Հայոց ցեղասպանության դասավանդման բանաձևը հաղթականորեն առաջ է անցնում Կալիֆորնիա նահանգի Սենատում
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Սենատի կրթական հարցերով հանձնաժողովը միաձայն կողմ է քվերակել Հայոց ցեղասպանության պատմությունը նահանգի կրթական ծրագրում ներառող AB 1915 բանաձևին: Այն ներկայացվել էր Ադրին Նազարյանի կողմից և նախատեսում է 7-12-րդ դասարանների «Հասարակագիտություն» առարկայի ծրագրում ներառել Հայոց ցեղասպանություն պատմությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ասպարեզ» պարբերականը, AB 1915 բանաձևն այժմ կքննարկվի Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովում, որի կողմից հաստատվելու դեպքում կանցնի Սենատի ընդհանուր ժողով:
Բանաձևն անցել է երկար ուղի. նախ ապրիլի սկզբին Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի Կրթական հարցերով հանձնաժողովը միաձայն հաստատեց AB 1915 բանաձևը, ապա այն ստացավ Հատկացումների հանձնաժողովների հավանությունը, որից հետո, դրվելով Կալիֆորնիայի նահանգի ընդհանուր ժողովի քննարկմանը, մայիսի 28-ին 77 կողմ և 0 դեմ ձայների ապշեցուցիչ հարաբերակցությամբ անցավ միաձայն: Այն առաջարկում է Կրթության դեպարտամենտին հրապարակումներ լույս ընծայել 1915 թվականի կոտորածների մասին, այդ մասին տեղեկություններ ներառել ուսումնական նյութերում:

Резолюция о преподавании истории Геноцида армян победно принята в Сенате штата Калифорния
Комиссия по вопросам образования Сената штата Калифорния США единогласно проголосовала за резолюцию AB 1915, предусматривающую включение в образовательную программу этого штата историю Геноцида армян. Резолюция была представлена Адрин Назарян и предназначена для включения в программу предмета «Обществоведение» для 7-12 классов темы Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на издание «Аспарез», резолюция AB 1915 теперь будет обсуждаться в комиссии ассигнований Сената, а в случае утверждения будет представлена на Общем собрании Сената.
Резолюция прошла долгий путь. В начале апреля 2014 года резолюцию единогласно утвердила образовательная комиссии Собрания штата Калифорния, затем она получила одобрение комиссии по субсидиям, была поставлена на голосование Общего Собрания Штата Калифорния и была единогласно принята 28 мая (77 «за» и «0» против).
Резолюция предлагает Департаменту образования штата Калифорния подготовить публикации о погромах 1915 года и включить эти сведения в учебные материалы.