Բաթումում Հայոց ցեղասպանության թեմայով ֆիլմ են ցուցադրել
Բաթումում գտնվող Հայ կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցի գլխավորած պատվիրակությունը Բաթումում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանի, ինչպես նաև Երևանի պետական թատրոնի ու կինոյի ինստիտուտի ռեկտոր Դավիթ Մուրադյանի հետ հունիսի 15-ին Բաթումի հայկական Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու բակում ներկա գտնվեցին հունիսի 14-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած ջրհեղեղի զոհերի ոգեկոչման կարգին, որը մատուցվեց Արարատ քահանա Գումբալյանի կողմից: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին զոհերի հիշատակը, որից հետո ծաղկեփնջեր զետեղեցին հայ-վրացական բարեկամությունը խորհրդանշող խաչքարին:
Հունիսի 16-ին Բաթումի երաժշտական կենտրոնում ցուցադրվեց ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվերով փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիայի կողմից նկարահանված «Հայ ժողովրդի պատմությունը 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին. Հայոց ցեղասպանություն» փաստավավերագրական ֆիլմը:
Ցուցադրությունից առաջ ելույթ ունեցան Արարատ քահանա Գումբալյանը, Բաթումում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը, Ռուբեն Գևորգյանցը և ֆիլմի ռեժիսոր Գեորգի Կևորկովը: Բանախոսները կարևորեցին հայ գաղթօջախներում նման ֆիլմերի ցուցադրումը` ընդգծելով դրանց արժեքը արտերկրում բնակվող հայերին հայկական մշակույթին ու հայոց պատմությանը հասու դարձնելու տեսանկյունից:

Показ фильма в Батуми о Геноциде армян
15-го июня находящаяся в Батуми делегация во главе с председателем Союза кинематографистов Армении Рубеном Геворкянцем, вместе с генеральным консулом Республики Армения в Батуми Арамом Григоряном, а также ректором Ереванского государственного института театра и кино Давидом Мурадяном, во дворе армянской церкви Сурб Пркич присутствовали на церемонии поминовения жертв наводнения в Тбилиси 14-го июня, которую отслужил иерей Арарат Гумбалян. Присутствующие минутой молчания почтили память погибших, после чего возложили букеты цветов к хачкару, символизирующему армяно-грузинскую дружбу.
16-го июня, в Музыкальном центре Батуми состоялся показ документального фильма «�?стория Армении конца 19-го и начала 20-го веков: Геноцид армян», снятый Киностудией документальных фильмов «Айк» по заказу Министерства культуры Республики Армения.
Перед показом выступили иерей Арарат Гумбалян, Генеральный консул Республики Армения в Батуми Арам Григорян, Рубен Геворкянц и режиссер фильма Георгий Кеворков. Докладчики отметили важность показа подобных фильмов в армянских общинах, подчеркнув их роль с точки зрения ознакомления проживающих за границей армян с армянской культурой и армянской историей.