Ցեղասպանութեան 100-րդ Տարելիցին Նուիրուած Ձեռնարկները Համակարգող Պետական Յանձնաժողովի Խորհրդաժողովին Սեդա Խտըշեանի Արտասանած Խօսքը
Մայիս 27-ին Երեւանի Կարէն Դեմիրճեանի անուան մարզամշակութային կեդրոնին մէջ տեղի ունեցած Հայոց  ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած ձեռնարկները համակարգող պետական յանձնաժողովի  համահայկական խորհրդաժողովին Հայոց  ցեղասպանութեան Լիբանանի Կեդրոնական մարմինին խօսքը արտասանեց մարմինի ատենապետ Սեդա Մարկոսեան-Խտըշեան: Խօսքը կը հրատարակենք ստորեւ:
Հայոց ցեղասպանութեան Լիբանանի Կեդրոնական մարմինը տասնամեակէ մը ի վեր կը գործէ գաղութիս երեք յարանուանութիւններու` Հայ առաքելական, Հայ կաթողիկէ ու Հայ աւետարանական  եւ երեք կուսակցութիւններու` ՍԴՀԿ, ՀՅԴ, ՌԱԿ եւ ՀԲԸՄ-ի հետ գործակցութեամբ եւ միասնական ճիգերով:  Ընդառաջելով Հայաստանի Հանրապետութեան պետական յանձնաժողովի առաջարկին` Հայոց ցեղասպանութեան  հարիւրամեակին ընդառաջ համազգային ճիգերով Հայաստան-սփիւռք գործակցութիւն եւ գործունէութիւն ծաւալելու, Լիբանանի Կեդրոնական մարմինը վերակազմաւորուեցաւ եւ անուանուեցաւ` Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի Լիբանանի Կեդրոնական մարմին` պահելով ներկայացուցչական միեւնոյն դրութիւնը, առաւել եւս սերտօրէն գործակցելով Լիբանանի մէջ Հայաստանի դեսպանին, Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի պետական յանձնաժողովին եւ Հայոց ցեղասպանութեան  թանգարան-հիմնարկի տնօրէնին հետ:
24-008
Նախորդ երեք տարիներուն Լիբանանի Կեդրոնական մարմինը ծրագրեց եւ գործադրեց քաղաքական,  մշակութային եւ  արուեստի զանազան բնագաւառներու եւ մակարդակներու վրայ լայնածաւալ գործունէութիւն` կազմակերպելով բողոքի հսկայածաւալ ու բազմամարդ ցոյցեր, երիտասարդական հսկումներ, ցուցահանդէսներ, շրջանային համագումար, ժապաւէններու ցուցադրութիւններ, նաեւ ներկայացուց երկու յուշագիրներ:  Յայտարարութիւններով ու զանազան ձեռնարկներով յանձնախումբը մնայուն կերպով արթուն կը պահէ ժողովուրդը` զայն հաղորդակից դարձնելով  Հայոց ցեղասպանութեան առնչուող իրադարձութիւններուն եւ հարցերուն:  Հայաստանի պետական յանձնաժողովի համազգային նիստին ներկայացուեցաւ հարիւրամեակին ընդառաջ Լիբանանի Կեդրոնական մարմինին գործադրելի ծրագիրներու ամբողջական թղթածրարը` համապատասխան կազմակերպչական առաջարկներով:
Լիբանանը կ՛առանձնացուի սփիւռքահայ  աշխարհասփիւռ  հայկական բոլոր գաղութներէն իր իւրայատկութեամբ, համահայկական եւ համազգային կառոյցով, որ կը  զատորոշուի հիմնումով եւ ներկայութեամբ` Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողոկոսութեան Ս. Աթոռին ու յանձինն անոր ներկայ եւ նախկին վեհափառ հայրապետներուն, Հայ կաթողիկէ եկեղեցւոյ պատրիարքական աթոռին ու անոր ներկայ եւ նախկին պատրիարքներուն եւ Հայ աւետարանական եկեղեցիներու կեդրոնատեղիի: Այս հանգամանքն ու անոնց յարակից մարմիններուն ու կառոյցներուն գոյութեանն ու գործունէութիւնը Լիբանանին կու տայ համասփիւռքեան նշանակութիւն, ուրեմն` յաւելեալ պատասխանատութիւն եւ պարտաւորութիւններ:
Առ այդ, ձեր ազնիւ ուշադրութեան կը յաձնենք հետեւեալները.
Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի նշումներու համակարգելու եւ միաւորուած կազմակերպելու փորձը առաջին նախաձեռնութիւնն է անցնող հարիւր տարիներու ընթացքին, երբ Հայաստան-սփիւռք առաջին անգամ ըլլալով  միաւորուած ու համակարգուած ծրագիր կը մշակեն դիմագրաւելու մեր պատմութեան ամէնէն ահաւոր եւ զարհուրելի  դէպքին` Մեծ եղեռնին հարիւրամեակը, մեր համազգային սուգը:  Նկատի չունիմ վերջին քսանամեակին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ձեւաւորած  միատեղ աշխատանքները, որոնք ուրիշ բնագաւառի մը սկիզբը դրին: Ասիկա ուրիշ գործակցութիւն է, որ կը միտի ձեւակերպել համազգային մտածելակերպ եւ համազգային գործելակերպ` ազգային պահանջատիրական մեր դատին նկատմամբ: Պատմական աննախադէպ  իրողութիւն մը, որուն վրայ կեդրոնացած են բոլորին հայեացքները` հայ թէ օտար, սպասելով, որ ի՛նչ պիտի ըլլայ բարձրակէտը մեր նշումներուն:
Կը հաւատանք, որ այս նշումներով սկսած ըլլայ Հայոց ցեղասպանութեան միջազգային իրազեկման գործընթացը եւ կը դրուին ապառաժեայ եւ անխախտելի հիմերը  Հայաստան -սփիւռք գործակցութեան, որ պիտի ձեւակերպէ ազգային դատի  մեր պահանջատիրութիւնը` քաղաքական, մշակութային, նիւթական եւ բարոյական վնասահատուցման առաջարկներով: Մանաւանդ  պիտի օգտագործենք համաշխարհային հայկական մարդուժը` քաղաքական, մշակութային, մտաւորական բոլոր բնագաւառներու մէջ մշակելու համար համազգային գործելաձեւ մը հունաւորելով ազգային պահանջատիրութեան գործընթացը`
գիտական, իրաւական, մշակութային եւ արուեստի մակարդակներու վրայ, հասնելու համար, ի վերջոյ, միջազգային ատեան:
Ահա այ՛ս են մեր ակնկալիքները համազգային այս յանձնաժողովէն,  այ՛ս է նաեւ պատգամը նահատակներուն դրուած իւրաքանչիւր հայու ուսերուն, այ՛ս է մարտահրաւէրը  հարիւրամեակին, որուն հիմնաքարը դրած ըլլալ  կը յուսանք այս հաւաքով:
Խորապէս համոզուած ենք որ Հայաստան- սփիւռք պիտի կարողանանք արժանաւորապէս նշել Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակը եւ ապահովել շրջադարձային հանգամանք, յատկապէս` պատրաստել` համայն հայութեան պահանջներուն իրաւական ենթահողը, որ կը հանդիսանայ հիմքը այս հաւաքին:

Seda Khdshian’s speech at forum held by the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide
On May 27, the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide held a forum at Karen Demirchyan Sport-Concert Complex in Yerevan. The following is the speech by chairperson of the Armenian Genocide Centennial Lebanon Central Body Seda Margosian-Khdshian on behalf of the Lebanon Central Body:
“For decades, the Armenian Genocide Lebanon Central Body has been collaborating with the three denominations of the Lebanese-Armenian community, including the Armenian Apostolic, Catholic and EvangelicalChurches, as well as the three Armenian political parties, including the Social-Democratic (Hnchakyan) Party (SDHK), the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun (ARF-D), the Armenian Democratic Liberal Party (Ramgavar) (RAK) and the Armenian General Benevolent Union (AGBU). Paying heed to the proposal of the State Commission of the Republic of Armenia for the Armenia-Diaspora partnership and to carry out events ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, the Lebanon Central Body reorganized and was called the Armenian Genocide Centennial Lebanon Central Body, maintaining its representative status and working more closely with Armenia’s Ambassador to Lebanon, the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide and the director of the Armenian Genocide Museum-Institute.
In the past three years, the Lebanon Central Body has planned and carried out large-scale political, cultural and artistic events, including demonstrations, youth vigils, exhibitions, a regional congress, film screenings and the presentation of two memoirs. With statements and various initiatives, the Central Body keeps the nation alert and aware of the issues related to the Armenian Genocide. During the session of the State Commission, the Lebanon Central Body presented the entire program of events to be held ahead of the Centennial with proposals for organization.
Lebanon stands out from the other Diaspora Armenian communities in terms of its uniqueness and for being a pan-national structure that is distinguished with its establishment and presence of the Holy See of the Catholicosate of the Great House of Cilicia and its former and current Supreme Patriarchs, the Patriarchal See of the Armenian Catholic Church and its former and current Patriarchs and the central headquarters of the Armenian Evangelical Churches. This fact, as well as the existence and activities of the adjunct bodies and structures make Lebanon significant in the Armenian Diaspora, as well as make it more responsible.
Having said that, we call your attention to the following:
The attempt to coordinate and organize the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide is the first attempt in the past 100 years. For the first time, Armenia and the Diaspora are united and are working together to mark the 100th anniversary of the Armenian Genocide, which is the most horrible events in the history of the Armenian people. I’m not referring to the efforts of the Hayastan All-Armenian Fund, which laid the foundation for another sphere of activity. This is another kind of partnership that is aimed at forming the nation’s mindset and creating a working style for our claims. It is an unprecedented event that everyone is focused on, be it Armenian or non-Armenian. Everyone is waiting to see what the events will lead to.
We believe the commemoration ceremonies will lay the foundation for raising the international community’s awareness about the Armenian Genocide and for the Armenia-Diaspora partnership. The ceremonies will also help us formulate our nation’s claims for political, cultural, financial and moral reparations. We especially need to take advantage of the potential of all Armenian politicians, intellectuals and cultural figures to develop a working style through which we can state the nation’s claims in the spheres of science, law, culture and the arts and, eventually, at the international level.
These are our expectations from this pan-national forum. This is also our message to all Armenians carrying the burden of the martyrs. This is the challenge for the Centennial, and we hope to lay the foundation for that with this faith.
We are very certain that Armenia and the Diaspora will mark the Centennial of the Armenian Genocide in a dignified manner and will turn it into a turning event, preparing ground for the claims of all Armenians, which is the basis for this meeting.”