Գոգո Պալեանին հանձնվեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր
Հունիսի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վաստակաշատ ՀՄԸՄ-ական, ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության նախկին անդամ Գոգո Պալեանին մեծ հանդիսավորությամբ հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր:
ՀՀ Նախագահի թույլտվությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը վերապահված է սփյուռքահայ անվանի գործիչներին ՀՀ քաղաքացու անձնագիր հանձնելու իրավունքը:
Գոգո Պալեանը ծնվել է 1948թ Լիբանանում, բնակվում է ԱՄՆ-ում, մասնագիտությամբ ինտերիեր-դիզայներ է: 1995-2003թթ եղել է ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության անդամ, 2007-2011թթ՝ ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության փոխատենապետ: 2009թվականից մինչ օրս նա ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փոխնախագահն է:
Գոգո Պալեանն ընթերցեց երդման տեքստը, և նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նրան հանձնեց ՀՀ քաղաքացու անձնագիր: Նախարարը կարևորեց հայազգի գործչի ազգանվեր գործունեությունը հատկապես ՀՄԸՄ շրջանակներում: Բարձր գնահատելով Գոգո Պալեանի՝ Սփյուռքում հայ երիտասարդներին հայ պահելու քառասնամյա հայրենանվեր գործունեությունը՝ նախարարը նրան պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության ոսկե մեդալով: «Գոգո Պալեանն այն եզակի հայերից է, որ մասնակցել է Վիետնամի պատերազմին: Նրան ճանաչում են ինչպես Սփյուռքում, այնպես էլ՝ Հայրենիքում, և ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը հայազգի մեծանուն գործչին հավերժ կկապի Մայր Հայրենիքին»,- նշեց նախարարը
Գոգո Պալեանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը բարձր գնահատանքի համար և պատրաստակամություն հայտնեց նույն ոգով շարունակել հայապահպանությանն ուղղված իր ջանքերը:

Гого Паляну вручен паспорт гражданина РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 16 июня с большой торжественностью вручила паспорт гражданина РА заслуженному члену ВАСС, бывшему члену Центрального правления ВАСС Гоко Баляну.
С разрешения Президента РА за Министерством Диаспоры РА закреплено полномочие вручать паспорт гражданина РА известным деятелям армянской Диаспоры.
Гоко Балян родился в 1948 году в Ливане, проживает в США, по специальности интерьер-дизайнер. В 1995-2003гг. был членом Центрального правления ВАСС, в 2007-2011гг. – заместителем председателя Центрального правления ВАСС. С 2009г. по сей день является вице-президентом Общеармянскогго фонда «Айастан» Западного региона США.
Гоко Балян зачитал текст присяги и министр Грануш Акопян вручила ему паспорт гражданина РА. Министр отметила важность патриотической деятельности деятеля-армянина, особенно в рамках ВАСС. Высоко оценив 40-летнюю патриотическую деятельность Гоко Баляна по сохранению армянской молодежи армянами в Диаспоре, министр наградила его Золотой медалью Министерства Диаспоры РА. «Гоко Балян – один из тех редких армян, кто участвовал во вьетнамской войне. Его знают как в Диаспоре, так и на Родине, и паспорт гражданина РА навеки привяжет известного армянского деятеля к Матери-Родине», – отметила министр.
Гоко Балян выразил благодарность Министерству Диаспоры РА за высокую оценку и выразил готовность в том же духе продолжать усилия по сохранению армянства.