Իսրայելի հայ համայնքը լիահույս է, որ երկրի նոր նախագահը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր փուլ կսկսի
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/zPzToz2xUbFZ8KQlKNLk_tn.jpg)
Իսրայելում Ռեուվեն Ռիվլինի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներն ու հատկապես ՀՅԴ Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի անդամները ստացել են բազմաթիվ շնորհավորանքներ: Պառճառն այն է, որ Ռիվլինը համարվում է իսրայելահայերի բարեկամն ու ամենատարբեր ամբիոններում բազմիցս կոչ է արել, որ ցեղասպանություն տեսած հրեաները ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Երուսաղեմի Հայ դատի ներկայացուցիչ Ժորժետա Ավագյանը նշում է, որ համայնքի եւ հատկապես Հայ դատի գրասենյակի հետ բարեկամությունը ձգվում է ավելի քան մեկ տասնամյակ
«Հայ համայնքում բոլորը երջանիկ են, որ Ռիվլինն է ընտրվել նախագահ: Նա աչքի է ընկնում հումանիստական, քաղաքակրթական արժեքներով: Նա մի քանի անգամ Քնեսեթում ելույթի ժամանակ ասել է` ամոթ է, որ ցեղասպանություն ապրած հրեա ժողովուրդը չի ճանաչում 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Այժմ մենք լիահույս ենք, որ Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր փուլ կմեկնարկի, որը կավարտվի պատմական արդարության հանդեպ հաղթանակով: Եվ պատճառն այստեղ ոչ թե այն է, որ Ռեուվեն Ռիվլինը հայամետ է, ոչ, նա քաղաքակիրթ, հումանիստ եւ մարդկային բարձր արժեքներ կրող անձնավորություն է»,-ասաց Ժորժետա Ավագյանը:
Նա շեշտեց, որ հրեա ժողովուրդը նույնպես երջանիկ է եւ շատ գոհ, որ 7 տարի Ռիվլինն է գլխավորելու իրենց երկիրը:
Ժորժետա Ավագյանը նշում է, որ Հայ դատի ներկայացուցիչները մտադիր են հանդիպել Ռեուվեն Ռիվլինին: «Մեզ համար շատ անսովոր է, որ պետք է նամակ գրենք Ռիվլինին` շնորհավորենք եւ հանդիպման համար պայմանավորվենք: Սակայն, կարգն է այդպես: Մեր ընկերը լինելուն զուգահեռ նա նաեւ նախագահ է եւ պետք է պահպանել պաշտոնական արարողակարգը: Հանդիպման ժամանակ էլ կպայմանավորվենք հետագա անելիքների եւ ծրագրերի մասին»,-ասաց Ժորժետա Ավագյանը` հավելելով, որ վստահ են, որ հիասթափություն չեն ապրի եւ Իսրայելի նորանշանակ նախագահը կպահի խոստումը:
Ժորժետա Ավագյանը հույս հայտնեց, որ 2015թ. ապրիլի 24-ին Ռեուվեն Ռիվլինը Հայաստանի նախագահի հրավերով կգա Հայաստան եւ կմասնակցի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում անցկացվելիք ոգեկոչման արարողությանը: Նա նաեւ հույս հայտնեց, որ նոր նախագահի նշանակմամբ Հայաստան-Իսրայել հարաբերությունները կլինեն ավելի բարձր մակարդակի վրա: Հունիսի 11-ին Իսրայելի Կնեսետը երկրի նախագահ Է ընտրել խորհրդարանի նախկին խոսնակ, հինգ թեկնածուներից աջ ճամբարի միակ ներկայացուցիչ Ռեուվեն Ռիվլինին, որը կփոխարինի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Շիմոն Պերեսին: Ընտրությունների երկրորդ փուլում «Լիկուդ» իշխող կուսակցությունը ներկայացնող 74-ամյա Ռիվլինին աջակցել են ներկա գտնվող 119 խորհրդարանականներից 63-ը: Պետության ղեկավարն ընտրվում Է խորհրդարանի գաղտնի քվեարկությամբ: Հաղթելու համար նախագահի թեկնածուին պահանջվում Է ապահովել 120 խորհրդարանականներից 61-ի աջակցությունը: Իսրայելում, որը խորհրդարանական հանրապետություն Է, պետության ղեկավարն օժտված Է հիմնականում ներկայացուցչական գործառույթներով: Իրական իշխանությունը կենտրոնացած Է վարչապետի ձեռքում:

Армянская община �?зраиля полна надежды, что новый президент страны начнет новый этап международного признания Геноцида армян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/zPzToz2xUbFZ8KQlKNLk_tn.jpg)
В связи с избранием Реувена Ривлина президентом �?зраиля, местная армянская община, в частности, члены иерусалимской комиссии Ай-Дат получили многочисленные поздравления в свой адрес. Дело в том, что Ривлин считается другом израильских армян: он неоднократно с самых разных трибун призывал евреев, испытавших на себе все ужасы геноцида, признать Геноцид армян.
В беседе с Арменпресс представитель иерусалимской комиссии Ай-Дат Жоржета Авагян отметила, что дружба с армянской общиной и особенно офисом Ай-Дат длится уже более десятилетия.
«Все члены армянской общины счастливы, что Ривлин избран президентом �?зраиля. Он отличается своими гуманистическими взглядами, приверженностью к истинным ценностям. Во время выступлений в Кнессете он не раз говорил, что стыдно, что еврейский народ, переживший геноцид, не признает первый геноцид XX века. Сейчас мы преисполнены надежды, что в �?зраиле начнется новый этап процесса международного признания Геноцида армян, который закончится торжеством исторической справедливости. �? причина не только в проармянских симпатиях Реувена Ривлина, но и в том, что это цивилизованный, гуманный человек, личность, наделенная самыми высокими человеческими качествами», – сказала Жоржета Авагян.
По ее словам, еврейский народ счастлив тем, что именно Ривлин будет руководить этим государством в ближайшие 7 лет.
Жоржета Авагян сообщила, что представители Ай-Дат намерены встретиться с новым президентом. «Правда, для нас странно, что мы должны официально обратиться к Ривлину с письмом, поздравлениями и просьбой о встрече. Но таков порядок. Он наш друг, но он и президент страны и необходимо соблюдать официальный протокол. А уже на встрече с ним мы договоримся о дальнейших планах и программах», – сказала Жоржета Авагян, добавив, что уверена: их не ждет разочарование и президент �?зраиля выполнит свое обещание.
Представитель иерусалимской комиссии Ай-Дат также выразила надежду, что 24 апреля 2015 года Реувен Ривлин по приглашению президента Армении прибудет в Ереван и примет участие в церемонии памяти жертв Геноцида армян у мемориала в Цицернакаберде. Она также надеется, что с избранием нового президента на более высокий уровень перейдут и армяно-израильские отношения.
11 июня Кнессет �?зраиля избрал президентом страны бывшего спикера парламента, единственного из 5 кандидатов представителя правых сил Реувена Ривлина, который сменит на посту президента лауреата Нобелевской премии мира Шимона Переса.
Во втором туре выборов 74-летнего Ривлина, представляющего правящую партию «Ликуд», поддержали 63 из присутствовавших 119 депутатов. Глава государства �?зраиля избирается тайным голосованием: для победы кандидат должен набрать 61 из 120 голосов. В �?зраиле, как парламентской республике, глава государства наделен, в основном, представительскими полномочиями. Реальная власть сосредоточена в руках премьер-министра страны.