ՀՀ սփյուռքի նախարարը պարգևատրեց Սեպուհ Դավթյանին և Յուրի Նավոյանին
Մայիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Կիպրոսի հանձնախմբի ատենապետ Սեպուհ Դավթյանին պարգևատրեց «Պողոս Նուբար», մեդալով իսկ հայ հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության ղեկավար Յուրի Նավոյանին՝ ոսկե մեդալով:
Ներկայացնելով Սեպուհ Դավթյանին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Նա իր ողջ գիտակցական կյանքն անցկացրել է Կիպրոսում, իր գործունեությամբ մեծ ավանդ ունի համայնքային կյանքը կազմակերպելու, զարգացնելու, հզորացնելու, առաջ տանելու գործում: Մեծ է Սեպուհ Դավթյանի ավանդը սփյուռքահայ երիտասարդների հայեցի դաստիարակության գործում: Վերջին 6 տարիներին նա «Նարեկ» վարժարանների հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է»:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ պարոն Դավթյանը խոստովանեց, որ պարգևն իր համար անակնկալ էր. «Միշտ հավատացել եմ, որ պարգևատրում են հերոսներին: Ես ոչ մի սխրանք չեմ գործել: Բայց ողջ կյանքում եղել եմ այնտեղ, որտեղ կարող էի օգտակար լինել, ծառայել մեր ազգին: Որքան ուժ ու կարողություն տա ինձ Աստված, պիտի շարունակեմ ծառայել Հայրենիքիս», – ասաց նա:
Ստացած բարձր պարգևի համար շնորհակալություն հայտնեց նաև Յուրի Նավոյանը. «Շնորհակալ եմ բարոյական գնահատականի համար: Ընդունում եմ այն որպես արժևորում այն համագործակցության մթնոլորտի, որ ստեղծվել է Մոսկվայում»:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Դուք հայ դատի, մեր իրավունքների վերականգնման համար մղվող պայքարի մերօրյա հերոսներն եք: Ձեզ գնահատելը մեր պարտականությունն է: Մեր բոլոր հարցադրումները պետք է միասնական լինեն, և մեր խնդիրները միասնաբար լուծենք»:

Министр Диаспоры РА наградила Сепуха Давтяна и Юрия Навояна | Hayern Aysor
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 мая наградила председателя Кипрской комиссии Общеармянского фонда «Айастан» Сепуха Давтяна медалью «Погос Нубар», а армянского общественно-политического  деятеля, руководителя организации «Русско-армянское сотрудничество» Юрия Навояна – Золотой медалью Министерства.
Представляя Сепуха Давтяна, министр, в частности, отметила: «Всю свою сознательную жизнь он провел на Кипре, своей деятельностью внес большой вклад в организацию, развитие, усиление общинной жизни. Велик вклад Сепуха Давтяна в дело армянского воспитания молодежи Диаспоры. Последние 6 лет он является членом Совета попечителей гимназий «Нарек».
Выразив благодарность за высокую награду, господин Давтян признался, что она была для него неожиданностью: «Всегда был уверен, что награждают героев. Я никаких подвигов не совершал. Но всю жизнь был там, где мог быть полезен, служить нашему народу. Сколько сил и возможностей даст мне Бог, буду продолжать служение Родине», – сказал он.
Благодарность за высокую награду выразил и Юрий Навоян: «Благодарен за моральную оценку. Принимаю ее как оценку атмосферы сотрудничества, сформированную в Москве».
Обобщая встречу, министр Диаспоры РА отметила: «Вы являетесь сегодняшними героями борьбы Ай-Дат за восстановление наших прав. Все наши вопросы должны быть едины, а проблемы наши  – решаться совместно».