Լոուելում՝ Մասաչուսեթսի քաղաքապետարանի մոտ, կանգնեցվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան
Հուշարձանի նախագիծը հայ համայնքի անդամների և քաղաքապետ Ջեյմս Միլինաձոյի օգնությամբ սկսեց իրագործվել 2011թ.-ից: Հետագայում նրանց միացան Մերիմակ Վելիի Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի կոմիտեի անդամները:
Բրոնզից և գրանիտից պատրաստված հուշարձանի նախագծի հեղինակը Դանիել Վարուժան Հեջինյանն է: Հեղինակը նշում է. «Քարն ու բրոնզը խորհրդանշում են մարմնի և հոգու միասնությունը»:
Հուշարձանի վերևի հատվածում կան հյուսող եռաչափ ձեռքեր: Մեծ խաչը տեղակայված է ձեռքերի ներքևում: Գործվածքի մի մասը, որը կախված է խաչի վրա, խորհրդանշում է հայկականության ուժն ու գեղեցկությունը:
Խաչի ներքևում մակագրություն կա. «Հանգույց առ հանգույց նրա ձեռքերը հյուսում են հայ ժողովրդի պատմությունը: Չնայած ցեղասպանության ցավին և սարսափին՝ հայ ժողովուրդը հանգույց առ հանգույց վերականգնում է իր հույսերը և երազանքները, քանի որ մենք ծաղկում և բարգավաճում ենք»:

В Лоуеле, около мэрии Массачусетса, установлен памятник, увековечившийпамять жертв Геноцида армян
Проект памятника усилиями членов армянской общины и мэра Джеймса Милинадзо начал осуществляться в 2011 году. Впоследствии к ним присоединились члены комитета памятника Геноциду Меримак Вели.
Автор проекта памятника, изготовленного из бронзы и гранита – Даниел Варужан Эчинян. Он отмечает: «Камень и бронза символизируют единство тела и души».
В верхней части памятника есть трехмерные вяжущие руки. Под ними установлен большой крест. Часть ткани, которая свешивается на крест, символизирует силу и красоту армянства.
В нижней части креста имеется надпись: «Узел за узлом ее руки вяжут историю армянского народа. Несмотря на боль и ужас Геноцида, армянский народ узел за узлом восстанавливает свои надежды и чаяния, поскольку мы цветем и процветаем».