիբանանի Կեդրոնական մարմինը ծրագրեց եւ գործադրեց քաղաքական,  մշակութային եւ  արուեստի զանազան բնագաւառներու եւ մակարդակներու վրայ լայնածաւալ գործունէութիւն` կազմակերպելով բողոքի հսկայածաւալ ու բազմամարդ ցոյցեր, երիտասարդական հսկումներ, ցուցահանդէսներ, շրջանային համագումար, ժապաւէններու ցուցադրութիւններ, նաեւ ներկայացուց երկու յուշագիրներ:  Յայտարարութիւններով ու զանազան ձեռնարկներով յանձնախումբը մնայուն կերպով արթուն կը պահէ ժողովուրդը` զայն հաղորդակից դարձնելով  Հայոց ցեղասպանութեան առնչուող իրադարձութիւններուն եւ հարցերուն:  Հայաստանի պետական յանձնաժողովի համազգային նիստին ներկայացուեցաւ հարիւրամեակին ընդառաջ Լիբանանի Կեդրոնական մարմինին գործադրելի ծրագիրներու ամբողջական թղթածրարը` համապատասխան կազմակերպչական առաջարկներով:
Լիբանանը կ՛առանձնացուի սփիւռքահայ  աշխարհասփիւռ  հայկական բոլոր գաղութներէն իր իւրայատկութեամբ, համահայկական եւ համազգային կառոյցով, որ կը  զատորոշուի հիմնումով եւ ներկայութեամբ` Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողոկոսութեան Ս. Աթոռին ու յանձինն անոր ներկայ եւ նախկին վեհափառ հայրապետներուն, Հայ կաթողիկէ եկեղեցւոյ պատրիարքական աթոռին ու անոր ներկայ եւ նախկին պատրիարքներուն եւ Հայ աւետարանական եկեղեցիներու կեդրոնատեղիի: Այս հանգամանքն ու անոնց յարակից մարմիններուն ու կառոյցներուն գոյութեանն ու գործունէութիւնը Լիբանանին կու տայ համասփիւռքեան նշանակութիւն, ուրեմն` յաւելեալ պատասխանատութիւն եւ պարտաւորութիւններ:
Առ այդ, ձեր ազնիւ ուշադրութեան կը յաձնենք հետեւեալները.
Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի նշումներու համակարգելու եւ միաւորուած կազմակերպելու փորձը առաջին նախաձեռնութիւնն է անցնող հարիւր տարիներու ընթացքին, երբ Հայաստան-սփիւռք առաջին անգամ ըլլալով  միաւորուած ու համակարգուած ծրագիր կը մշակեն դիմագրաւելու մեր պատմութեան ամէնէն ահաւոր եւ զարհուրելի  դէպքին` Մեծ եղեռնին հարիւրամեակը, մեր համազգային սուգը:  Նկատի չունիմ վերջին քսանամեակին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ձեւաւորած  միատեղ աշխատանքները, որոնք ուրիշ բնագաւառի մը սկիզբը դրին: Ասիկա ուրիշ գործակցութիւն է, որ կը միտի ձեւակերպել համազգային մտածելակերպ եւ համազգային գործելակերպ` ազգային պահանջատիրական մեր դատին նկատմամբ: Պատմական աննախադէպ  իրողութիւն մը, որուն վրայ կեդրոնացած են բոլորին հայեացքները` հայ թէ օտար, սպասելով, որ ի՛նչ պիտի ըլլայ բարձրակէտը մեր նշումներուն:
Կը հաւատանք, որ այս նշումներով սկսած ըլլայ Հայոց ցեղասպանութեան միջազգային իրազեկման գործընթացը եւ կը դրուին ապառաժեայ եւ անխախտելի հիմերը  Հայաստան -սփիւռք գործակցութեան, որ պիտի ձեւակերպէ ազգային դատի  մեր պահանջատիրութիւնը` քաղաքական, մշակութային, նիւթական եւ բարոյական վնասահատուցման առաջարկներով: Մանաւանդ  պիտի օգտագործենք համաշխարհային հայկական մարդուժը` քաղաքական, մշակութային, մտաւորական բոլոր բնագաւառներու մէջ մշակելու համար համազգային գործելաձեւ մը հունաւորելով ազգային պահանջատիրութեան գործընթացը`
գիտական, իրաւական, մշակութային եւ արուեստի մակարդակներու վրայ, հասնելու համար, ի վերջոյ, միջազգային ատեան:
Ահա այ՛ս են մեր ակնկալիքները համազգային այս յանձնաժողովէն,  այ՛ս է նաեւ պատգամը նահատակներուն դրուած իւրաքանչիւր հայու ուսերուն, այ՛ս է մարտահրաւէրը  հարիւրամեակին, որուն հիմնաքարը դրած ըլլալ  կը յուսանք այս հաւաքով:
Խորապէս համոզուած ենք որ Հայաստան- սփիւռք պիտի կարողանանք արժանաւորապէս նշել Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակը եւ ապահովել շրջադարձային հանգամանք, յատկապէս` պատրաստել` համայն հայութեան պահանջներուն իրաւական ենթահողը, որ կը հանդիսանայ հիմքը այս հաւաքին:

Речь Седы Хтшян на форуме государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян
На состоявшемся 27 мая в Ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна форуме государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян от имени Ливанского Центрального органа по подготовке к 100-летию Геноцида армян выступила председатель органа Седа Маркосян-Хтшян. Ниже представляем текст ее выступления.
Ливанский Центральный орган по Геноциду армян на протяжении десятилетий функционирует в сотрудничестве Армянской Апостольской, Армянской Католической и Армянской Евангелистской церквей, а также трех партий – СДПГ, АРФД, ПРА, а также ВАБС. �?дя навстречу предложению Государственной комиссии Республики Армения по подготовке к 100-летию Геноцида армян в канун 100-летия общенациональными усилиями  развернуть взаимодействие Армения-Диаспора, Ливанский центральный орган реорганизовался и переименовался в Ливанский Центральный орган по подготовке к 100-летию Геноцида армян, сохранив прежний представительный состав и еще более тесно сотрудничая с посольством Армении в Ливане, Государственной комиссией РА по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян и Музеем-институтом Геноцида армян.
В течение трех последних лет Центральный орган Ливана запланировал и осуществил широкомасштабную деятельность в политической, культурной сферах, организуя многолюдные демонстрации протеста, выставки, региональные форумы, просмотры кинокартин, а также два меморандума. Заявлениями и различными мероприятиями комиссия сохраняет бдительность армянского народа, приобщая его к событиям и вопросам, касающимся Геноцида армян. На общенациональный форум  Государственной комиссии Армении Ливанская центральная комиссия предстала с пакетом программ, соответствующими организационными предложениями.
Ливан отличается от всех разбросанных по миру армянских колоний своей спецификой, общеармянской и общенациональной структурами, прежде всего – наличием Святым престолом Великого Дома Киликийского, действующего и бывших Патриархов, Патриаршим престолом Армянской Католической церкви и ее действующего и бывших Патриархов, а также штаб-квартирой Армянской Евангелистской церкви. Это обстоятельство, а также наличие и деятельность их смежных  органов и структур придают Ливану общедиаспорскую значимость, возлагая на колонию дополнительную ответственность и обязанности.
В этой связи, обращаем ваше внимание на следующие обстоятельства:
Попытка скоординировать и совместно организовать мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян – первая инициатива за минувшее столетие, когда Армения и Диаспора, объединившись, впервые вырабатывают скоординированную программу, чтобы отметить 100-летие самых ужасных событий нашей истории – Геноцида армян. Не имею ввиду совместную работу на протяжении последних 20 лет с Общеармянским фондом «Айастан» – это заложило основу другой работы. А это совсем другое взаимодействие, преследующее цель сформировать общенациональный образ мышления и образ действий в отношении национального требования и суда. Беспрецедентный исторический факт, на котором сконцентрировано внимание всех – армян и чужеземцев, – в ожидании, каким будет апогей мероприятий.
Верим, что этими мероприятиями будет положено начало процессу международного осведомления о Геноциде и будут заложены непоколебимые основы взаимодействия Армения-Диаспора, которое сформулирует наши требования национального суда с требованиями политического, культурного, материального и нравственного возмездия. Тем более нужно использовать мировой армянский потенциал для выработки во всех политических, культурных, интеллектуальных сферах общенационального образа действия, начав процесс национального требования:
на  научном, правовом, культурном уровнях, в конечном итоге достигнув международного суда.
Таковы наши ожидания на этом общенациональном форуме, таков также завет жертв, лежащий на плечах каждого армянина, таков вызов 100-летия, краеугольный камень, надеюсь, заложен на данном форуме.
Глубоко убеждены, что Армения и Диаспора должны суметь достойно отметить 100-летие Геноцида армян и обеспечить поворотный момент, особенно подготовить почву требования всего армянства, что является основой данного форума.